Yatırım yapmaya başla!

PBOC Başkanı Yi, Çin Ekonomisini Desteklemeleri için Ticari Bankalardan Yardım İstedi

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi, ekonomi için ülkenin ticari bankalarından kredi desteği talebinde bulundu.
PBOC Başkanı Yi, Çin Ekonomisini Desteklemeleri için Ticari Bankalardan Yardım İstedi

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, ülke ekonomisinin bir desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Çin’in ticari faaliyetlerde bulunan bankalarından ülke ekonomisini desteklemeleri için geniş çaplı bir kredi desteği oluşturmalarını talep eden Yi, bankalara bu konuda gerekenin yapılması için çağrıda bulundu.

Salı günü katıldığı bir toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Yi, bankaların kredi desteğini artırması halinde ekonominin en azından şimdikinden daha iyi bir duruma geleceğini öne sürdü.

Bankalar Kredi Desteğini ArtırmalıÇin’deki ekonomik yavaşlamanın önüne geçmek isteyen PBOC, finans sektörünün reel ekonomiye sağladığı hizmetlerde gelişmeleri dikkate alması gerektiğini belirtti. Yİ, finans sektörünün aynı zamanda ülkedeki ekonomik büyümenin uygun bir seviyede kaldığından emin olmak durumunda olduğunu ekledi.

Bankanın açıklamasında ekonomiye ilişkin aşağı yönlü baskıların artmakta olduğuna dikkat çekildi. Bununla birlikte Çin’in bazı bölgelerinde sosyal krediler üzerinde devam eden baskılara işaret edildi.

Yi, açıklaması sırasında ekonominin desteklenmesi için geniş çaplı bir kredi desteğine ihtiyaç olduğunun altını çizerken, geniş para arzının ve toplam finansmanın nominal GSYİH ile uygun oalcak şekilde artırılması gerektiğini aktardı.

Geniş Para Arzı Toplam Finansman ArtırılmalıPBOC Başkanının bulunduğu bu toplantı, Çin’in ekonomik büyümesinin 2019 üçüncü çeyreğinde uzun yılların en düşük seviyesine inmesinin ardından politika yapıcıların durumdan ne kadar endişeli olduklarını ortaya çıkardı.

Ekonomik büyümenin ılımlı bir hal alması Ekim ayında da devam ederken, bu durumda kredi büyümesinde beklenenden daha hızlı yavaşlama kaydedilmesi etkili oldu.

Öte yandan Pazartesi günü beklenmedik bir şekilde faiz indirimine giden PBOC, 7 günlük ters repo faiz oranını mevcut seviyesi %2,55’ten %2,50’ye aşağı yönlü revize etmişti.

Bu, bankanın piyasalara politika yapıcıların yavaşlamakta olan ekonomik büyümeyi canlandırmak için hazır olduğuna sinyal verme şekli olarak yorumlandı. 2015 yılından bu yana kısa vadeli borçlanma maliyetlerinde ilk kez indirim uygulayan bankanın bu hamlesi piyasalara pozitif yansıdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum