Yatırım yapmaya başla!

Yeni Ödeme Sistemi PEPSI, Mastercard ve Visa’nın Hakimiyetini Bitirebilir!

Avrupa Merkez Bankası (AMB), bölgedeki yirmi bankaya tüm nakitsiz ödeme işlemlerinde kullanılabilecek bir ödeme sistemi oluşturmasını önerdi. Bu yeni sistemle Visa ve Mastercard'ın popülerliğinin bitebileceği öngörülüyor.
Yeni Ödeme Sistemi PEPSI, Mastercard ve Visa’nın Hakimiyetini Bitirebilir!

Google, Amazon, Facebook, Apple, PayPal, Alibaba, Tencent gibi ünlü teknoloji şirketleri, özellikle son dönemlerde daha fazla finansal hizmetlerde bulunabilmek için türlü çabalar gösteriyorlar. Bununla birlikte bankaların da Google, Amazon, Facebook, Apple olmak üzere dört teknoloji liderini kapsayan BigTech’teki bu gelişmelere ilgisi artıyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tarafından Avrupa’da yer alan 20 bankaya farklı bir öneri sunuldu. Söz konusu bu öneri, nakit kullanılmadan gerçekleştirilen tüm ödeme yöntemlerini kapsayacak farklı ve yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışması yürütülmesi üzerineydi.

Çalışma yapan bankalar arasında Almanya’dan Deutsche Bank ve daha pek çok Fransız bankanın bulunduğu öğrenildi. Avrupa Birliği bünyesi altında faaliyet gösteren banka sayısının toplamda 6 bin olduğu göz önüne alındığında, katılım gösterenlerin sayısının oldukça az olduğu göze çarpıyor.

Böylelikle Avrupalı bankalar, teknolojide lider konumda olan pek çok şirkete meydan okuma başlatmış sayılacak.

Avrupalı Bankalar Meydan Okuma BaşlattıAMB’nin bölgedeki bankalara sunduğu bu öneri, aynı zamanda nakitsiz ödemelerde yaygın olarak kullanılan Visa ve Mastercard’a yeni bir rakip geleceğine işaret etti ve onların pazarda elde ettiği hakimiyetin ele geçirileceğini düşündürdü.

Oluşturulacak bu yeni sistemin PEPSI (The Pan European Payment System Initiative) adını taşıdığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre bu sistem her türlü nakitsiz işleme destek verecek. Konuya yakın kaynaklara göre BNP Paribas’ta küresel kartlar ve perakende ödeme müdürü Carlo Bovero, katıldığı bir konferansta Avrupa’nın büyük kısmını temsil eden bankalar bu sistem hakkındaki görüşmelere katılım gösteriyor.

Bankacılık sektöründen konuya yakın Fransız bir kaynak, fikrin ilk olarak AMB tarafından ortaya atıldığını bildirirken, oluşturulacak bu sistemle birlikte Avrupalıların birbirine anlık olarak para aktarımı yapmalarının mümkün olacağını ifade etti.

Yine aynı kaynağa göre, AMB’nin ödemelerin egemenliği konusunda endişe duyduğunu ve bunun teknik bir girişimden ziyade daha çok siyasi bir girişim olduğunu belirtti.

Öte yandan Avrupa, ABD’li kart firmalarının yanı sıra ünlü teknoloji şirketleri ve Alipay gibi Çin merkezli ödeme yöntemlerine ilişkin de bir alternatif oluşturmayı hedefliyor.

ABD'li Kart FirmalarıSon yıllarda finansal teknolojilerin önemli bir ivme kaydetmesiyle birlikte dünya üzerindeki çoğu ülke ödemelerinde Mastercard ve Visa’ya karşı kendi ödeme şemasını alternatif olarak öne çıkarmayı tercih ediyor. Bankalarası Kart Merkezi tarafından 2015 yılında çıkarılan ve Türkiye’nin yerli ödeme sistemi olarak bilinen TROY, şu an çokça kişi tarafından kullanılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum