Yatırım yapmaya başla!

PepsiCo’nun Yeni CEO’su Şirketin Bölünmesi için Onay Verebilir!

PepsiCo’nun CEO’su Indra Nooyi’nin 12 yılın ardından istifa etmesi, şirketin bölünmesine yol açacak. Detaylar aşağıda;
PepsiCo’nun Yeni CEO’su Şirketin Bölünmesi için Onay Verebilir!

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi’nin istifası, düne damgasını vuran haberler arasında ilk sıralarda yer alıyordu. Zira Indra Nooyi, Fortune 500 listesindeki nadir kadın yöneticiler arasındaydı ve firmada bulunduğu süre boyunca pek çok baskıyla yüz yüze gelmişti. İşte bu noktada; Indra Nooyi’nin PepsiCo’dan ayrılışının şirketi nasıl etkileyeceği yönündeki yorumlar dikkat çekti.

Mesela; Nooyi’nin ayrılışının ardından PepsiCo’da yaşanacaklar arasında şirketin yıllar süren spekülasyonlardan sonra yiyecek ve içecek birimlerinin ayrılacak olması vardı. Zaten aktivist yatırımcı Nelson Peltz de şirketteki üç yılı boyunca bunun için uğraşmış ama başarılı olamamıştı.

Indra Nooyi de bu yılın başlarında şirketin atıştırmalık ve içecek biriminin ayrılma olasılığı hakkında analistlere, yatırım bankacılarının sürekli kapılarını çaldıklarını söylemişti.

PepsiCo'nun CEO'su Şirkette Ne Gibi Değişiklikler Yapacak Haliyle Indra Nooyi’nin 3 Ekim’de CEO’luk koltuğundan kalktıktan sonra Ramon Laguarta’nın onları içeri alıp almayacağı en çok merak edilen konulardan biri oldu. Çünkü Gatorade markası da dahil olmak üzere Pepsi’nin Kuzey Amerika içecek birimi şirketin en büyük birimi ve gazlı içeceklerin satışlarının düşmesi ile gelişen markaların pazara girmesi gibi etkenlerden dolayı birimin gelirleri düşmektedir. Frito-Lay atıştırmalık işi ise kar artışı olan 15.8 milyar dolarlık bir birimdi.

İkisinin farklı talihleri, bankacıların, analistlerin ve aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in dikkatini çekmiş, birimlerin ayrılması gerektiği söylenmişti.

PepsiCo'nun CEO'su Indra Nooyi Şirketten Ayrılışı Fakat Nooyi’nin yönetimi altında şirket, ikisini bir arada tutmak gerektiğini savunmuştu. İşte burada, Indra Nooyi’nin ayrılışının PepsiCo’nun konuyla ilgili duruşunda farklılık yaratabileceği iddia edildi. Sonuçta, şirkette artık Indra Nooyi değil PepsiCo bünyesinde 22 yıldır çalışan Laguarta’nın sözü geçecek.

Wells Fargo analisti Bonnie Herzog; “bu geçiş, Pepsi’ye daha geniş çaplı bir kapı açabilir ve bu da şirkete ayrılma da dahil olmak üzere potansiyel alternatifler yaratabilir” dedi.

PepsiCo'nun Yeni CEO'su Bölünmeye Onay VerebilirÇünkü yiyecek ve içecek biriminin eşit biçimde büyümediği ortadaydı. Pepsi’nin içecek biriminde düşüş görülürken, Frito-Lay atıştırmalık işlerinde ise büyüme kaydediliyordu. Yani Pepsi içecek ve atıştırmalık işlerini bölmeyi tercih ederse rakibi Coca-Cola gibi tek odaklı bir içecek işi yaratabilirdi.

Kısacası, Indra Nooyi’nin yerini alacak Ramon Laguarta’nın PepsiCo’da birçok değişiklik yapması bekleniyor. Şirketin şişeleme operasyonlarını yeniden organize edip etmeyeceği ve iş gücünü modernizasyonunda ne gibi düzenlemeler yapacağı bunlardan yalnızca bazıları. Ve hem hissedarlar hem de Wall Street, Laguarta’nın yapacaklarını merakla bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum