Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası’nın Para Politikasını Sıkılaştırmaya veya Gevşetmeye Niyeti Yok!

Çin Merkez Bankası'ndan bir guvernör yardımcısı, para politikasının sıkılaştırılmaya veya gevşetilmeye niyetleri olmadığını söyledi.
Çin Merkez Bankası’nın Para Politikasını Sıkılaştırmaya veya Gevşetmeye Niyeti Yok!

Çin Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya ya da gevşetmeye niyetli olmadığını belirten bir guvernör yardımcısı olan Liu Guoqiang, pazarın geçen hafta şaşırtıcı bir şekilde dirençli verinin yayınlanmasının ardından Pekin’in ekonomiye ne kadar daha fazla destek vereceğini tartışacağını belirtti.

Guoqiang, bankanın ters repoları ve orta vadeli bir borç verme tesisini kullanmasının gevşetici bir eğilime sahip olduğuna işaret etmediğini söyledi.

Ters Repo Gevşetme İşareti DeğilLiu bunun aksina, eğer merkez bankası birkaç gündür ters repo yapmamışsa para politikasının sıkılaştığı anlamına gelmediğini söyledi. Bu araçların kısa vadeli likiditeyi ayarlamak için tasarlandığını belirtti.

Çin’in politika görünümüne ilişkin finansal piyasa görüşleri, beklenenden daha iyi ilk çeyrek GSYİH ve Mart ayındaki ekonomik verinin açıklanmasından bu yana belirgin bir şekilde değişti. Bu durum, ekonominin daha önce büyüme artırıcı önlemlerin telaşının ardından istikrarı bir şekilde başlayabileceğini öne sürdü.

Politika izleyicileri, PBOC’nin banka rezerv gereksinimlerini azaltmak için hamle yapmadan önce koşulları değerlendirmeyi durdurmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Banka Koşulları Değerlendirmeyi DurdurabilirLiu, ihtiyatlı para politikasının ne çok sıkı ne de çok gevşek kalacağını ve PBOC’nin likidite krizi veya nakit parayla boğuşan bir piyasa görmek istemediğini dile getirdi.

Merkez bankasının gevşetme eğilimi değişmeden kalsa da mali uyarıcı iç politika görüşmelerine katılan hükümet danışmanlarına göre büyüme teşvikinde daha büyük bir rol oynadığından bu yıl rezerv gereksinim oranlarının azaltılması için daha az yer alıyor. Daha az teşvik edici korkuları, ülkenin likidite değişimlerine karşı oldukça duyarlı olan ralli borsalarında tersine dönmeyi tetikledi.

Liu, para politikasının ekonomik büyümeye dayalı olarak hassas bir şekilde ayarlanması gerektiğine dikkat çekti.

Para Politikası Ekonomik Koşullara Göre AyarlanmalıGuvernör yardımcısı Liu, fiyat değişikliklerinin politikanın yönünü değiştirmeyi istemediğini dile getirdi. PBOC para politikası bölümünün başkanı Sun Guofeng ise yaptığı açıklamada; merkez bankasına brifingin her çeyreğin ilk ayının dördüncü haftasında hedeflenen orta vadeli borç verme tesisi operasyonları yürütme şeklini takip edeceğini söyledi.

Guofeng, “Piyasalar, orta vadeli borç verme tesisi operasyonlarının zamanlaması hakkında çok fazla tartışma yaptı. Bu tür operasyonlar bankanın ihtiyaçlarına dayanıyordu ve küçük ile özel firmalara artan borç vermekteydi,” dedi. Talebin ölçülmesinin ve verilerin toplanmasının zaman aldığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum