Yatırım yapmaya başla!

PepsiCo’nun 12 Yıllık CEO’su Indra Nooyi İstifasını Açıkladı!

PepsiCo’nun 12 yıllık CEO’su Indra Nooyi, istifa edeceğini açıkladı. Yerini alacak kişi ise Ramon Laguarta olarak belirtildi.
PepsiCo’nun 12 Yıllık CEO’su Indra Nooyi İstifasını Açıkladı!

Dünyanın en güçlü kadınları arasında yer alan Indra Nooyi’nin PepsiCo’nun CEO’luk görevinden ayrılacağı yönündeki haberler gündeme damgasını vurdu. Şirketin 12 yıllık CEO’su olan ünlü yöneticinin yerini alacak kişinin ise Ramon Laguarta olacağı belirtildi.

Buna göre, PepsiCo’nun 12 yıllık CEO’su Indra Nooyi’nin koltuğunu ise Ramon Laguarta’ya 3 Ekim’de devredeceği ancak yönetim kurulu başkanlığından en erken yıl sonunda ayrılacağı kaydedildi. Indra Nooyi’nin görevden ayrılacağının açıklanmasının ardından PepsiCo hisselerinin açılış öncesi yapılan işlemlerde artış gösterdiği aktarıldı.

PepsiCo’nun 12 yıllık CEO’su Indra Nooyi, değişen tüketici tercihlerine ayak uydurma çabasıyla ve aktivist yatırımcılardan gelen baskıyı uzaklaştırmakla geçen bir kariyerin sonuna geldi.

 Indra Nooyi Görevden Ayrılacağını AçıkladıDünyanın en büyük yiyecek ve içecek firmalarından PepsiCo’nun CEO’luk koltuğuna 14 Ağustos 2006’da oturan Indra Krishnamurthy Nooyi’nin yerini 3 Ekim’de 54 yaşındaki şirket başkanı Ramon Laguarta’nın alacağı bildirildi. Ancak yönetim kurulu başkanlığını 2019’un başına kadar sürdüreceği söylendi.

Nooyi konuya ilişkin açıklamasında; “Hindistan’da büyüyen biri olarak, böyle olağanüstü bir şirketi yöneteceğimi hayal bile edemezdim” ifadesini kullandı.

PepsiCo'nun 12 Yıllık CEO'su Indra Nooyi Görevi Ekim'de Terk Edecek Ve PepsiCo’nun bugün hala büyümeye devam etmek için güçlü bir konumda olduğuna vurgu yaptı. Diğer taraftan, şirketin 11 yıl içinde toplam hissedar getirisini % 162’ye ve 2006’daki 35 milyar dolarlık gelirin 2017’de 63.5 milyar dolara çıkarıldığı bilgileri verildi.

Firmanın bu zaman zarfı içinde Gatorade gibi aniden yükselişe geçen markaların rekabetiyle karşı karşıya geldiğinin de üzeri çizildi.

PepsiCo'nun 12 Yıllık CEO'su Indra Nooyi İstifa Ettiİlaveten şirket, aktivist yatırımcı Nelson Peltz tarafından yiyecek ve içecek birimlerini ayırmas gerektiği konusunda epey baskı altında kalmıştı. Indra Nooyi’nin istifasının duyurulduğu açıklamada, PepsiCo’nun üst düzey yönetici ekibin geri kalanında herhangi bir değişiklik yapılmayacağı bilgileri de verildi.

Yeni CEO, Laguarta’nın ise PepsiCo’nun 22 yıllık kıdemli üyesi ve Eylül’den bu yana küresel operasyonlar, kamu politikası, şirket stratejilerini denetleyen başkan olduğu söylendi. Tüm bunların yanı sıra, söz konusu istifa kararının ardından PepsiCo hisselerinin açılış öncesi yapılan işlemlerde yükselişe geçtiği görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum