Yatırım yapmaya başla!

Paul Manafort’un Seçim Kampanyası Soruşturması, İddialar ve Savunmalar!

ABD tarafında eski seçim kampanyası yetkilisine dair soruşturma, iddialar ve karşılığındaki yalanlara yönelik alınan kararlar ile savunmaların ayrıntılı incelenmesi.
Paul Manafort’un Seçim Kampanyası Soruşturması, İddialar ve Savunmalar!

Federal yargıç, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası başkanı Paul Manafort’un FBI’nın bir ortağıyla olan temasıyla ilgili olarak yürüttüğü soruşturmada, gerçeklerin söylemesini gerektiren bir anlaşmanın kabul edilmesine rağmen Rus istihbaratına ile irtibat konusunda yalan söylediğini açıkladı.

ABD Bölge Yargıcı Amy Berman Jackson dört sayfalık iddianamede hükümetin, Bay Manafort’un soruşturmacıları en az üç konuda bilinçli olarak yanlış yönlendirdiğini ispat külfetini yerine getirdiğini söyledi. Hükümün, Robert Mueller’in 2016 seçimlerinde Rus müdahalesini soruşturması konusundaki işbirliğine karşılık olarak tazminat teklifinde bulunma konusundaki yükümlülüklerini geçersiz kılabilecek nitelikte olduğu düşünülebilir.

Hükümetin, Manafort’un diğer iki konuda yalan söylediğine ikna etmediğini de belirten kararı, Ukrayna’da siyasetçilere tavsiyelerde bulunan ve milyonlarca dolar kazandıran uzun süredir devam eden siyasi danışmana verilen bir başka darbe. Bu gelişme, zaten sekiz ya da daha fazla yıl hapis cezasına çarptırılan Bay Manafort’un, gelecek ay hapis cezasına çarptırıldığı zaman potansiyel olarak daha uzun bir ceza ile karşı karşıya olduğu anlamına gelebilir.

İncelemeler Temaslar Üzerinde Yoğunlaşıyor

Temaslar Üzerine Yoğunlaşan İncelemelerHakim, özellikle Manafort’un Konstantin Kilimnik ile iletişiminin yanı sıra bir hukuk bürosuna yaptığı ödemeler hakkında yalan söylediğine ve başka tanımlanmamış bir Adalet Bakanlığı soruşturması ile ilgili yanlış beyanlarda bulunduğuna karar verdi.

Geçtiğimiz hafta bir duruşmada Bay Mueller’in ofisinde bir savcı, Manafort’un Bay Kilimnik ile temaslarını, özel soruşturma avukatının araştırdığı şeyin kalbi olarak tanımlayarak; Federal Soruşturma Bürosu’nun Bay Kilimnik’in yaptığı incelemeye dikkat çekti. “Rus istihbaratı ile ilişki gündeminde Mueller’in ofisi, daha önce Bay Kilimnik’e, Manafort’un soruşturmada potansiyel tanıkları etkilemeye çalışmasında yardımcı olmakla suçlanmıştı.

Kilimnik ile Manafort arasındaki haberleşmeye ilişkin tüm soruşturmanın Bay Manafort’un işbirliği yapmadan ilerleyip ilerlemeyeceği belli değildi. Alınan karar, Manafort’un savcılar ile olan işbirliğinden dolayı kredi almayacağı anlamına gelebilir. Bay Manafort, geçen yıl Virginia davasıyla vergi ve banka sahtekarlığı suçundan mahkum edilmişti ve ilgili suçlamaların ardından kısa bir süre sonra Washington’da kendisini savunmuştu.

Yalanların Olduğuna İnanılıyor

Yalanlar Ortalığı KarıştırıyorÇarşamba kararında Yargıç Berman Jackson, hükümetin Bay Manafort ve Bay Kilimnik’in adaleti engelleme potansiyeli olan bir komplodaki rolü hakkında yalan söylediğini ispatlayamadığına da karar verirken, hükümetin Bay Manafort’un Trump yönetimi ile temasları hakkında yalan söylediğini ispatlayamadığına da karar verdi.

Savcılar, Bay Manafort’un suçlu olduğunu iddia ettikten ve Mueller soruşturmasında işbirliği yapmayı kabul etmelerinden birkaç hafta sonra tekrar birden çok fark edilebilir yalanlar söylediğini iddia etmişti. Geçen hafta yapılan bir kapalı oturumda, Hakim Berman Jackson’ın savcılara iddiaları hakkında sorular yöneltmişti.

Berman Jackson yaptığı açıklamada, ağır şekilde yeniden düzenlenmiş transkriptlere göre, iddialardan birine atıfta bulunarak, zorunlu olarak yanlış beyanatın kovuşturulacak bir şey olduğundan emin olmadığını ifade etmişti. Savcı Andrew Weissmann hakime, Manafort’un iddia ettiği yalanların birçoğunun 2016 seçimlerinde özel savcının Rusya müdahalesini soruşturması ve Trump kampanyasına bağlantısı ile ilgili konuları içerdiğini dile getirmişti. Ayrıca, Manafort’un araştırmacıları yanlış yönlendirmek ve kasıtlı olarak bilgileri gizlemek için çalışmalarından bahsedildi.

Savunmalarla Reddedilen İddialar

İddialar Reddedilen Savunmalarla Karşı KarşıyaBay Manafort, Bay Mueller’in mahkemede suçlamalarla mücadele konusundaki soruşturmasının hedeflerinden biriydi, ancak bu çaba büyük ölçüde başarısız olmuştu. Savunma makamları Eylül ayı anlaşmasına ulaştıktan sadece iki ay sonra, Bay Manafort’un savunma anlaşmasını ihlal etmekle suçladı ve birkaç oturum boyunca büyük jüri önünde defalarca yalan söylediğini vurguladı.

Bay Manafort’un avukatları, savcılara kasıtlı olarak yalan söylendiğini reddetti. Bunun yerine, iddia ettikleri hatalı bir konudaki yanlış beyanlarını ve savcılarla yaptığı çok sayıda görüşmeden önce ilgili belgelere ve kanıtlara erişiminin yetersizliğini öne sürdüler. Bay Manafort aleyhindeki dava, Trump kampanyası ile çalışmalarını önceden başlatan Rus yanlısı politikacılar için Ukrayna’daki politik danışmanlık çalışmasıyla ilgili olabilir.

Savcılar duruşmada, Ukrayna’da Manafort’un yardım ettiği ve soruşturmacıları yanlış yönlendirdiği iddia edilen bir anketi de tartıştı. Bay Manafort’un 13 Mart’ta Washington’da hapis cezasına çarptırılması planlanırken hakimin savunma anlaşmasının ihlal edilmesinin nasıl çözüleceğini görmek için duruşmayı ertelediği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum