Yatırım yapmaya başla!

Patates Fiyatları Ekim Alanlarının Azalması ile Tavan Yaptı!

Üretim maliyetlerinin artması patates ekim alanlarının azalmasına yol açarken, fiyatların tavan yapmasına sebep oldu.
Patates Fiyatları Ekim Alanlarının Azalması ile Tavan Yaptı!

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, üretim maliyetlerindeki artış ve ekim alanlarının azalmasına bir de geçen yıl görülen hastalığın eklenmesiyle, patates fiyatlarının kilo başına 5-6 liraya ulaştığını bildirdi.

Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde ekim alanlarının son 3 yılda büyük oranda azaldığı belirtilirken, hasat zamanının 20 gün içerisinde başlayacağı belirtildi.

Üretim maliyetlerinin artması ile Sandıklı’daki ekim alanlarında önemli oranda düşüş oldu.

Yüksek enflasyonun yarattığı etki tüketici fiyatlarında kayda değer oranda hissedilirken, bazı ürünlerde rekor seviyelere ulaşılmasına sebep oluyor. Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, maliyetin yüksek olmasının üreticileri etkilediğini, bu nedenle geçen yıllara nazaran ekim alanlarının azaldığını söyledi. Bu gerekçelerle de patates fiyatlarının kilo başına 5-6 liraya ulaştığını belirtti.

2 yıl önce 28 bin dekar alanda yapılan patates yetiştiriciliği, geçen yıl 18 bine geriledi.

Afyon’un Sandıklı ilçesi ülkemizin en önemli patates merkezlerinden biri konumunda. Ancak burada bile ekim alanlarında çok ciddi oranda azalma olduğu göze çarpıyor. 2 yıl önce 28 bin dekar alandan 300 bin ton patates elde edilirken, geçen yıl 18 bin dekardan 140 bin ton ürün elde edildiği bildirildi. Bu yıl ise ekim alanı 15 bin dekara kadar geriledi.

Geçen yıl üreticide 40 – 50 kuruş olan patatesin fiyatı, bu yıl pazarda sert bir şekilde yükseldi.

Patatesin kilosunun 1,5 – 2 lira arasında satıldığı bildirilirken, bazı market ve pazarlarda 5 liraya çıktığı gözlendi. Üreticilerin, hasadı 20 gün sonra başlayacak olan ürünleri kilosu 2 liradan satmayı planladıkları öğrenildi.

İlçedeki patates depolarının 2 ay önce boşaldığını söyleyen Yıldız, fiyatların yükselmesinde geçen yıl görülen milova hastalığının da etkisi olduğunu belirtti. Söz konusu hastalığın meydana geldiğinde verimin düştüğünü, bu durumun da fiyatları doğrudan yukarı çektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum