Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paskalya Saldırıları Sri Lanka’nın Turizm Sektörünü Derinden Sarsacak

Sri Lanka saldırıları, bir kere mahsus bir olay mı yoksa zaten sarsıntıda olan ekonomiyi aşağı yönlü bir sarmala gönderebilecek şiddet döngüsünün başlangıcı mı? Kritik soruyla ilgili yorumlar;
Paskalya Saldırıları Sri Lanka’nın Turizm Sektörünü Derinden Sarsacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada yankı uyandıran Paskalya saldırılarının ardından Sri Lankalılar ve işletme sahipleri, bunun bir kere mahsus bir olay mı yoksa zaten sarsıntıda olan ekonomiyi aşağı yönlü bir sarmala gönderebilecek şiddet döngüsünün başlangıcı mı olduğunu sorguluyor.

Zira Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı saldırıların ekonomik etkilerini ölçmek için erken olduğunu söylese de mevcut durum vaziyetin sakin kalmak için pek uygun olmadığını gösteriyor. Örneğin Sri Lankalı otel işletmecisi Roman Scutt, saldırının ardından çalışanlarının ve misafirlerinin güvende olduklarından emin olmak için arabasını adaya doğru sürerek kriz moduna geçenlerden.

Kendisi; “Önce şok geçiriyorsun, sonra hızlı bir şekilde hareket etmeye başlıyorsun, işleri kapatmak, durumu değerlendirmek, çalışanlarına ne olduğunu görmek zorundasın” diyerek durumu anlatmıştı.

İşletme Sahipleri Paskalya Saldırıları Sri Lanka'nın Turizm Geliri Endişeli Çalışanlarına zarar gelmese de pek çoğunun ailesinin batı kıyısındaki Negombo kentindeki kilise saldırılarında hayatını kaybettiğini dile getiren işletmeci, ne yazık ki ilgilenmeleri gereken cenazeleri olduğunu söylemişti. Sri Lankalı çay şirketi Dilmah’ın CEO’su Dilhan Fernando da saldırının ardından yaptığı açıklamada, Sri Lanka’nın 30 yıl süren iç savaşından 10 yıl sonra ülkenin korkunç bir şekilde yaralandığını dile getirmişti.

Ada ülkesinin 30 yıllık ihtilaf sırasında bile görmedikleri bir gaddarlık seviyesinde şiddet yaşadığını söyleyen CEO, herkesin saldırıdan etkilenen birilerini tanıdığını vurgulamıştı.

Sri Lanka 30 Yıllık İç Savaşta Böyle Gaddarlık Seviyesi Görmedi Kısacası Sri Lankalılar ve yukarıda bahsedilenler gibi işletme sahipleri şu sıralar, Paskalya saldırılarının bir kerelik olgu mu yoksa zaten sarsıntıdaki ekonomiyi aşağı yönlü bir döngüye gönderebilecek şiddet döngüsünün başlangıcı mı olduğunu sorguluyor. Sri Lanka’nın en büyük ticaret sitesi Takas.lk.’nin CEO’su Lahiru Pathmalal da saldırıyla ilgili yorumunda; “Son 18 ay ekonomik açıdan büyük bir zorluktu. Bu yalnızca daha da kötü hale gelecek” dedi.

Birçok uzman da Pathmalal ile aynı doğrultuda görüş bildirerek saldırıların özellikle de ülkenin turizm sektörü için kötü olacağını öngörüyor.

Uzmanlar Paskalya Saldırıları Sri Lanka'nın Başta Turizm ve Ekonomisini Sallayacak!Sonuçta Sri Lanka, antik Budist tapınakları, sörf yapılan plajları ve yemyeşil çay tarlaları ile gezi yayıncılığı devi Lonely Planet tarafından 2019 için en iyi durak noktası olarak seçilmişti. Ancak yaşanan olayların ardından Sri Lanka’da ekonomik aktivitenin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan turizm geliri söz konusuydu. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch de 24 Nisan’daki en son Asya-Pasifik raporunda Paskalya saldırılarının, son yıllarda artan turizm gelirlerini baltalayacağını belirtmişti.

Fitch ayrıca yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine, yüzlercesinin de yaralanmasına yol açan saldırıların büyüme görünümünde yeni olumsuz riskler yarattığını aktarmıştı.

Fitch Sri Lanka Büyüme görünümü Olumsuz Risk Yaratacak Konaklama endüstrisi, insani ve finansal maliyetleri karşılamaya çalışırken hükümet de güvenlik durumunu kontrol altına almak ve güveni geri kazanmak için baskı altındaydı. Eski bir İngiliz diplomat ve politik analist olan Alastair Newton’a göre de önümüzdeki günlerde, ülkenin genel refahı ve yönetimi için iyi etki yaratmayacak pek çok suçlama ve karşı suçlama gelmesi kesindi.

Buna ek olarak, gelecek haftalarda gelen turist sayılarına darbenin kaçınılmaz olduğunu ve iç savaşın ardından ancak son zamanlarda ayakları yere basan ekonomi için işlerin iyi görünmediğini kaydetti. BlackRock da; “Yatırım açısından bakıldığında, turizm gelirleri üzerindeki olumsuz sonuçları yakından inceliyoruz. Önemli bir yavaşlama, cari işlemler açığını genişletecek ve rupi kırılganlığını artıracaktır.” notuyla iyimser konuşmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu