Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası Ekonomiyi Canlandırmak için Zorunlu Karşılık Oranını Yine Düşürdü

Çin Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranının 50 baz puan düşürüleceğini açıkladı. İşte detaylar;
Çin Merkez Bankası Ekonomiyi Canlandırmak için Zorunlu Karşılık Oranını Yine Düşürdü

Çin Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranının 50 baz puan düşürüleceğini açıkladı. Yavaşlayan ekonomisini daha da canlandırmak için bankaların rezervde tutmak zorunda oldukları fon miktarını azaltan PBOC, 50 baz puanlık indirimin yanı sıra bazı nitelikli bankalar için oranı 100 baz puan daha azaltacağını belirtti.

Değişikliğin 16 Eylül itibariyle yürürlükte olacağı, bunun dünyanın ikinci en büyük ekonomisine 900 milyar Çin yuanı (126.35 milyar dolar) seviyesinde likiditenin girmesi anlamına geldiği vurgulandı.

Kaynaklarda PBOC’un hamlesinin, bu yıl benzer nitelikteki üçüncü eylemi ve 2008 başından beri yedinci eylemi olduğu yazıldı.

Çin Merkez Bankası 2008 Bu Yana 7 Kez Zorunlu Karşılık Oranını DüşürdüSonuçta bankaların toplam mevduatlarının bir oranı olarak kasada bulundurmaları gereken para miktarını düşürmek, bankaların işletmelere ve bireylere borç verebilecekleri para arzını artıracak ve bu nedenle borçlanma maliyetlerini azaltacaktı. Bununla birlikte PBOC’un duyurusunda, Çin için sular seller gibi teşvikler açıklanmayacağı ve bankanın ihtiyatlı para politikasını sürdüreceği söylemleri yinelendi.

Pantheon Macroeconomics Asya Baş Ekonomisti Freya Beamish, bir indirimin yaygın olarak beklendiğini ve son birkaç haftadır sinyallerinin verildiğini dile getirdi.

Çin Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Oranını Yine Düşürdü“Bize göre, bugünkü değişiklik önceki önlemler için kısmen tamamlayıcı ve kısmen para birimi için resmi desteği dengeleyen önlemleri yansıtıyor. FED’den gelecek bir indirimin ardından Çin Merkez Bankası’nın faiz koridorunu bu ay 20 baz puan düşüreceğini düşünüyoruz.” dedi. Burada akıllara JP Morgan’dan küresel pazar stratejisti Zhu Chaoping’in FED indiriminin ardında yaptığı yorum geldi.

FED’in 20082den bu yana ilk kez faiz indirmesinin, ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlamak için karşılaştığı zorlukların arasında Çin Merkez Bankası üzerindeki baskının bir kısmını aldığını söylemiş ama PBOC’un bu hamleye para politikasında büyük değişikliklerle cevap vermesinin mümkün olmadığını da eklemişti. Çin’in merkez bankası kısa süre önce de ticari kredi verenlerin kredilere faiz oranlarını ayarlama şeklini değiştirmiş, bu ekonominin desteklenmesi gereken bir zamanda borçlanma maliyetlerini düşürmesi beklenen bir hareket olarak ifade edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum