Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin, G-20 Görüşmesi Sonrasında Ticaret Savaşında Üstünlük Kazandı

Birkaç yatırım ve ticaret uzmanı, Pekin'in G-20 görüşmesi sonrasında ticaret savaşında üstünlük kazandığını söyledi.
Pekin, G-20 Görüşmesi Sonrasında Ticaret Savaşında Üstünlük Kazandı
Yorum

Trump ve Xi, hafta sonu Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleşen G-20 zirvesinde müzakerelere devam etme kararı aldı. Ek tarifeler de koyulmayacağı açıklanırken, Huawei’nin ABD’ye ürün satmasına izin verildi. Çin’in ise büyük miktarda Amerikan çiftlik ürünü alacağı söylendi. Trump, hafta sonu Xi ile G-20’de yaptığı görüşmesinin beklenenden çok daha iyi geçtiğini dile getirdi.

Ancak birkaç ticaret ve yatırım uzmanı, görüşmelerin ardından Pekin’in ticaret savaşında üstünlük elde ettiğini söyledi.

Çin Üstünlük KazandıWashington daha önce Huawei’nin ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle ABD’li firmalarla iş yapma kabiliyetini kısıtlayan bir yasak olduğunu açıklamıştı. Trump’ın Çin teknoloji devi üzerindeki görünüşe göre daha yumusak duruşu, bazı gözlemciler tarafından ABD’nin Çin’e verdiği büyük bir imtiyaz olarak görülüyordu.

Varlık yönetim firması Fasanara Capital’in CEO’su ve baş yatırım sorumlusu Francesco Filia, şu ana kadar Çin’in G-20 görüşmesinden kazanan taraf olarak çıktığını söyledi. İki liderin toplantıda neyi kabul ettikleri hakkında ayrıntılı bir eksiklik bulunduğunu belirterek, “Bunu almak için neden vazgeçtikleri bile net değil,” ifadelerini kullandı.

ABD ile Çin ticaretindeki gelişmelerden kuşku duyduğunu ifade eden tek kişi Filia değil.

Görüşmeye Yönelik KuşkularAraştırma firması Quill Intelligence CEO’su Danielle DiMartino Booth, Çin’e yönelik tehditlerinin bir kısmını G-20’de en çok ortaya çıkan sonuçlardan birisi olarak açıkladı. Booth, görüşmelerden çıkan sonuçlara göre Çin’e çok fazla destek verildiğinin görüldüğünü belirtti.

Yurtlarına döndüklerinde ise hem ABD hem de Çin hükümetleri, Trump’ın Huawei duyurusunu dikkatle izliyor gibi göründü. Çin Dışişleri Bakanı tarafından Trump ve Xi arasındak toplantıya ilişkin bir açıklam yapıldı ve Huawei konusunda hiç bahsetmedi. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise Trump’ın Çin teknoloji firmasına genel af verme niyetinde olmadığını belirtti.

Kodlow, Huawei’nin ABD ürünlerini satın almasını büyük ölçüde engelleyen kara listenin kaldırıldığını söyledi.

Huawei Konusunda BelirsizlikAncak Ticaret Departmanı’nın ABD’deki işlemler ulusal güvenlikle tehdit etmediği sürece, Amerikan şirketlerinin Huawei ile iş yapmalarına izin vermek için daha fazla lisans vereceğini de sözlerine ekledi. Global Chartered Bank’taki küresel makro stratejisi ve FX araştırma başkanı Eric Robertsen’e göre; Trump’ın Huawei hakkındaki yorumlarını çevreleyen net olmamak, Trump-Xi toplantısını takiben pazarlardaki tepkinin aslında o kadar güçlü olmamasının bir nedeni.

Robertsen, ticareti çevreleyen olumsuz riskler şimdilik ortadan kalkarken, liderler arasındaki toplantıdan anlamlı ve somut sonuç çıkmadı. Ancak, Asya Pasifik’te Credit Suisse’de kıdemli yatırım stratejisti olan Suresh Tantia, Trump’ın Huawei açıklamasında, her şeyin müzakere edilebileceğini gösterdiğini söyledi. Tantia, “Ne zaman herhangi bir çatışmaya baksak, karardaki ilk adım bir ateşkes ve şu anda sahip olduğumuz şey bu,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu