Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

“Yine mi Pazartesi” Demekten Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

“Yine mi Pazartesi” Demekten Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

Bugün günlerden pazartesi! Yani çok az bir kesim haricindeki herkes için küçük kabus! Bugün işe geç kalmaların, saç baş dağınık evden çıkmaların, olacaklara hazırlıksız yakalanmaların ve “hay ben böyle günün içine…” diye başlayan isyan cümlelerinin havada uçuştuğu bir gün! Çünkü bugün pazartesi! Malum pazartesi sendromundan nasibini alan herkes, hafta başını büyük bir mutsuzluk içinde geçiriyor. Oysaki pazartesinin diğer çalışma günlerinden hiçbir farkı yok. Araya sadece bir ya da 2 günlük tatil girdiği için insanlar, iş ve okul hayatına başlamakta zorluk çekiyor.

Hafta sonu eğlenceleri, sabahlara kadar süren partiler, arkadaşlarla yapılan sinema geceleri çoğu kişinin düzenini alt üst ediyor ve haftanın başındaki ilk iş gününe adapte olmayı zorlaştırıyor. Bunun yanında, hafta sonunda hiçbir şey yapmamak da aynı olumsuz sonucu doğuruyor. Verimsiz geçirilen günler, bozulan uyku düzenleri, tekrar işe gitme düşüncesi ve pazartesiye gerektiği gibi hazırlanamama kişilerin üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturuyor. İşte bu nedenle hafta sonunda gözünü 7’de açan adam, hafta başında 8’den önce yataktan çıkamıyor. İçten içe işe gitmek istemiyor çünkü! Bilinçaltına bir kez yerleşmiş olan bu düşünce, çoğu kişi için yataktan çıkmayı işkence haline getiriyor.

Evet, pazartesi sendromu hakkında o kadar çok konuşuluyor ki işine aşık olan biri bile o gün pazartesi olduğu için güne mutsuz uyanıyor. Aslında yapılması gereken o günün diğer çalışma saatlerinden hiçbir farkı olmadığını görmek ve güzelim pazartesilerin adını kötüye çıkarmamak! İşte bu nedenle, sizlere bazı öneriler vermek istiyorum. Büyük ihtimalle bildiğiniz, ama nedense uygulamaktan kaçındığınız öneriler! İnanın bana, bu tavsiyeleri uygularsanız, pazartesilerinizi kabusa dönüştürmemiş olacak ve hafta sonlarınızı stres altında geçirmek zorunda kalmayacaksınız. Bildiğiniz gibi, bugün Pazartesi. Yani bir anlamda başlangıçların da günü. Eğer siz de bundan sonra “off, yine mi pazartesi” demek istemiyorsanız, aşağıdaki önerilerle birlikte pekala yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Alt Üst Etmeyin!

Uyku Düzeninizi Alt Üst Etmeyin!Bir gün ya da iki gün tatil yapmanız fark etmez. Eğer pazartesi sendromundan kurtulmak istiyorsanız, tatil günlerinizde de rutin uyku düzeninize devam etmelisiniz. “Nasıl olsa yarın tatil” diyerek geç saatlere kadar ayakta kalmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu sizin ertesi gün normal kalkış saatinizden çok daha geç kalkmanıza ve metabolizmanızın bozulmasına neden oluyor. Öğlene kadar uyumak çoğu insan için dinlenmek anlamına gelse de emin olun bu sizin üzerinizde tamamen olumsuz etki yaratıyor. İşte bu nedenle, hafta sonunda da aynı saatinizde yatıp aynı saatinizde kalkmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Hem tatil gününüzde ne kadar erken uyanırsanız, o kadar çok enerjik olur ve o kadar çok işinizi halledersiniz. Uzun lafın kısası, siz siz olun cuma ya da cumartesi akşamlarınızda “party hard” demekten vazgeçin.

Bütün İşlerinizi Hafta Sonunda Yapmaya Çalışmayın!

Bütün İşlerinizi Hafta Sonunda Yapmaya Çalışmayın!Yemek, temizlik, ütü, kişisel bakım, arkadaşlarla görüşme, alışveriş, eğlence, sinema, gezme tozma, dinlenme, yeme içme… Bütün hafta hiçbir şey yapmıyor ve yapılması gereken her şeyi hafta sonuna bırakıyorsunuz. İşte bu da sizin enerjinizin tükenmesine, dinlenmeniz gerekirken aksine yorgun bir kafa ve vücutla işe geri dönmenize neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için, ufak tefek işlerinizi hafta içinde yapmaya çalışmalısınız. Örneğin; arkadaşınızla tatil gününüzde sinemaya gitmek yerine, hafta içinde uygun olduğunuz bir iş çıkışında buluşabilirsiniz. Ya da ütülenmesi gereken kıyafetlerinizin dağ gibi olmaması için hafta içinde birazını halletmeyi deneyebilirsiniz. Yani diyorum ki planlı olun ve her işinizi hafta sonunda yapmaya çalışmayın. Planlarınızın dinlenmenize de olanak vermesini sağlayın.

Pazar Akşamınızı Evinizde Geçirin!

Pazar Akşamınızı Evinizde Geçirin!Bunu yapamasanız bile tatil gününüzde bir sonraki güne hazırlanmak için mutlaka kendinize zaman bırakın. Yani Pazar akşamı illaki dışarıda olmak zorundaysanız, hazırlıklarınızı gün içerisinde yapın. Ertesi gün giyeceklerinizi hazırlayın ve sizi bekleyen işlerinizi gözden geçirin. Bu şekilde pazartesinin yaşatacağı stresten büyük oranda kurtulmuş olacaksınız. Çünkü hazırlanacaksınız. Sabah uyandığınızda “ne giyeceğim?” derdinden kurtulacak, “bakalım beni neler bekliyor” şeklinde düşüncelerle üzerinizde gereksiz bir baskı oluşturmayacaksınız. Her anlamda hazırlıklı olduğunuz için kafanız rahat bir biçimde uykuya dalacak, işe kendinizden emin bir şekilde başlayacaksınız.

Pazartesi Sabahlarına Kötü Gözle Bakmaktan Vazgeçin!

Pazartesi Sabahlarına Kötü Gözle Bakmaktan Vazgeçin!Eğer uyku düzeninizi bozmaz, eğlenceyi abartmaz ve hazırlıklarınızı düzgün bir biçimde yaparsanız; pazartesi sendromunu epey hafifletmiş olursunuz. Bir de o gün; normalden biraz daha erken kalkıp güzel bir duş alır ardından da sağlıklı bir kahvaltı yaparsanız, haftaya bomba gibi başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabii, burada alarmınızı erteleme hatasına düşmemeniz gerekiyor. Yoksa bütün yaptıklarınız boşa gider ve işe geç kalmanın vermiş olduğu stresle bütün gününüzü kötü geçirirsiniz. Yani zil sesini duyduğunuz anda yataktan kalkın, hemen perdelerinizi, camlarınızı açın ve sevdiğiniz şarkılar eşliğinde hazırlanmaya başlayın. Giyeceklerinizi zaten hazırlamıştınız. Tek yapmanız gereken tazelenmek adına ılık bir duş almak ve enerji toplamak için leziz bir kahvaltı yapmak. Bakın, o zaman üzerinizde pazartesi sendromundan eser kalıyor mu?

Kalıplaşmış Düşüncelerinizden Kurtulun!

Kalıplaşmış Düşüncelerinizden Kurtulun!Yukarıda yazan her şeyi uyguladığınızda, hafta başının yarattığı gerginlikten kurtulmuş olursunuz. Yani uyku düzeninizi bozmaz, hazırlığınızı yapar, tatil gününüzü ya da günlerinizi doğru geçirirsiniz “off, yine mi pazartesi” demekten de kurtulmuş olursunuz. Ancak tüm bunları yapsanız da hafta başında yine kendinizi çok kötü hissediyorsanız, o zaman düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Çünkü siz büyük ihtimalle pazartesi sendromu psikolojisinden kurtulamıyorsunuz.

Bırakın, artık şu kalıplaşmış düşünceleri! Çünkü tatil gününden sonra işe başlamaktan daha doğal bir şey yok. Ayrıca gidecek bir işiniz olduğu için de şükretmelisiniz. Ya günlerin sizin için hiçbir önemi kalmasaydı! Ya işsiz güçsüz olsaydınız! Ya her gününüz birbirinin aynı olsaydı! Uzun lafın kısası, herkes öyle söylüyor diye pazartesilerden nefret etmeniz gerekmiyor. İsterseniz, pazartesileri haftanın en eğlenceli günü haline getirebilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde! Sadece bu önerileri dikkate alın ve uygulayın. Pazartesilerin o kadar da kötü olmadığını yaşayarak öğreneceksiniz…Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum