Yatırım yapmaya başla!

Patateste İthalat Hamlesi İşe Yaradı, Fiyatlar 2 Liraya Geriledi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, geçtiğimiz günlerde açıkladığı ithalat kararı kapsamında, Suriye'den 4 bin ton patates getirildi. Bunun sonucunda fiyatlar 2 liraya kadar geriledi.
Patateste İthalat Hamlesi İşe Yaradı, Fiyatlar 2 Liraya Geriledi

Haziran ayının ikinci haftasından itibaren hızlı bir artış sergileyen patates fiyatları, ekim alanlarının azalması, maliyetin yükselmesi ve geçen sene meydana gelen milova hastalığının etkisiyle rekor yükseliş gösterdi.

Soğanın kilo başına 7, patatesin 6 liraya kadar ulaşmasından sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sınırlı ölçüde ithalat yapacaklarını açıkladı. Ekonomi yönetiminden gelen ithalat hamlesi ile patates fiyatları pazarlarda 2 liraya kadar düştü.

Suriye’den getirilen, yaklaşık 4 bin ton patates ile pazar fiyatlarının 2 lira civarına gerilediği bildirildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Suriye’de Türkiye’nin operasyon gerçekleştirdiği bölgeden, toplam patates ihtiyacının %1’ine denk gelen yaklaşık 4 bin ton patates getirildiğini söyledi.

Bunun sonucu olarak halk pazarlarında 2 liraya, yani istedikleri fiyata indiğini belirten Zeybekci, aslında ithalata sıcak bakmadıklarını fakat içeride spekülatör ve tefecilerin hem üreticileri hem de tüketicileri zorladığını ifade etti. Kimsenin mağdur olmasını istemedikleri için de kısıtlı miktarda yapılan ithalat ile birlikte, kararlı duruşlarını koruyacaklarını sözlerine ekledi.

Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile hareket ettiklerini ve vatandaşın mağduriyetleri ile ilgili önlem almaktan çekinmediklerini söyledi.

Tarladaki ürünün 1,5 lira olmasına rağmen, marketlerde 7-8 liraya kadar çıkmasını tefecilere ve aradaki spekülatörlere bağlayan Bakan Zeybekci, bu durumu düzeltmek için ya ithalat mekanizmasını çalıştırmayı ya da spekülasyonla ilgili iç hukuk sistemlerini devreye sokmak zorunda olduklarını belirtti. İthalat konusunda muhalefetin popülist yaklaşımının sürdüğünü ve bu durumu önceden tahmin ettiklerini dile getirdi.

Nohut sektörü hakkında da bilgi veren Zeybekci, üretimin bu yıl %20 oranında artacağını söyledi.

Nohutun ilk çıktığı yer olan Adana ve Mersin bölgesinde 2 liraya kadar düştüğünü, çiftçinin korunması adına bununla ilgili ithalatı önleyici tedbirler alacaklarını ifade etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da, piyasa fiyatlarındaki düşüşün üreticileri mağdur etmemesi için hükümet olarak Toprak Mahsulleri Ofisi‘nin 2 Temmuz Pazartesi’den itibaren nohut alımına başlayacağını açıkladı.

Son olarak, Irak hükümetinin 5 Ağustos’tan itibaren Türkiye’den ithal edilecek tavuk ürünlerine getireceği ek vergiyi değerlendiren sektör temsilcileri; bu kararın ihracatımızı çok fazla etkilemeyeceğini, uygulamanın devam etmesinin pek mümkün görünmediğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum