Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Peru Ekonomisi Nisan’da %40’ın Üzerinde Rekor Düşüş Kaydetti

Latin Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Peru, Nisan ayında yüzde 40,49 düşüşle en kötü performansını kaydetti. Detaylar şöyle;
Peru Ekonomisi Nisan’da %40’ın Üzerinde Rekor Düşüş Kaydetti

Ülkenin istatistik kurumu Instituto Nacional de Estadística e Informátic (INEI), Peru ekonomisinin Nisan ayında yıllık bazda yüzde 40,49 daraldığını açıkladı. Üretimdeki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçen daralma, Covid-19’u engellemek için alınan sıkı tedbirlerden ve kapanmalardan kaynaklandı.

Dünyanın en büyük bakır, altın ve gümüş üreticilerinden biri olan Peru’da madencilik sert düştü ki madencilik ülke ihracatının yüzde 60’ını temsil ediyordu ve Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle üretim büyük ölçüde azaldı.

Bununla birlikte Mayıs ayında operasyonların devam etmesine izin verildi ve ekonomistler önümüzdeki birkaç ay içinde bir miktar toparlanma beklendiğine inanıyorlar.
Peru Ocak-Nisan Yüzde 13,10 Küçüldü
Kaynak: INEI

INEI, son 10 yılda Latin Amerika’nın en güçlü ekonomileri arasında yer alan Peru’nun Ocak-Nisan döneminde yıllık bazda yüzde 13,1 küçüldüğünü söyledi. Madencilik ve hidrokarbon sektörü Nisan’da yüzde 42,29 düşerken toplam sektörlerde üretim yüzde 40,42 düştü.

Bakır, altın, çinko ve gümüş üretimi de düştü. Nisan ayındaki keskin düşüşün; ticaret, üretim, inşaat, madencilik, hidrokarbonlar, ulaşım, oteller ve iş hizmetleri üzerinde bir etkisi olan çoğu üretken sektörün düşük performansını yansıttığı aktarıldı.

Latin Amerika’nın son on yıldaki en güçlü ekonomilerinden biri olan Peru ekonomisi Mart ayında ise aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi %16’dan fazla daralmıştı.
Peru Nisan Rekor Daralma
Kaynak: INEI

Mart ayından önce ise ülke ardışık 127 ay büyüme kaydetmişti. Öte yandan 16 Mart’tan bu yana yaşanan kilitlenmeye rağmen Peru, 230 binin üzerinde vaka ve yaklaşık 7.000 ölümle Brezilya’dan sonra Latin Amerika’nın en kötü etkilenen ikinci ülkesi konumunda.

Devlet Başkanı Vizcarra’nın mevcut karantinayı 30 Haziran’a kadar uzatmak zorunda kaldığı ve Peru’yu dünyanın en uzun kilitlemelerinden biri haline getirdiği de biliniyor. Dünya çapında vaka sayısında sekizinci sırada yer alan Peru, ABD, Brezilya, Rusya, Hindistan, İngiltere, İspanya ve İtalya’dan sonra geliyor. Son olarak 15 Haziran’da yeni vaka sayısında 3256’lık artış bildirmiş.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum