Yatırım yapmaya başla!

Fiyatlardaki Sert Yükseliş Patates ve Soğan için İthalat Kararı Aldırdı

Soğan ve patates fiyatlarında son dönemde görülen sert yükselişin ardından, Ekonomi Bakanlığı ithalata izin verileceğini açıkladı. Konunun detayları haberimizde...
Fiyatlardaki Sert Yükseliş Patates ve Soğan için İthalat Kararı Aldırdı

Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık tarım sektöründe etkisini aylardır gösteriyor. Doların 4,93 liraya çıkmasının ardından gelen Merkez Bankası müdahaleleriyle büyük oranda düşüş sağlansa da istenilen seviyeye halen ulaşılamadı. Yapılan iki faiz artışı ile toplamda 425 baz puanlık bir artırım yapıldı ve dolar 4,45’lere kadar indi.

Ancak seçime 3 gün kala yurt içinde yaşanan siyasi belirsizliğin etkisiyle 4,75’lerdeki seyrini sürdürüyor. Yüksek maliyetin yarattığı etki ile tarım ürünlerinde fiyatlar yükselirken, Ekonomi yönetiminden ithalat adımı açıklaması geldi.

Ekim alanlarının azalması ve yüksek maliyet patates fiyatlarının tavan yapmasını sağladı.

Ramazan ayının ikinci yarısından itibaren artışa geçen patates ve soğan fiyatlarında kilo başına 5-6 lira görüldü. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde görülen fiyatlara yönelik önlem almaya başladıklarını açıkladı. Bu doğrultuda soğan ve patates fiyatlarında spekülasyonlara izin vermeyeceklerini ithalata yönelebileceklerini belirtti.

Zeybekci ithalatın, bir paket halinde sınırlı miktarda yapılabileceğini söyledi.

Soğan ve patates fiyatlarında son dönemde aşırı oynaklık olduğunu ifade eden Zeybekci, Tarım Bakanlığı olarak bu ürünlerin ithalatına izin vereceklerini, ancak çok geniş kapsamlı olmayacağını söyledi. Enflasyonla mücadelenin birinci adımları olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci, bu noktada da önemli kararlar alacaklarını sözlerine ekledi.

Başbakan Binali Yıldırım ise patates ve soğanda görülen fiyat artışının spekülatif olduğunu belirtti.

Söz konusu artışın spekülasyondan başka bir şey olmadığını söyleyen Yıldırım, ithalat hamlesi ve yapılan müdahaleler sayesinde, bu konunun birkaç gün sonrasında bile konuşulmayacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum