Yatırım yapmaya başla!

PBOC Devalüasyonu Reddederken Uzmanlara Göre Çin, Renminbi’yi Silah Olarak Kullanmaya Başladı

Çin Merkez Bankası, para birimi manipülasyonu iddialarını reddederken uzmanlar, Çin’in yuanı ticaret savaşında daha yeni silah olarak kullanmaya başladığını söyledi. İşte detaylar;
PBOC Devalüasyonu Reddederken Uzmanlara Göre Çin, Renminbi’yi Silah Olarak Kullanmaya Başladı

Çin, 2008 yılından bu yana yuanın ilk kez dolar karşısında 7’yi geçmesine izin verdi ve bu duruma kızan Trump Çin’i para manipülasyonu ile suçladı.

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang ise bugünkü açıklamasında; “Sorumlu büyük bir ülke olarak Çin, G-20 liderler zirvesinin döviz kuru konusundaki ruhuna uyacak ve piyasa tarafından belirlenen döviz kuru sistemine bağlı kalacak” diyerek iddiaları reddetti.

Çin’in rekabetçi devalüasyon ile uğraşmayacağını, döviz kurunu rekabetçi amaçlar ve ticaret anlaşmazlıkları gibi dış rahatsızlıklarla başa çıkmak için bir araç olarak kullanmayacağını söyledi.

PBOC Devalüasyonu Reddetti“Bu dalgalanma piyasa tarafından yönlendirilir ve belirlenir. Çin ekonomisinin temellerinden mi yoksa piyasa arz ve talep dengesinden mi olduğu fark etmeksizin, mevcut RMB döviz kuru uygun bir seviyede. Son dış belirsizlikler nedeniyle dalgalanma gösterse de RMB’nin güçlü bir para birimi olmaya devam edeceğinden eminim” dedi. PBOC’tan yapılan ayrı bir açıklamada ise yuanın hareketi, tek taraflılık, ticari korumacılık önlemleri ve Çin’deki tarifelerin artması ile ilişkilendirildi.

Diğer tarafta pek çok analist, Çin’in yuanın serbest düşüşüne izin vererek para birimini silah haline getirdiğini öne sürdü.

Uzmanlara Göre Çin,  Renminbi'yi Silah Olarak Kullanmaya BaşladıCapital Economics ekonomisti Julian Evans-Pritchard, Çin’in dolara karşı 7 seviyesini savunmayı bırakmış olmasının ABD ile ticaret anlaşması umudundan vazgeçtiğini gösterdiğini aktardı.

Ayrıca PBOC’un döviz kurunu etkin bir şekilde silah haline getirdiğini belirtti. UBS de bugünkü notunda; “Politika yapıcıların gerekçelerinde bu kadar açık olmasını beklememeliyiz, piyasaların bugünkü yuan alım satımını, Çin’den para biriminin değerini düşürmenin masada olduğuna yönelik bir işaret olarak algılaması muhtemel” dedi.

Firma Çin’in yuanın yüzde 3 ila yüzde 4 oranında daha zayıflamasına izin verebileceğini öngördü. “Artan ticari riskler ışığında üç ve altı ay içinde USDCNY tahminimizi 7.2’ye çektik ve bu süre zarfında 7.3 testlerini göz ardı etmiyoruz” dedi. Societe General ise yuandaki düşüşün daha büyük olabileceğine inandığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum