Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin’in Güvenlik Yasası Planı, Hong Kong Borsasını Aşağı Çekti

Çin, protestolar sonrası yeni bir ulusal güvenlik yasası uygulamaya hazırlanırken, Hong Kong borsasında %5 civarında düşüş gerçekleşti.
Pekin’in Güvenlik Yasası Planı, Hong Kong Borsasını Aşağı Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, koronavirüs salgınının ardından normal işlerine dönmeye başladı. Neredeyse ilk işlerinden birisi de aylarca süren hükümet karşıtı protestolar sonrasında Hong Kong için yeni bir güvenlik yasası hazırlıklarına başlamak oldu.

Çin, Hong Kong’a yeni bir ulusal güvenlik yasası uygulamaya hazırlandığını duyurdu. Yasanın, Pekin’e Hong Kong üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağı ve demokrasi yanlısı protestoları teşvik edeceği konusunda endişelere yol açtı.

Hong Kong göstergesi Hang Seng endeksi, seans başında %5’ten fazla gerilerken öğleden sonraki işlemlerde %4,8 oranında düştü.
Hang Seng Endeksi Düşüş
Görsel Kaynak: Investing

Endeks, 1 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Bir önceki kapanışı 24.280,03 puandan yapan endeks, bugünkü işlemlere 23.609,5 puandan başladı. 22 bin 835 puana kadar gerileyen endeksin 1 yıllık performansı % -12,37 seviyesinde bulunuyor.

Endekste yer alan hayat sigortacısı AIA, %6,79 oranında düşerken, en çok değer kaybeden oldu. Aynı zamanda endeksteki düşüş, bölgenin büyük pazarlarında kayıplara da neden oldu. Nikkei 225 endeksi %0,80 düşerken, Kospi endeksi %1,41 oranında geriledi. Shanghai ise %1,89 oranında değer kaybetti.

Yasanın; ayrılık, dış müdahale, terörizm ve merkezi hükümeti devirmeyi amaçlayan tüm itici faaliyetleri ve eski İngiliz sömürgesindeki herhang bir dış müdahaleyi yasaklayacağı bildirildi.

Çin Ulusal Halk Kongresi Hong Kong KararıTaslak mevzuatın ayrıntıları, Çin Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) yıllık oturumunu düzenlediği Cuma günü açıklandı. Mizuho Bank analistleri, “Haklı olarak Pekin’deki NPC’nin gündemindeki Hong Kong Güvenlik tasarısı bugün piyasalarda güvensizliği çağrıştırıyor,” ifadelerini kullandılar.

Analistler, ABD-Çin çatışması ve yenilenen Hong Kong protestoları riskinin bu güvensizliğin ana neden olduğunu da belirttiler. OCBC Bank’tan Vasu Menon ise son birkaç yılda, ekonomik gelişmelere yok açmadıkça siyasi gelişmelerin orta ve uzun vadede önemli bir etkisi olmadığını ifade etti.

Hong Kong doları ise Türk lirası karşısında yükseliş kaydederken, 6 Mayıs’ta gördüğü 0,9398 liralık zirvesinden düşüşe geçtiği dikkat çekiyor.
Hong Kong Doları Performansı
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hong Kong doları, 6 Mayıs’ta 13 Ağustos 2018’den bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi kaydetti. Ağustos 2018’deki döviz krizi sırasında Hong Kong doları 0,9077 liraya kadar yükselmişti. Bugünkü işlemleri ise yüzde 0,05 oranında artıda 0,8780 lirada sürdürüyor.

Diğer Asya paralarına baktığımızda ise Çin yuanı TL karşısında %0,16 oranında değer kaybederken, 0,9551 liradan alıcı buluyor. Japon yeni %0,27 oranında yükselişle 6,3412 liradan işlem görürken, Avustralya doları %0,58 oranında düşüşle 4,4416 lirada seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu