Paylaşım

Perakende Satış Hacmi Ağustos Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 1,3 Arttı


 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından perakende satış endekslerinin Ağustos - 2018 dönemine ait rakamları açıklandı. İşte endekslerden detaylar;

TÜİK tarafından 2018 yılı Ağustos ayına ait perakende satış rakamları açıklandı. Buna göre; takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2017 yılının Ağustos ayına göre yüzde 1,3 oranında artış kaydetti.

2018 yılının Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,9 oranında artış kaydetti.

Gıda, İçecek ve Tütün Satışı Arttı

Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,3 oranında artarken, gıda dışı satışlarda yüzde 0,5 oranında azalma gözlendi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise 2018 yılının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında artış kaydetti. Temmuz ayına göre Ağustos’ta gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,5, gıda dışı satışlar yüzde 0,2 oranında arttı.

Otomotiv yakıtı satışları 2018 yılının Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında azaldı.

Otomotiv Yakıtı Satışı Azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, 2018 yılının Ağustos ayında, 2017 yılı Ağustos’una göre yüzde 20,3 oranında artış gösterdi. 2017 Ağustos ayına göre 2018 Ağustos’unda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,2 oranında, gıda dışı satışlar ise yüzde 19 oranında artış kaydetti. Otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 27,9 oranında artış gözlendi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise Ağustos ayında Temmuz’a göre yüzde 2,5 artış gösterdi.

Perakende Cirolar Yüzde 2,5 Arttı

2018 yılı Ağustos ayında gıda, içecek ve tütün satışlarından elde edilen ciro Temmuz ayına göre yüzde 0,7 oranında artarken, gıda dışı satışlarda yüzde 3,7 oranında arttı. Otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 1,8 oranında artış gözlendi.

Ağustos ayında bir önceki aya göre gıda dışı satışlarda sabit fiyatlarla en fazla artış yüzde 6,2 artış ile tıbbi ürünler ve kozmetik de görüldü.

Tıbbi Ürün ve Kozmetik Satışı Arttı

Bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışı sabit fiyatlarla bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışı sabit fiyatlarla bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında düşerken, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 10,9 azaldı. Posta ve internet üzerinden satışlar sabit fiyatlarla bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,9 arttı.

Tekstil, giyim ve ayakkabı satışı sabit fiyatlarla Temmuz ayına göre yüzde 0,1 oranında artarken, 2017 – Ağustos’una göre yüzde 1,6 arttı.

Tekstil, Giyim ve Ayakkabı Satışı Yükseldi

Ciro bazında tekstil, giyim ve ayakkabı satışı, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 15,4 artarken, Temmuz ayına göre yüzde 2,3 yükseldi. Tıbbi ürün ve kozmetik kategorisi satışlarında ciro, bir önceki aya göre yüzde 8,1 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,6 artış kaydetti. Ciro bazında posta ve internet üzerinden satışlar, geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 43,5 artarken, Temmuz ayına göre yüzde 3,7 yükseldi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın