Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pentagon’un F-35 Kararıyla 5.70 Altında Seyreden Dolar/TL Yeniden Yükselişe Geçti

Dün sakin seyrini koruyan dolar/TL 5.69-5.71 arasında gidip gelmişti. Bu sabah itibarıyla 5.70 altında seyrediyor.
Pentagon’un F-35 Kararıyla 5.70 Altında Seyreden Dolar/TL Yeniden Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün dolar kuru ülke gündemini meşgul eden S-400 konusundan etkilenmişti. S-400 için ABD’den Türkiye’ye henüz bir yaptırım gelmemesi dolar/TL’de 5.67 seviyesine kadar düşüş getirdi.

12 Temmuz’da başlayan S-400 teslimatı, dün itibarıyla 14. uçağın Ankara’ya inişiyle devam etti. Dün sabah saatlerinde sakin bir seyir izleyen dolar, aşağı yönlü hareketiyle önemli ülke paralarına karşı son 1 haftanın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Dün düşüş eğilimi gösteren dolar kuru, bugüne de düşüşle başladı. TSİ 08:00’de 5,6834 liradan işlem gördü. Bu aynı zamanda dün kapanış yaptığı rakamdı.

Dolar Kuru Bugüne Düşüşle BaşladıAsya piyasalarında yataya yakın bir seyir izleyen kur, söz konusu piyasaların kapanışında 5,6820 liraya kadar düştü. TSİ 10:36’da 5.6922 liradan alıcı buluyor. S-400 teslimatının başladığı günden bu yana ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un nasıl bir yaptırım uygulayacağı kafaları karıştırıyordu. Çünkü Türkiye’ye bu konuda bir yaptırım tehdidi söz konusuydu.

Teslimat başlamış, fakat beklenen açıklama gecikmişti. Bununla birlikte piyasadaki sakin hava doları düşürdü ve beklenen açıklama geldi. Pentagon’un Türkiye’yi S-400 aldığı gerekçesiyle F-35 programından çıkarması önemli bir gelişme olmasına rağmen, görüldüğü gibi dolar, TL karşısında 5,70 lira altında kalmayı bir süre devam ettirdi.

Güne 5.70 altında başlangıç yapan kur, öğle saatlerine doğru hafif yükseliş kaydetti ve yeniden 5.70 liranın üzerine çıktı. Sert bir yükselişin söz konusu olmadığı kurda sakin seyir devam ediyor.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik F-35 kararı Dışişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. ABD-Türkiye ilişkilerinde tolere edilmesi zor yaralar açacak olan bu karardan geri dönülmesi için bir çağrı yapıldı.

ABD'nin Türkiye'ye Yönelik F-35 Kararı Dışişleri Bakanlığı'nı Harekete GeçirdiGCM Yatırım Ekonomisti, tüm bu gelişmelere rağmen TL’nin direncini koruduğunu açıklarken, ABD yaptırımının nasıl olacağı konusunda şüphelerini dile getirdi. Piyasanın bu durumda beklemede kalmayı sürdürdüğünü ekledi.

Diğer taraftan Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, TL varlıkları üzerinde ciddi bir etki beklemiyor. Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci ise bu gelişmelerin etkisinin fiyatlara daha önceden yansıdığını düşünüyor. Şekerci, Türkiye’nin F-35’ten mahrum bırakılmasının henüz “kesinleşmediğini” ve hala anlaşma sağlamak için geç olmadığını kaydetti.

Piyasa fiyatlamasında çok negatif bir durum olmadığını söyleyen Şekerci, doların sakin seyrettiğini belirtirken Borsa’nın 100 bin sınırına dayandığını söyledi. Bunun yanında CDS tekrar 380’e doğru gerileme kaydettiğini ekledi ve dolar cinsi 10 yıllıklarda gerileme gördü.

Açıklamalarını sürdüren Şekerci, merkez bankalarının Mayıs ayından bu yana güvercin tutum takınmasının gelişen piyasalar için iyilik olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankaları Mayıs Ayından Bu Yana Güvercin Tutum TakınıyorŞekerci ayrıca, AB ile ABD tarafından uygulanacak yaptırımların yumuşak fiyatlamalara sebep olduğunu düşünüyor. Öte yandan dolar kurunun seyrini etkileyen olaylar arasında F-35 konusunun yanı sıra jeopolitik risklerdeki artış ve Merkez Bankası yönetimindeki değişiklik de bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu