Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Azalan Perakende Satış Hacimlerine Karşılık Sektör Hisseleri Yükseliyor

Nisan ayına ilişkin perakende satış endeksleri verisi azalmaya işaret ederken, sektör hisse senetleri yükseliş kaydediyor.
Azalan Perakende Satış Hacimlerine Karşılık Sektör Hisseleri Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Nisan ayına ilişkin Perakende Satış Endeksleri verisi açıklandı. Buna göre; sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, bir önceki yılın Nisan ayına göre %19,3 oranında azaldı. Otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %36,7 azalırken, otomotiv yakıtı satışları %20,1 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları ise %12,5 oranında artış kaydetti.

Perakende satışlar aylık bazda incelendiğinde ise verinin, Mart ayına göre %21 azaldığı sonucuna ulaşıldı.
Nisan Ayı Perakende Satışlar Verisi
Kaynak: TÜİK

Gıda, içeçek ve tütün satışları Nisan ayında Mart ayına göre %5,2 oranında azaldı. Otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar bir önceki aya göre %31,5 oranında azalırken, otomotiv yakıtı satışları %23,1 oranında düştü. Bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satış hacmi, yıllık bazda %35,6 gerilerken, aylık bazda %30,7 azaldı.

Elektrikli eşya ve mobilya satış hacmi yıllık bazda %26,7 azalırken, aylık bazda %27,8 geriledi. Tekstil, giyim ve ayakkabı satış hacmi aylık bazda %68,2 oranında gerilerken, yıllık bazda %77,2 oranında azaldı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satış hacimleri yıllık bazda %1,9 azalırken, aylık bazda %8,6 artış gösterdi.

Posta veya internet üzerinden satış hacimleri yıllık bazda %105,7 artarken, aylık bazda %39,4 oranında artış gösterdi. Salgın nedeniyle evden çıkmayan insanların online alışverişe yöneldiklerinin bir kanıtı oldu. Perakende satışlar, Mart ayında yıllık bazda %0,2 oranında azalırken, aylık bazda %8,1 oranında gerilemişti.

Cari fiyatlarla perakende ciro, 2020 Nisan ayında bir önceki yılın Nisan ayına göre %13,6 oranında azalırken, 2020 Mart ayına göre %20,5 azaldı.
Nisan Ayı Perakende Ciro Verisi
Kaynak: TÜİK

Otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satış cirosu, yıllık bazda %29,1 azalırken, aylık bazda %29,8 azaldı. Otomotiv yakıtı satışına ait ciro ise aylık bazda %31,8 azalırken, yıllık bazda %35,8 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışına ait ciro aylık bazda %3,3 azalırken, yıllık bazda %26,8 artış gösterdi.

Nisan ayında posta ve internet üzerinden satışa ait ciro, bir önceki aya göre %38,2 artarken, 2019’un Nisan ayına göre %116,4 oranında artış kaydetti. En çok gerileme ise hem aylık (%-69) hem de yıllık (%-76,2)  bazda tekstil, giyim ve ayakkabı cirosunda gerçekleşti.

Perakende satışlar ve cirolarında görülen azalmaya karşılık sektör hisselerinde yükseliş sürüyor. Koronavirüs sürecinde hem fiziksel mağazalarında hem de internetten alışveriş ile müşterilerine hizmet vermeyi sürdürmeleri hisselere pozitif yansıyor.

Migros hisseleri, TSİ 17:15 sularında %4,31 oranında artıda 36,34 lirada seyrederken, günün en yükseğini 36,56 lira ile kaydetti.
Migros Hisseleri Güçlü Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 34,82 liradan kapatan MGROS kodlu hisseler, bugüne 34,44 liradan başlangıç yaptı. Kademeli bir yükseliş kaydeden hisseler, tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Yıllık en düşük seviyesi 1,25 lira olurken, en yüksek seviyesi 36,56 lira olarak kaydedildi.

BİM hisseleri ise %1,75 oranında artıda 64 lirada seyrediyor ve günün en yüksek seviyesini 64,50 lira ile kaydetti. Güne 62,35 liradan başlayan BIMAS kodlu hisseler, açılışın ardından güçlü bir yükseliş kaydetti. Ardından yataya yakın bir seyir izlemeye başladı.

Şok Marketler hisseleri %0,31 oranında eksi yönde 12,98 lirada seyrederken, Bizim Toptan hisseleri %1,08 oranında artıda 18,66 liradan el değiştiriyor. Carrefoursa hisseleri ise %0,14 oranında artıda 7,20 liradan alıcı buluyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu