Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Partners Group Halka Arz Piyasasına İlginin Azaldığını Bildirdi

İsviçre merkezli varlık yöneticisi Partners Group’un yönetim kurulu başkanı, halka arz piyasasının önemini yitirdiğini söyledi.
Partners Group Halka Arz Piyasasına İlginin Azaldığını Bildirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel özel pazar şirketi Partners Group’un yönetim kurulu başkanı Steffen Meister, halka arz piyasasının reel ekonomideki önemini yitirdiğini, ancak sağlık sektöründe muazzam olduğunu söyledi.

Meister bir miktar iyileşme olduğunu kabul etti ancak son birkaç yılda halka arz pazarlarındaki beş işletmeden dördünün kârsız olduğuna dikkat çekti.

Danışmanlık şirketi Bain & Company’nin Şubat ayı raporuna göre, halka arz piyasası, kamu özsermayelerindeki keskin düşüşlerin ortasında 2022′de neredeyse tamamen kapandı. Raporda, kredi verenlerin büyük işlemler için finansmanlarını kısması nedeniyle sponsorlar arası anlaşmalarda yüzde 58 oranında düşüş yaşandığı belirtildi.

Meister açıklamasında, “Çok uzun vadeli finansmana sahip özel piyasaların aksine, biz reel ekonomide varlık gerçekleştiriyoruz. Yani reel ekonominin finansmanı söz konusu olduğunda kamu ve özel piyasalar arasında gerçek bir rol değişikliği var” ifadelerini kullandı.

Partners Group, son yıllarda kamu piyasalarının küçüldüğünü ve son listelemelerin odak noktasının kârlılığı kanıtlanmamış şirketler olduğunu söyledi. Açıklamada, özel piyasaların reel ekonominin koruyucusu olarak kamu piyasalarıyla yer değiştirdiğinin bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Partners Group, 2023′ün ilk yarısı itibarıyla yönetim altında 142 milyar dolar değerinde varlığı yönetiyor. Şirketin bir gün bireysel yatırımcılara özel sermaye piyasasından yararlanmaları için pencere açıp açmayacağı sorulduğunda Meister, bunun halihazırda gerçekleştiğini ve özel piyasa sektörünün demokratikleşmesine işaret ettiğini söyledi.

Meister ayrıca yapay zekanın ortaya çıkışına ve onun ekonomiyi dönüştürmedeki rolüne de dikkat çekerek, “Yapay zeka, hesaplama gücü, veri hizmeti ve bunların hepsi tarafından tetiklenen ekonomide gerçek bir dönüşümün başlangıcındayız” açıklamasında bulundu.

Meister’in gündeminde Federal Rezerv’in faiz politikası da kendisine yer buldu. İnsanların faiz artırımlarına fazla odaklandığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın