Yatırım yapmaya başla!

Pentagon, Portekiz ya da İsveç’ten daha Fazla Sera Gazı Yayıyor

Yeni bir araştırma, ABD Savunma Bakanlığı’nın dünyadaki en büyük kurumsal fosil yakıt tüketicisi olduğunu ve Portekiz, İsveç gibi sanayileşmiş ülkelerden daha fazla sera gazı emisyonu yarattığını gösterdi
Pentagon, Portekiz ya da İsveç’ten daha Fazla Sera Gazı Yayıyor

Yeni bir araştırma, ABD Savunma Bakanlığı’nın dünyadaki en büyük kurumsal fosil yakıt tüketicisi olduğunu ve Portekiz, İsveç gibi sanayileşmiş ülkelerden daha fazla sera gazı emisyonu yarattığını gösterdi.

Brown Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, ABD ordusunu denetleyen Pentagon’un 2001-2017 yılları arasında yaklaşık 1.2 milyar metrik ton sera gazı saldığını belirtti. Böylesine geniş kapsamlı veriyi derleyen ilk araştırma olan çalışmada, Pentagon’un emisyonlarının herhangi bir yıl içinde nirçok küçük ülkenin toplam sera gazı emisyonlarından daha büyük olduğu öne sürüldü.

Bulgular ayrıca Pentagon’un bir ülke olarak sıralandığı takdirde, onu dünyanın en büyük 55. sera gazı katkıcısı yapacağını bildirdi.

Pentagon Dünyanın En Büyük Sera Gazı Üreticileri ArasındaÇalışmanın yazarı ve Boston Üniversitesi’nde siyaset bilimci Neta Crawford; “Her ne kadar Pentagon, son yıllarda enerji güvenliği dediği şeyi daha da vurgulasa da hala önemli bir fosil yakıt tüketicisi” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, dünyanın en büyük kurumsal petrol tüketicisi ve buna bağlı olarak dünyadaki en büyük sera gazı üreticisi” ifadeleriyle de dikkat çekti.

Çalışmada askerlerin ve silahların kullanılmasıyla taşınmasının ABD Savunma Bakanlığı’nın enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturduğu da söylendi.

Pentagon Portekiz ya da İsveç’ten daha Fazla Sera Gazı Üretiyorİlaveten, 2017 yılında Pentagon’un yaklaşık 50 milyon metrik ton karbondioksit ve diğer sera gazları yaydığını tahmin etti. Global Carbon Atlas’a göre bu rakam Portekiz ve İsveç’ten gelen yıllık emisyonları gölgede bıraktı.

Uluslararası araştırma projesi, karbondioksit emisyonları için sırasıyla Portekiz ve İsveç‘i 57. ve 65. sıraya yerleştirdi. Crawford burada; “ABD ordusu sera gazı emisyonu azaltımına başladı ancak daha dik düşürmeler için alan var” dedi. Sonuçta Çin, iklim değişikliğinden sorumlu ana gaz olan karbondioksit alanında en büyük yayıcı ve onu Amerika takip ediyor.

Dünyanın en iyi iklim bilimcileri, tüm dünyadaki ülkelerin “eşi benzeri görülmemiş” önlem almalarını ve artan bir iklim krizinin yıkıcı etkilerini önlemek için derhal harekete geçmeleri gerektiğini söylüyor. Bu arada iklim bilimini sorgulayan Başkan Donald Trump ise emisyonları azaltmak için yaratılan çerçeveden ABD’yi çıkarmasıyla eleştiri oklarının hedefi oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum