Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Paşinyan: Rusya Ermenistan’ın Stratejik Bir Ortağıdır

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ermenistan Başbakanı Paşinyan görüştü. İki ülke arasında bir dizi belge imzalanması planlanıyor.
Paşinyan: Rusya Ermenistan’ın Stratejik Bir Ortağıdır
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi. Putin, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, ele alınacak konulara değindi.

Paşinyan ile oldukça sağlam temelli birkaç belgenin imzalanmasının planlandığını söyledi. Açıklamasında, “Daha önceki yıllarda hukuki ilişkilerimizin temelinde 200 belge imzalamış bulunuyoruz ve bu hemen hemen her alanda çalışmak için iyi bir fırsat yaratıyor.” ifadesine yer verdi.

Bunların başında ekonominin yer aldığını belirterek, 2021 yılında ekonomik büyümenin yüzde 12,8 olduğunu söyledi. “Elbette Karabağ ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere güvenlik konuları da ilgi odağımızda olacak. Birçok sorun var.” diyen Putin, Paşinyan ile her hafta değilse de on günde bir mutlaka telefonda görüştüklerini açıkladı.

Rusya-Ermenistan Arasındaki İlişkiler Her Sektörde Güçlü

Rusya’ya davet için teşekkür eden Paşinyan, “Bu ziyaretin sadece pratik değil, aynı zamanda sembolik önemi de var, çünkü zamanlaması ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yılına denk geliyor ve ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çok üst düzeyde olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda söz konusu dinamiğin daha etkin hale geleceğini umut ettiğini sözlerine ekledi. Putin ile sürekli temas halinde olduğunu, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomiden kültüre, eğitimden askeri-teknik iş birliğine kadar her sektörde güçlü olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ermenistan’ın stratejik bir müttefik ortağı olduğunu söyleyen Paşinyan, Rusya’nın bölgelerinde istikrar ve güvenliğin sağlanmasında kilit bir rol oynadığının sır olmadığını aktardı.

Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’da faaliyet göstererek güvenliği sağladığını belirten Paşinyan, “Görünen o ki, barışı koruma görevlilerinin faaliyetlerini daha etkin kılmak için neler yapılabileceğine bakmamız gerekiyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın