Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

PC Üretiminde Yaşanan Stok Yetersizliği 2022 Yılına Kadar Sürebilir

Uzmanlar dizüstü ve masaüstü bilgisayar üretimindeki stok sıkıntısının 2022’ye kadar sürebileceğini tahmin ediyor.
PC Üretiminde Yaşanan Stok Yetersizliği 2022 Yılına Kadar Sürebilir

Gelişen teknoloji bilgisayar ürünlerini her geçen gün daha gerekli hale getiriyor. Teknoloji şirketleri her geçen gün daha yüksek performans sunan ürünler ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bilindiği üzere bu yıl dünya genelinde COVID-19 pandemisi kendisini göstermeye başladı ve PC talebinde adeta patlama yaşandı. Evden çalışma ve uzaktan eğitim süreçlerinin yaygın olarak uygulanması masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara olan ilgiyi artırdı.

Artan ilgi stok sıkıntısını beraberinde getirdi. Donanım üreticiler yüksek talep nedeniyle tüketicilere ürün yetiştirmekte zorlanıyor. Geçtiğimiz günlerde ekran kartı devleri AMD ve Nvidia’nın yaşadığı stok sıkıntısnın, PC satışlarını olumsuz etkilediğini gösteren bir araştırma paylaşılmıştı. Uzmanlar PC üreticilerinin yaşadığı stok yetersizliğinin 2022 yılına kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

Artan Talebi Karşılamak 2022’yi Bulabilir

Artan Talebi Karşılamak 2022’yi Bulabilir

Son yıllarda akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber tüketicilerin PC ürünlerine olan talebinde azalma yaşanıyordu. Mobil cihazlar ile bilgisayar üzerinden yapılan pek çok işlem rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Artan talep ile Sony, Samsung gibi pek çok teknoloji devi laptop üretiminden çekilmiş ve akıllı telefon üretimine odaklanmıştı. Ancak pandemi talebin yeniden PC üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu.

Üreticilerin artan talep ile beraber stok sıkıntısı yaşadığı ve tüketicilerin ihtiyacını tam olarak karşılayamadığı belirtiliyor. 2008 yılından bu yana sürekli azalan bilgisayar talebi, bu yıl içerisinde yüzde 15 oranında artış yaşadı. Geçen zaman içerisinde üretimini yavaşlatmış olan şirketler şimdi talebi karşılamakta zorlanır hale geldi.

Sektörün içerisinde gelen haberlere göre talebin karşılanmasının 2022 yılı içerisinde mümkün olabileceği ifade ediliyor. Tahminler 2020 yılı içerisinde 300 milyon PC satışı gerçekleştiği yönünde. Kullanımda olan toplam PC ve tablet sayısının ise 1.77 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Diğer yandan AMD, Intel ve Nvidia gibi üreticilerde yaşanan hareketlilik bilgisayar sistemlerinde artış yaşanmasına neden oluyor. Bu da üretimi tıkanma noktasına getiriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum