Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Paşinyan’dan Azerbaycan İlişkilerindeki Rus Rolüne Olumlu Tepki!

Rusya'nın Soçi şehrinde bugün yapılacak olan üçlü zirve öncesi Paşinyan ve Putin bir araya gelerek, Dağlık Karabağ sorununu ele aldı. İşte detaylar;
Paşinyan’dan Azerbaycan İlişkilerindeki Rus Rolüne Olumlu Tepki!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Soçi’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le gerçekleştirecekleri üçlü zirve öncesinde bir araya geldi. Liderler görüşme öncesi açıklamalarda bulundu.

Görüşmede Dağlık Karabağ sorununun çözmesi için atılacak adımların ana hatlarının şekilleneceği belirtildi. Görüşmeden önce konuşan Paşinyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilişkiler kurulmasıyla ilgili Rusya’nın sunduğu temel ilkelerin kabul edilebilir olduğunu paylaştı.

Paşinyan, üçlü görüşmenin sonunda bugün imzalanması olası olan üçlü açıklama metnindeki taslak belge teklifinin destekleneceğini öngördü.

Ermeni-Azeri Sınırında Önce İstikrar Sağlanmalı

Azerbaycan güçlerinin, Dağlık Karabağ’daki Rus barış gücü birliklerinin sorumluluk bölgesinden çıkmasının önemli olduğunu vurgulayan Paşinyan, Ermeni-Azeri sınırının belirlenmesiyle ilgili süreçten önce sınırda istikrar ve güvenliğin artırılmasına yönelik mekanizmalar kurulması gerektiğini bildirdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki bölgesel ulaşım güzergahını her an açmaya hazır olduklarını kaydeden Paşinyan, Ermenistan topraklarında bulunan güzergahların tamamının kendi kontrollerinde kalması gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu süreçte bu anlaşmanın, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır İdaresi tarafından uygulanma sürecinin denetlemesi gerektiğini paylaştı.

Üçlü Zirvede Dağlık Karabağ Sorununu Ele Alınacak

Dağlık Karabağ çatışmasının sonlandırılması gerektiğine işaret eden Putin, Paşinyan’ın bununla ilgili iradeye sahip olduğunu aktardı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Putin şöyle konuştu;

“Meslektaşlarımızın Ermenistan-Azerbaycan sınırında ve Karabağ etrafında yaşananlara yönelik yaklaşımlarını görüyoruz. Bugünkü zirvenin Dağlık Karabağ’da çözüm için atılacak adımları bulma imkanı sunacağını umuyorum.”

Bahsi geçen durumla ilgili liderlerin siyasi iradeye sahip olduğunu bildiren Putin, durumun Rusya tarafından desteklendiğini ekledi. Konunun çözümü için temel unsurların üçlü formatta bulunması gerektiğini iletti.

Karabağ’daki çatışmalara çözüm bulmaya yönelik çabaların yetersiz olduğuna değinen Putin, “Bu çatışma, halihazırda on yıllardır sürüyor. Bu nedenle her şeye rağmen onu sonlandırmalıyız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.