Yatırım yapmaya başla!

Perakende Satış Hacmi Nisan’da Yıllık Bazda %41,7 Arttı

Nisan ayında perakende satış hacmi yıllık bazda artarken aylık bazda azaldı.
Perakende Satış Hacmi Nisan’da Yıllık Bazda %41,7 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2021 dönemine ait perakende satış endeksleri raporunu açıkladı. Buna göre perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 41,7 arttı.

Aylık bazda ise yüzde 6,3 azaldı. Mart’ta perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 19,2 artarken aylık bazda yüzde 5,1 artmıştı.

Nisan’da yıllık bazda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 74,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 38,5 arttı.

Perakende Satış Hacmi Nisan’da Yıllık Artarken Aylık Bazda Azaldı

Perakende Satış Hacmi Nisan 2021
Kaynak: TÜİK

Aylık değişimde ise gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 11,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,3 azaldı.

Gıda, içecek ve tütün satışlarında ise yüzde 3,2 artış oldu. Cari fiyatlarla perakende ciro Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 66,3 arttı.

Gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 28,2, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 102,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 78,6 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 5,4 azaldı. Gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,9 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,7 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışlarında ise yüzde 3,0 artış kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum