Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Perakende Satışlar Ocak’ta Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Arttı

TÜİK verilerine göre perakende satışlar Ocak’ta yıllık yüzde 2, aylık yüzde 0,3 oranında arttı.
Perakende Satışlar Ocak’ta Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayına yönelik perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre perakende satışlar Ocak’ta yıllık bazda yüzde 2, aylık bazda yüzde 0,3 oranında arttı.

Ocak ayında gıda, yiyecek ve tütün satışları yıllık bazda yüzde 12,3 artarken aylık bazda yüzde 2,3 arttı.

Gıda dışı (otomotiv yakıtı hariç) satışlar bir önceki yıla göre yüzde 0,6 düşerken bir önceki aya göre yüzde 0,3 yükseldi.

Otomotiv yakıtı satışlarına bakıldığında yıllık bazda yüzde 5,8 düşüş olduğu görülürken aylık bazda yüzde 2,7’lik düşüş olduğu görüldü.
Perakende Ciro Sektörlere Göre Yıllık Aylık Değişim
Kaynak: TÜİK

Posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 101,6’lık kayda değer artış yaşadı. Bu durumda pandeminin ve ilgili kısıtlamaların etkili olduğu anlaşıldı. Aylık bazda ise posta ve internet üzerinden satışlar yüzde 8,5 arttı.

Alt kalemler arasında en büyük yıllık satış düşüşünü tekstil, giyim ve ayakkabının kaydettiği görüldü. Aylık bazda en büyük artışı ise posta veya internet üzerinden satışların ardından yüzde 5,5 artışla elektrikli eşya ve mobilyalar kaydetti.

Perakende ciro ise Ocak’ta yıllık bazda yüzde 16,7, aylık bazda yüzde 1,7 arttı. Perakende ciro sektörlere göre yıllık ve aylık değişim oranları ise yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi gerçekleşti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum