Yatırım yapmaya başla!

Paritelere Detaylı Bakış, Yukarı Yönü Derinleşen BIST ve Nefes Alan THYAO

Avrupa ve ABD tarafından gelecek açıklamara odaklanan finansal piyasalarda pariteler, spot piyasaya paralel primli. Altın ve petrolde hafif salınımlar gözlemleniyor.
Paritelere Detaylı Bakış, Yukarı Yönü Derinleşen BIST ve Nefes Alan THYAO

Paritelerde görüntülerin yukarı yönlü olduğu bir gün. Piyasa yüzlerinin bir tarafı İngiltere Merkez Bankası’ndan gelecek açıklamaya yönelirken, diğer tarafı ABD tarafında. Japonya Merkez Bankası JPY’de yukarıyı işaret etti. WSJ dolar endeksinde hafif satıcılı görünüm Wall Street spot piyasasına can getirebilir.

Altın paritesi, WSJ Dolar endeksine paralel.
Altın Paritesi, WSJ Dolar Endeksine ParalelXAU/USD bugün dolar endeksinde yaşanan satış baskısına paralel bir grafik çiziyor. Altında hafta başından beri devam eden aşağı yönlü hareket de sona ermiş durumda ve değerli metalde 10 dolarlık bir primlenme ile 1.224 seviyeleri kaydediliyor. Paritenin teknik yorumlandığı seviyelere baktığımızda 100 günlük hareketli ortalaması 1.219 dolar seviyesinin kırılması yukarı yönlü hareketi hızladırdı. Hareketlerin 1.222 dolar seviyelerinin üstünde kalıcılık sağlamasının 1.230 dolar seviyelerini gündeme getirebileceği belirtiliyor.

Japonya Merkez Bankası açıklaması ile JPY yukarı baktı.
USD/JPY Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra yukarı yönlü hareketler sergilemişti. ABD tarafında beklentilerin üstüde açıklanan tarım dışı istihdam değişikliği sonrasında USD/JPY’de kapanış 113.30 seviyelerinden gerçekleşmişti. Dolar endeksinde gözlemlenen satış baskısının sirayet ettiği endekse baktığımızda 113 psikolojik seviyesinin altında işlem gerçekleştirmişti. 113 noktasının önemli olduğu paritede 50 günlük hareketli ortalama 112.31 seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. 

GBP/USD BoE açıklamasını takip ediyor.
GBP/USD BoE Açıklamasını Takip EdiyorGBP/USD paritesinde bugün Times of London’da çıkan AB ile İngiltere’nin Brexit sonrası finansal hizmet veren kurumların geleceği ile ilgili olarak, anlaşmaya vardığına dair haber GBP/USD paritesinde görülen alımlara kaynak oldu. GBP/USD yaklaşık %1.09’luk bir primlenme kaydederek 1.2901 fiyatı ile işlemlerine devam ediyor. 

EUR/USD yüzünü Avrupa ve ABD açıklamalarına çevirdi.
EUR/USD yüzünü Avrupa ve ABD Açıklamalarına ÇevirdiEUR/USD’de bugün yakından takip edilecek Avrupa ve ABD’de önemli olaylar var. Parite 1 yıllık Fibonacci rakamının sinyal verdiği 1.13 seviyesinden destek almayı başarmış bir görünüm sergilerken yaklaşık %0.80 primlenme ile 1.1400 seviyesinde işlem görüyor. Takip ettiğimiz direnç seviyesi 1.1380 noktasını kıran paritede teknik ve psikolojik direnç noktası ise 1.1400 seviyesi. 

Türkiye banka eurotahvilleri ve ülke getiri eğrisini aşağıdaki grafikteki gibi gözlemliyoruz.
Türkiye Banka Eurotahvilleri ve Ülke Getiri EğrisiKıymetlerde kaydedilen ülke getirisine baktığımızda 2.025 vade kıymetlerin ülke getiri grafiğinde hafif yatayı işaret etti ve 2.026 ile katılaşan yatay bir bant gözlemliyoruz. Öte taraftan Avrupa borsalarında hafif yukarı yönlü hareketler seyrini koruyor.

Ham petrol düşüşünü korurken, BIST’te yukarı yön katılaşıyor.
Ham Petrol Düşüşünü Korurken, BIST'te Yukarı Yön KatılaşıyorHam petrole baktığımızda %0.42’lik bir değer kaybı ile 65.05 bandından işlemler gözlemleniyor.

Borsa İstanbul’da başlayan yukarı yönlü harekette derinlik artıyor. BIST 100 endeksi %1.28 primlenerek 91.351,52 puan seviyesinden işlem görüyor. Endekste gözlemlenen ilk direnç seviyesi 91.650 seviyesi ve kırılması durumunda 93.100 seviyesinde olası direnç inceleniyor. Direnç aralığında hareketleri stabil gerçekleşen endeks olumlu bir bakış kazanabilecek iken, 94.000 puan altında yukarı yönlü gelişmenin istikrarından bahsetmek uzak bir tablo olarak düşünülüyor.

Son günlerde yüksek oranda değer kaybeden Türk Hava Yolları endeksin toparlanmasına destekçi pozisyonunda işlem görmekte. THYAO %2.14 oranında primlenme ile 14,35 TL’den gözlemleniyor. Kağıt haftalık ve aylık değişiminde değer kaybediyor ve oranları sırası ile %7.72 ve %22.99 olarak kaydediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum