Yatırım yapmaya başla!

Pekin, Çin Yuanının Ne Kadar Daha Zayıflamasına İzin Verebilir?

Yuan dolar karşısında 11 yılın en düşüğüne geriledikten sonra Pekin'in yuanın ne kadar daha zayıflamasına izin verebileceği merak edilmeye başlandı.
Pekin, Çin Yuanının Ne Kadar Daha Zayıflamasına İzin Verebilir?

Renminbi, Çin ekonomisi yavaşlarken ve Pekin küresel pazarları sarsan ticaret savaşıyla kilitlenirken yakından izlenmeye başladı. Özellikle psikolojik bir seviye olarak görülen 1 dolar = 7 yuan seviyesi aşıldıktan sonra her gün belirlenen referans değer takip edildi.

Onshore yuan, haftanın ilk işlem gününde Şubat 2008’den bu yana görülmeyen en düşük seviyelere geriledi. Offshore yuan ise 2010 yılında uluslararası piyasalarda işlem görmeye başladığından bu yana en zayıf seviyesine düştü.

Ticaret gerilimlerindeki son artış, analistlerin ve yatırımcıların Pekin’in para biriminin ne kadar zayıflamasına izin vereceğini merak etmesine neden oldu. Dolayısıyla Çin’in yuanı nasıl kontrol ettiği de merak edilmeye başlandı.

Bir Para Birimi, İki Döviz Kuru

Bir Para Birimi, İki Döviz KuruABD doları veya serbest dalgalı döviz kuruna sahip olan Japon yeni gibi diğer ana para birimlerinin aksine Çin, yuanın anakaradaki oranının kontrolünü sıkı bir şekilde elinde tutuyor.

Her sabah Çin Halk Bankası (PBOC), yuanın önceki günkü kapanış seviyesine ve bankalar arası dealerlardan alınan fiyatlara dayanarak, günlük bir referans nokta düzeltmesi yapıyor. Merkez bankası ayrıca Çin’in karmaşık para politikasını da yönetiyor.

Döviz kuru günlük belirlenen referans noktasından yüzde 2 oranında aşağı veya yukarı hareket edebiliyor. Bazı piyasa gözlemcilerine göre; Çin’in merkez bankası yuan almak veya satmak için adım attığında, günlük dalgalanmalara yasak koyuyor. İşte bu döviz kuruna onshore yuan (CNY) deniyor.

Merkezi hükümetten ağır bir şekilde etkilenen PBOC, pazara yön vermek ve para birimini yönlendirmek için günlük referans noktayı belirler. Sıkı bir şekilde yönetilen onshore yuan, bu ay şu ana kadar dolara karşı yüzde 4 oranında zayıfladı.

Yuan ayrıca anakara dışında, çoğunlukla Hong Kong, Singapur, Londra ve New York’ta da işlem görüyor. Offshore yuan (CNH) olarak tanımlanan para, onshore yuan kadar sıkı kontrol edilmiyor. Piyasa arzı ve talebi offshore yuanın döviz kurunu etkilemektedir. Ancak işlem gören hacim nispeten daha düşüktür.

PBOC Offshore Yuanı Nasıl Etkiliyor?

PBOC Offshore Yuanı Nasıl Etkiliyor?Uzmanlara göre merkez bankası, onshore ve offshore yuan arasındaki mesafeyi dar tutmak istiyor. Çünkü teknik olarak ikisi aynı para birimi.

Offshore oranının onshore rakamından çok fazla sapması durumunda, merkez bankası oynaklığı azaltmak ve geniş döviz rezervlerini kullanarak para birimini yükseltmek için müdahale edeceğini söylüyor. Temmuz ayından beri 3 trilyon dolarlık rezerv kullanıldığı biliniyor.

PBOC ayrıca devlet bankalarına offshore piyasaya girme ve yuan için dolar takas etme konusunda güveniyor.

Offshore yuanın çok hızlı bir şekilde değer kaybetmesini önlemek için Çin Halk Bankası, Hong Kong’da kısa vadeli yuan cinsinden tahviller çıkardı. Eğer tüccarlar yuan pozisyonlarını kısaltmaya çalışıyorlarsa değerinin gelecekte başka bir para birimine karşı zayıflayacağını tahmin ediyorlar.

Bunu yapmanın bir yolu ise yuan cinsinden borç almak ve para biriminin değeri düştükçe indirimle geri ödemektir. Bu ayın başlarında merkez bankası, Hong Kong’da 30 milyar yuan offshore tahvili çıkardı. Bu son hamleyle birlikte toplam yuan cinsinden offshore tahvillerin değeri, Kasım 2018’den bu yana 120 milyar yuana yükseldi.

PBOC ayrıca para biriminin uluslararasılaştırılmasının teşvik edilmesine yardımcı olacağını söyledi. Bir para biriminin uluslararasılaştırılması, çıkarıldığı ülkenin dışındaki yaygın kullanımına işaret eder.

Onshore Yuanda Yakından İzlenen Yeni Bir Seviye Var mı?

Onshore Yuanda Yakından İzlenen Yeni Bir Seviye Var mı?Çin, para biriminin 2008 yılındaki küresel mali krizden bu yana ilk kez Ağustos ayında dolar karşısında psikolojik bir seviye olarak görülen 7’yi geçmesine izin verdi.

Bu ABD Hazine Bakanlığı tarafından Pekin’in para manipülatörü olarak işaretlenmesine neden oldu. Bunu takiben PBOC, yuan orta noktasını 8 Ağustos’ta 11 yılın en düşük seviyesi olan 7’nin üzerine çıkardı.

OCBC Bank Çin Araştırma Başkanı Tommy Xie, yuanın diğer para birimlerine karşı değerini ölçen CFETS RMB Endeks, iki yıldan fazla bir süredir sabit kaldığı ve yakından izlenen 92 seviyesinin altına indi.

Pazarın, onshore yuan için bir sonraki önemli seviyede bir uzlaşma sağlamaya çalıştığını açıkladı ve bazıları dolar başına 7,20 yuan olabileceğini öne sürdü.

Hong Kong merkezli bir bankacı ise yakından izlenen bir sonraki seviyenin 7,25 civarında olabileceğini ve ABD-Çin ticaret savaşındaki gelişmelere bağlı olarak daha da zayıflayabileceğini öngörüyor.

Daha zayıf bir para birimi, Çin ihracatının uluslararası pazarlarda daha ucuz ve daha rekabetçi olmasını sağlar. Tarifelerin etkisinin bir kısmını da telafi edebilir. Yine de Pekin’in yuanın çok hızlı bir şekilde değer kaybetmesine izin vermesi muhtemel değildir.

Bunun nedeni; hızla zayıflayan bir yuanın, algılanan dengesizlik ve varlıklarının değer kaybetmesini önlemek için varlıklarını bir ülkenin dışına taşıdığı önemli sermaye çıkışlarına yol açabileceği korkusudur.

Ayrıca kredi piyasalarının donması ve iç mali şartların daralması gibi endişeler de var. Tıpkı yuanın yüzde 2 oranında düştüğü 2015 yılında olduğu gibi. O zamandan beri Çin’in sermaye çıkışlarını istikrara kavuşturması yıllarını aldı.

Yuanı Uluslararasılaştırma Çabası

Yuanı Uluslararasılaştırma ÇabasıBazı uzmanlara göre; ekonomik cephede, yuanı daha uluslararası hale getirmek, Çin için bir önceliktir. Çin, dim sum diye anılan tahvil piyasasını yarattığı ve renminbinin sınır ötesi ticaretine izin verdiği zaman, küresel mali krizden sonra pazar birimini uluslararasılaştırma çabalarına hız verdi.

Pekin ise petrol gibi önemli emtialar ve altın gibi varlık fiyatları için daha fazla fiyatlandırma gücüne sahip olmak istiyor. Yuanın ABD doları gibi bir üst rezerv para birimi olmasını da istiyor.

Hong Kong merkezli bankacı, doların küresel finans piyasasındaki statüsünün ABD’nin Amerikan varlıklarına yönelik yatırımcı duyarlılığını azaltmadan yatırımcı hissiyatını düşürmeden borçlanmasına izin verdiğini belirtti.

Yuan, popüler bir rezerv para birimi olacaksa Çin’in yerel ihtiyaçlarını daha iyi yönetmek için daha fazla borç vermesine izin verebilir. Bununla birlikte Çin, birçok Çinli yatırımcının paralarını ülke dışına ve uluslararası pazara taşıması nedeniyle büyük sermaye çıkışlarının yaşanacağı korkusuyla ilgili kısıtlamaları azaltmaya istekli değil.

Yuan, 2016 yılında Uluslararası Para Fonu’nun rezerv para birimi sepetine katıldı. Çin RMB Endeksi’ndeki diğer para birimleri karşısında değerini izlemeye devam ediyor. Ancak ABD ile Çin arasında giderek daha belirsiz görünen bir ticaret anlaşmasıyla yuanın dolar ile ilişkisi yatırımcılar ve ekonomistler tarafından yakından izlenmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum