Yatırım yapmaya başla!

PBOC Referans Kuruyla Japon Yeni Dolar Karşısında Sert Düşüş Kaydetti

Japon yeni, Çin Merkez Bankası'nın yuan düşüşüne yönelik önlem almasıyla birlikte dolar karşısında sert bir düşüş sergiledi.
PBOC Referans Kuruyla Japon Yeni Dolar Karşısında Sert Düşüş Kaydetti

Bilindiği gibi Çin yuanı dün, 2008 yılından bu yana ilk kez dolar karşısında 7 seviyesinin üzerine çıkmış, ardından piyasalar çalkalanmaya başlamıştı. Yuandaki tarihi düşük seviyelerin etkileri pek çok olayı beraberinde getirdi. Önce Trump Çin’i para birimini manipüle etmekle suçladı, ardından Çin Merkez Bankası (PBOC) suçlamaları reddererek yuana yönelik önlem almaya yönelmişti.

PBOC’ın günlük referans kurunu beklenenden daha güçlü seviyede sabitlemesiyle Japon yeni dolar karşısında %1’in üzerinde sert bir düşüş gösterdi.

PBOC Günlük Referans Kurunu Beklenenden Daha Güçlü Seviyede SabitlediPBOC önlemi kur savaşından kaynaklı endişeleri az da olsa hafifletirken, Japon yeni bugünkü işlemlerinde tüm G-10 paralarına karşı değer kaybetti. Bankanın yuanı dengelemek için attığı adımı yorumlayan piyasalar, bunun ABD ile tansiyonu artan ticaret gerilimini azaltmak amaçlı yapıldığını düşünüyor.

Tokyo’da GMO Corp. FX Prime idari direktörü Marito Ueda, Çin’in dolar/yen paritesinde kısa pozisyonların kapanmasına sebebiyet verdiğini ve bu sayede ABD ile kavgasının büyütmekten kaçındığını düşünüyor. Ueda bunun yanı sıra Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) tahvil alımlarını artırmasının da yen satışını artırdığını savundu.

Ayrıca BOJ, bugün 500 milyar yen tutarında tahvil alımı gerçekleştirdi. Söz konusu banka faiz indirimi uygulamamış ve önceki işlemlerinde 250 milyar yen tutarında yeni tahvil alımı yapmıştı. Bugünkü satın alımında öncekinin 2 katını gerçekleştirdi.

Dolar/yen %1.1 ile 2018’in Mart ayından bu yana en güçlü yükselişini sergilemiş ve 107.09’dan işleme alındı.

Dolar/Yen Mart'tan Bu Yana En Güçlü Yükselişini SergilediDiğer taraftan Çin Merkez Bankası’nın kararıyla Asya piyasalarına karışık bir seyir hakim oldu. MSCI AC Asya Pasifik Endeksi kaydettiği %0.9 oranında düştü ve 150.61 puana geriledi. Bankanın kararıyla Güney Kore wonu yatay seyre yöneldi. Buna karşın Hint rupisi fazla bir değişim kaydetmedi.

Risk algısındaki azalma Endonezya rupisini Mayıs ayından bu yana en uzun süreli düşüşüne yöneltirken, Tayland bahtı yatay seyretti. Malezya ringiti ise son 2 ayın en düşük seviyesinde indi. Son olarak Filipin pezosu da dolar karşısında 51.96 ile son 7 haftanın en düşük seviyesine ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum