Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pay Satışı Yapan Zorlu Enerji Sırbistan’da Şirket Kurdu

Zorlu Enerji, Electrip Global BV ortaklığında Sırbistan'da bir şirket kurduğunu duyurdu. Zorlu’ya dair güncel gelişmelerin detayları haberimizde…
Pay Satışı Yapan Zorlu Enerji Sırbistan’da Şirket Kurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. haftaya hızlı başladı. Kamuoyu açıklamaları art arda gelirken, yatırımcılar hisse senedi üzerindeki etkilerine odaklandı. Şirket günün ilk açıklamasında pay satışına dair bilgilendirmede bulundu.

Zorlu Enerji paylarının (ZOREN), 25.11.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da kurumsal yatırımcılara özel emir yöntemiyle 7,8-7,9 TL fiyat aralığından 16.000.000 TL nominal tutarlı satış işleminin şirket ortakları tarafından yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Bu işlemle birlikte Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ sermayesindeki payımız/oy hakkımız 25.11.2022 tarihi itibarıyla yüzde 56,19’a gerilemiştir.” ifadesine yer verilirken, satış işleminin şirket adına Finans Direktörü Murat Kubilay Şimşek tarafından yapıldığı aktarıldı.

Zorlu Enerji Sırbistan’da Şirket Kurduğunu Açıkladı

Zorlu Enerji Sırbistan’da Şirket Kurduğunu Açıkladı
Kaynak: KAP

Bir diğer Kamuyu Aydınlatma Platformu açıklamasında, Sırbistan’da, Hollanda’da kurulu yüzde 100 bağlı ortaklığı tarafından Electrip Global BV’nin yüzde 100 hissedarlığında “Electrip Doo Beograd” unvanlı bir şirket kurulduğu bildirildi.

Söz konusu şirketin, Zorlu Enerji’nin Türkiye’de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerini iştirakleri aracılığı ile yurt dışına taşımak amacıyla kurulduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Günün ilk saatlerinde yatırımcılara duyurulan son gelişme ise depolamalı önlisans başvurularına dair gerçekleşen durum oldu.

Açıklamada, “Şirketimiz, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, depolama tesisi kurmak taahhüdü ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na 85 MWe Güneş Enerji Santrali ve 450 MWe Rüzgar Enerji Santrali olmak üzere 5 proje ile toplam 535 MW gücünde önlisans başvurusunda bulunmuştur.” bilgisine yer verildi.

Başvurunun kabul edilip önlisansın alınmasının ardından da yatırımcılara gerekli açıklamaların yapılacağı söylendi.

Şirket hisseleri ise güne yatay başladıktan sonra sert geriledi. 8,25 liralık kapanışın ardından haftaya 8,26’dan başlayan ZOREN hisseleri, saat 11.00’de yüzde 3,76 değer kaybıyla 7,94 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.