Yatırım yapmaya başla!

Pariteler, Küresel Endeksler ve Borsa İstanbul A.Ş. ITMK, VTMK Kotasyon Güncellemesi

Küresel borsalarda değer kaybı petrole paralel, parite değişimleri ve ayrıntılı bakış ile BIST ITMK ve VTMK kotasyon ücreti güncellemesi;
Pariteler, Küresel Endeksler ve Borsa İstanbul A.Ş. ITMK, VTMK Kotasyon Güncellemesi

EUR/USD paritesinde ay sonunda tahvil alımlarının sona ereceği açıklaması, son günlerde beklentilerin altında gelen veriler ve zayıflayan ekonomi sinyalleri kaynaklı fiyatlanmalar gözlemleniyor. Draghi’nin önümüzdeki yıl sonuna kadar faiz artırımına gidilmeyeceğine dair sergilediği tavır gelecek günlerde yakından takip edilecek.

EUR/USD partesinde olası direnç seviyesi 1.1450 ve 100 DMA’daki 1.1511 olarak yorumlanıyor. Diğer tarafta ECB’nin bozuk ekonomiye karşın güvercin tavrındaki stabillik ile destek bölgelerinde 1.1350 seviyesi önemli bir psikolojik nokta olarak gözetlenebilir. Parite bugün %0.20 değer kazanarak 1.1409 seviyesinde işlem görüyor.

XAU/USD USD/JPY’ye Ters Orantılı Hareket Ederek Değer Kaybediyor

Değerli Metal Değer Kaybederken, USD/JPY PrimleniyorXAU/USD haftanın ilk işlem gününde %0.27 değer kaybı ile 1.245,42 $’dan işlem görmekte. Değerli altında yorumlanan direnç bölgesi 200 günlük hareketli ortalamasında öne çıkan 1.255,90 noktası olarak ele alınırken bu seviyenin üzerinde 1.263 $ gözlemlenebilir. Altın paritesinde spekülatif olarak gözlemlenen bazı uzun pozisyonların gölgesinde, son günlerde gösterdiği yükselişin güven vermediği piyasa reaksiyonu olarak gözlemlenirken 1.239 seviyesinde olası bir destek noktası değerlendirilebilir.

USD/JPY FED’in güvercin tavrı ile aşağı yönelen USD’ye ters orantılı hareketini sürdürüyor. 112.280 seviyesini aştıktan sonra yukarı yönde devam eden paritede gün %0.29 değerlenme ile 112.860 seviyesinde devam ediyor. Paritenin 50 günlük hareketli ortalamasında gözlemlenen 113.040 seviyesi olası bir direnç olarak gözlemlenebilir. Diğer taraftan Çin ve Japonya tahvillerindeki getiri makasının daralması kaynaklı Yen tarafına geçişlerin gözlemlenme ihtimali konuşulabileceği gibi bu senaryo USD/JPY paritesine olumsuz yansıyabilir. 

GBP/USD Primlenme Gösterse de Brexit Baskısı Altında

Brexit Baskısındaki GBP Güvercin Tutumlu FED Gölgesindeki Dolara Karşı SınırlıGBP/USD Salı günü İngiltere parlamentosunda Brexit oylamasında May’in yeterli sayıya ulaşamayacağı beklentilerinde baskılı görünüyor. May’in yarınki oylamada hükümetin olası mağlubiyetini engellemek adına bugün anlaşmadan değişiklik talebi ile Brüksele gidebileceği ve oylamayı erteleyebileceği gündememde. Bu belirsizliklerin olumsuz yansımalar yarattığı GBP/USD paritesinde gelişme kaybı sınırlayabilir. Bugünü işlemlere baktığımızda %0.62 değer kaybı ve 1.262 seviyesinden işlemler gözlemlenmekte.

Petrol ve Küresel Borsa Endekslerinde Kayıp Katılaştı

Petrol ve Dünya Borsalarında Değer Kaybı ve BIST A.Ş. GüncellemesiBrent petrol %1.25 gevşeme kaydederek 60,90 $/Varil seviyelerinde işlem görürken, West Texas Intermediate Oca vade (CLF9) bugün long pozisyonda %2.22 kaybettirirken 51,44 $/V’den işlemlerine devam ediyor. Vadeli açılışını 52,16 $/V olarak yapmıştı. 50 haftalık hareket marjı ise 49,41$ ile 76,90 $ aralığı olarak kaydedildi.

Güncel petrol fiyatlarını takip etmek için tıklayınız!

Küresel borsa endekslerinde bugün satıcılı açılışlar devam eden işlemlerle aşağı yönde ağırlık gösterdi. Avrupa tarafına baktığımızda DAX %0.66, CAC40 %0.51 değer kaybederken, FTSE 100 endeksi %0.22 primlendi. Asya piyasalarında da görüntü Avrupa’yı aratmazken, Aralık vade Hang Seng (HS50) 25.702,0 seviyesinde yataydan negatif ayrışma, 2019 Mart vade Nikkei 225 (JP225) 21.187,5 seviyesinde fiyatlanma ile %0.22 değer kazanımı ve Mart 2019 KOSPI 200 (KS) %1.15 değer kaybı ile 265,4 civarında grafikler çizildi.

KAP’a yapılan açıklamada Borsa İstanbul A.Ş. (ITMK) İpotek Teminatlı Menkul Kıymet ve (VTMK) Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler’den 31 Aralık 2019 tarihine kadar kotasyon ücreti alınmamasına karar verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum