Yatırım yapmaya başla!

PBOC Ekonomiyi Destekleme Çabaları Ortasında Kredi Faiz Oranını İndirdi

Çin Merkez Bankası (PBOC) bugün beklentilerle uyumlu davranarak bir yıl vadeli ana faiz oranını (LPR) 5 baz puan düşürdü. İşte kurumun hamlesine ilişkin detaylar;
PBOC Ekonomiyi Destekleme Çabaları Ortasında Kredi Faiz Oranını İndirdi

İki gün önce yedi günlük ters repo faiz oranını yüzde 2.55’ten yüzde 2.50’ye düşürdüğünü açıklayan Çin Merkez Bankası, beklentilerle uyumlu yönde hareket ederek yeni borç verme faiz oranını düşürdü.

Bankaların yeni kredi talebinde buluna kurumsal müşterilerine uygulayacağı faize gösterge teşkil eden 1 yıl vadeli ana kredi faizini (LPR) 5 baz puan düşürerek Kasım ayı için yüzde 4.15 olarak belirledi. PBOC, birkaç ay önce piyasaya sunulan beş yıl vadeli faiz oranını (LPR) ise yüzde 4.85’ten yüzde 4.80’e düşürdü.

Çin’in kurumsal borçlanma faizini Kasım’da düşürmesi, PBOC’un diğer teşvik edici hareketlerinin üzerine geldi.

PBOC Kurumsal Borç Verme Faiz Oranı Kasım DüşürdüKesintiler göreceli olarak küçükken analistler Çin’in enflasyonla boğuşurken ekonomiyi desteklemek için ek indirimlerin gelebileceğini söyledi. Nomura’da Çin’in baş ekonomisti olan Ting Lu; “Şimdi, üst düzey liderlerin giderek daha fazla endişe duyarken Pekin’in büyümeyi istikrara kavuşturma çabalarını hızlandırdığı açıkça görülüyor” dedi. Öte yandan oran indiriminin bölgedeki yatırımcıları fazla neşelendirmediği anlaşıldı.

Çin’in Şanghay Kompozit Endeksi yüzde 0.6, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 0.7 düşerken, Japonya’nın Nikkei’si ve Güney Kore’nin KOSPI’si de geriledi.

Yatırımcılar PBOC Faiz İndirimi Neşelenmedi Sonuçta Çin’in ekonomik yavaşlaması, Birleşik Devletler’le yaşanan moral bozucu ticaret savaşı ve yavaşlayan iç talep nedeniyle kötüye gidiyor. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası, üçüncü çeyrekte yaklaşık üç yılın en düşük seviyesi ile yüzde 6 oranında arttı.

Aynı zamanda Çin, geçen hafta piyasaları hayal kırıklığına uğratmaya devam eden bir dizi önemli ekonomik gösterge yayınladı. Örneğin Ekim ayı perakende satışları bir önceki yıla göre yüzde 7.2 artarak beklentilerin altında kaldı. Sanayi üretimi de yüzde 4.7 ile beklenti altı gerçekleşti. PBOC Başkanı Yi Gang, Salı günü yaptığı açıklamada merkez bankasının konjonktür karşıtı düzenlemeleri güçlendirmesi ve ekonomi için kredi desteğini artırması gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum