Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pentagon S-400 Alımı Nedeniyle Türkiye’yi F-35 Programından Çıkarıyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Rusya’dan S-400 aldığı gerekçesiyle Türkiye’yi F-35 programından çıkarmak konusunda ortaklarla mutabakata vardı ve resmi süreci başlattı.
Pentagon S-400 Alımı Nedeniyle Türkiye’yi F-35 Programından Çıkarıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’dan alınan S-400 füze savunma sistemleri 6 gündür ülkemize gelmeye devam ediyor. Teslimatların başlamasıyla birlikte tüm dikkatler ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a çevrilmişti. ABD, Türkiye’yi S-400 alması halinde yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

Teslimatların başlamasına rağmen bir açıklama yapılmaması piyasanın ihtiyatlı duruşunu korumasına sebep olurken, sakin hava doların düşmesini, borsanın alıcını seyretmesi sağladı. Fakat Pentagon’dan beklenen açıklama nihayet geldi.

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord ile Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, Türkiye’nin F-35 alımı programından çıkarılması için gerekli sürecin başlatıldığını bildirdi.

ABD ve diğer F-35 ortakları, Türkiye’yi programdan çıkaracak resmi süreci başlatma konusunda fikir birliğine vardı.

Türkiye F-35'ten ÇıkarılacakABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord söz konusu karara rağmen Türkiye’nin stratejik ortak olarak görülmeye devam edileceğini ekledi. Türkiye’nin NATO hava savunma sistemi dahilinde bir füze sistemi aldığını ve bu kapsamda kalmasını istediklerini belirterek, bunun yanında Patriotlar konusunda çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Rus yapımı S-400’ler ile F-35’lerin bir arada olmasının F-35 programını tehlikeye sokacağını belirten Lord, bu konunun Ankara ile çok defa görüştüklerini söyledi. İki sistemin birbiriyle uyumlu olmadığını, F-35 savaş uçaklarının asıl kabiliyetlerini ortaya çıkarma konusunda sorun yaşanabileceğini aktardı.

Türkiye’nin yaratacağı boşluk diğer ülkeler ve bu ülkelere yatırım yapan firmalarla doldurulacak.

Boşluk Diğer Ülkelerle DolacakHalihazırda Türk firmaların 900 civarında parça ürettiğini ve toplamda 9 milyar dolarlık gelirden mahrum kalacağını anlatan Lord, söz konusu parçaların başka firmalardan alınmak zorunda kalınacağını belirtti.

Çıkarılma sürecinin 2020 yılının Mart ayına kadar tamamlanmasının planlandığını, F-35 konusunda eğitim gören Türk pilotlarının da ay sonuna kadar Amerika’yı terk etmek zorunda kalacaklarını dile getirdi.

Alınan kararı spesifik olarak yorumlayan Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, bunun NATO kapsamındaki daha geniş çıkarlardan bağımsız olduğunu belirterek, Ukrayna, Gürcistan ve Almanya gibi ülkelerdeki ortak askeri tatbikatlara Türkiye ile katılmaya devam edeceklerini aktardı. Lord’un sözlerine paralel yönde Türkiye’nin stratejik ortaklığına halen değer verdiklerini fakat F-35 projesinin çok daha ayrı bir mesele olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu