Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pentagon: Rusya, Ukrayna’nın Hava Savunmasını Yok Etmek İstiyor

Pentagon'dan bir yetkili Rusya'nın artan füze saldırıları ile ilgili, Ukrayna'nın hava savunma sisteminin hedefte olduğunu söyledi. Detaylar şu şekilde...
Pentagon: Rusya, Ukrayna’nın Hava Savunmasını Yok Etmek İstiyor
HABER GİRİŞ

Pentagon’dan üst düzey bir yetkili, Rusya’nın Ukrayna’daki füze saldırılarındaki artışın, Kiev’in hava savunma kaynaklarını bitirmek ve ülke semalarında hakimiyet elde etmek için tasarlandığını söyledi.

Rusya, Moskova’nın yaklaşık dokuz ay önce işgaline başlamasından bu yana en ağır füze saldırılarını düzenliyor ve Ukrayna’daki şehirleri hedef alıyor. Ukrayna, saldırıların enerji sisteminin neredeyse yarısını felce uğrattığını ve kış yaklaşırken potansiyel bir insani felaket yarattığını belirtiyor.

Rusya, Ukrayna’nın Hava Sahasını İstiyor

Pentagon’un üst düzey politika danışmanı Colin Kahl, Moskova’nın, Ukrayna semalarında hakimiyet kurmasını şimdiye kadar engelleyen Ukrayna hava savunmasını yok etmeyi amaçladığını belirtti.

Kahl, Ortadoğu gezisi sırasında yaptığı açıklamasında, “Ukrayna hava savunma sistemlerini gerçekten alt etmeye ve tüketmeye çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Pentagon yetkilisi, “Rusya’nın zafer teorisinin ne olduğunu biliyoruz ve Ukraynalıların hava savunmalarını ayakta tutmak için ihtiyaç duydukları şeyi almalarını sağlayacağız” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Batılı askeri uzmanlar, Rus ordusunun Ukrayna’nın hava kuvvetlerini ve hava savunmasını derhal yok etmeye çalışacağına dair uyarılarda bulunmuştu.

‘Ukrayna Dayanıklılık Gösterdi’

Kahl, Rusları en çok şaşırtan şeyler arasında , Ukrayna’nın hava savunmasının bu çatışmanın başlangıcından bu yana dayanıklılık göstermesi olduğunu söyledi.

Bunun nedeninin Ukraynalıların hava savunma sistemlerini ayakta tutma konusundaki ustalıkları ve zekaları olduğunu sözlerine ekledi. ABD ve diğer müttefiklerin de muazzam miktarda destek sağladığını vurguladı.

Geçen hafta ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pentagon’dan ev sahipliği yaptığı sanal bir toplantıda Ukrayna’ya hava savunma tedariki konusuna atıfta bulunmuştu. Ukrayna’nın müttefiklerinin, eski Sovyet dönemi sistemlerinden daha modern sistemleri sağladığını söylemişti.

Kahl, “Ukraynalıları genel olarak NATO standart ekipmanına geçiriyoruz, ancak bunların arasında NASAM gibi hava savunma sistemleri de yok” ifadelerini kullandı. ABD, Ukrayna’ya 1.400’den fazla Stinger uçaksavar sistemi ile birlikte topçu ve hava gözetleme radarları sağladığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.