Yatırım yapmaya başla!

Parasal Konularda Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parasal Konularda Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para ile ilgili konularda elde edeceğiniz başarı, size her zaman bir artı olarak geri dönecektir. Para yönetimi, yalnızca portföy yöneticileri veya bankacıların işi değildir. Bir gelire sahip olan herkesin para yönetimi konusunda bilgisi olmalıdır. Finans konularına pek ilgi duymasanız bile geçiminizi rahat bir şekilde sağlamak için birikim, tasarruf ve yatırım gibi konuları biraz araştırmanızda fayda vardır.

Geçim sıkıntısının birçok ailenin başında büyük bir sorun olduğunu düşünecek olursak; parasal konularda edinilmesi gereken bilgilerin önemi daha da anlaşılacaktır. Para konusu yüzünden dağılan aileleri duymuyor değiliz; işte bu nedenle belli bir gelir elde eden kişilerin finansal konulara yakınlığı geçim sıkıntılarını azaltacaktır. Geçim sıkıntısı çekmeyen kişileri düşündüğümüz zaman ise mevcut gelirlerinin etkili kullanımı ve geleceğe yönelik yatırım konusunda çok daha bilinçli oldukları görülecektir.

Hayatlarına imrendiğiniz zengin kişiler, paralarını sizden daha çok düşünürler. Paranın nereden gelip, nereye gittiği konusunda duyarlıdırlar. Bu nedenle de diğer kişilere göre daha başarılıdırlar. Şimdi sizlerle, bu başarılı kişilerin hayatlarından örnek alınarak oluşturduğumuz listeyi paylaşmak istiyoruz. Bakalım parasal konularda başarılı olan kişiler, hangi noktalara dikkat ediyorlarmış…

1 Bütçeyi Aşmamak

Bütçeyi AşmamakBütçeyi aşmamak, birçok kişi için oldukça zor olabilir. Durdurulamayan alışveriş tutkusu nedeniyle, sokağa adım attığınızda veya internette gördüğünüz bir kıyafet reklamında bütçenizi kolayca aşabilirsiniz. Sonrası ise hem pişmanlık hem de parasız geçecek birkaç gün demektir. Genellikle bu alışveriş tutkusu, “ben alacağımı alayım da, birkaç gün parasız idare ederim” tarzı söylemleri de beraberinde getirir. Ama pişmanlık eninde sonunda peşinize düşecektir.

Parasal konularda başarılı olan kişiler, hiçbir zaman bütçelerini aşmazlar. Dikkat etmeniz gereken ise elinize geçen parayı belli parçalara bölmektir. Örneğin “paranın % 10’unu birikim için ayıracağım, geçimimi % 50’lik kısımla halletmek zorundayım” gibi kurallara göre gelirinizi bölüştürmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Gelirinizi bu şekilde paylara böldüğünüz zaman, planınıza da bağlı kalmak için bir çaba sarf etmeniz gerekiyor.

2 Değeri Artan Yatırımlar

Değeri Artan YatırımlarBir ev veya araba, genellikle bir yatırım aracı olarak görülür. Emeklilik ikramiyeleri veya herhangi bir yerden eline toplu para geçen kişiler, bu yola başvururlar. Acı ama gerçek bir konudan bahsetmek istiyorum. Ev veya araba değeri artan, sizi gelecekte kazandıran yatırımlar değildir. Aldığınız araba marşına ilk basmanızla birlikte ikinci el piyasasına düşer ve değeri ortalama % 5 oranında düşer. Bu da değeri artan değil, düşen bir yatırım olur. Evde de aynı şekildedir. Evi alırsınız ve içene yapacağınız masraflarla, bakım – onarım gibi giderlerle birlikte yüksek fiyata satsanız bile kar etmiş sayılmazsınız.

Değeri artan yatırımlar ise finans piyasalarında yapacağınız yatırımlardır. Örneğin bir araba için vereceğiniz parayla, hisse senedi yatırımı yapmanız çok daha mantıklıdır. Aynı şekilde forex, borsa gibi piyasalar hakkında biraz bilgi edinerek paranızı bir yıllık süreçte ikiye katlama imkanı bulursunuz. Aynı zamanda yatırım yapmayan bir zengin bulmanız, neredeyse imkansızdır!

3 Gereksiz Banka Ücretleri

Gereksiz Banka ÜcretleriBankalarda yapacağınız işlemler için belli bir işletim ücreti ödersiniz. En basitinden düşündüğünüz zaman banka veya kredi kartınız için belli önemlerde aidatlar, işlem ücretleri mutlaka ödersiniz. Kredi kartlarında olay biraz daha değişiktir ve oldukça dikkatli olmanız gerekir. Kredi kartı kullanımında yapılan hatalar, ciddi boyutlarda zarar olarak size geri dönmektedir. Ödeyeceğiniz yüksek faizler, kart kullanım ücretleri gibi zorunlu ödemeler de cabasıdır.

Gereksiz banka ücretlerinden kurtulmak için paranızın yönetimini onlara bırakmamak bir çözümdür. Eğer para yönetimi konusunda bilginiz olursa, kısa bir zaman harcayarak işlemlerinizi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı kullanımınızı azalttığınız sürece, faiz ödemeyecek ve kart aidatlarınızı azaltmış olacaksınız.

4 Büyük Değişiklikler Sonrasında Yeni Bir Planlama

Büyük Değişiklikler Sonrasında Yeni Bir PlanlamaHayatımızın belli dönemlerinde büyük değişiklikler yaşarız. Evlilik, doğum gibi değişiklikler eğer plansız gerçekleşmişse finansal açıdan sıkıntıya düşebilirsiniz. Bu durumları planlamak elbette her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle geleceği düşünerek bugünden yatırım yapmaya başlamalısınız ve parasal konularda başarınızı ortaya koymalısınız. Böyle biri olmayı başarırsanız, hayatta karşılaşacaksınız size maddi bir sıkıntı vermeyecektir.

[quote_box_right]Tavsiye İçerik: Evli Çiftler için 10 İnaılmaz Para Biriktirme Stratejisi[/quote_box_right]

Oldukça örnek bir davranış olarak, yeni doğan bebekler için oluşturulan banka hesaplarını gösterebiliriz. Yeni çocuk sahibi olduğunuz zaman onun adına bir bankada para biriktirmeye başladığınız zaman, gelecek masrafları için iyi bir birikim yapmış olursunuz. Aynı zamanda bu köklü değişim sonrasında, finansal planınızı yeniden yapılandırmanız da gerekiyor. Bu sayede parasal açıdan sıkıntıya girmeden geçiminizi sürdürürsünüz.

5 Gelir Arttırmak için Yollar Aramak

Gelir Arttırmak için Yollar AramakEğer elinize geçen paranın az olmasından yakınıp durursanız, hata edersiniz. Yakınmak için harcayacağınız enerjiyi bir ek gelir yolu için harcamak sizi daha mutlu edecektir. Ek gelir elde edebileceğiniz birçok iş fırsatı vardır. Bunlar ekstra bir güç sarf edilmeden de yapılacak işlerdir. Dinlenmek için ayırdığınız vakitte bile para kazanabilirsiniz. Ayrıca bu işler, sizi yormak yerine hem eğlendirecek hem de para kazandıracaktır.

Hobilerinizi, ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi bu alanda kullanabilirsiniz. El emeği ürünleri, internetten satabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları satabilirsiniz. İnternetten para kazanmanın yollarına başvurabilir ve kendinize bir blog oluşturabilirsiniz.

Birbirinden farklı ek gelir fırsatlarına bu yazılardan göz atabilirsiniz:

6 Finansal Durumunuzu Göz Ardı Etmeyin

Finansal Durumunuzu Göz Ardı EtmeyinGelir ve gider tablonuz yoksa bir an önce yapmalısınız. Hele ki, geçim sıkıntısı yaşayan biriyseniz, gelirinizi ve giderinizi iyi bir şekilde bilmelisiniz. Finansal durumunuz her zaman gözünüzün önünde olmalıdır. Atacağınız adımları bu plana göre atmalı ve harcama yapmadan önce planı gözden geçirmelisiniz. Bu gelir – gider tablosunu iyi bir sisteme oturttuğunuz zaman elinize geçen parayla yapabildiklerinize inanmakta güçlük çekebilirsiniz.

İyi bir bütçeleme yaparak, giderlerinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz. Ayrıca gelirinizi de arttırabilir ve elinizdeki parayı en doğru şekilde kullanabilirsiniz. Gelir – gider tablosu yaptığınız zaman, gereksiz harcamalarınızı da açıkça görmüş olacaksınız. Bu sayede de yaptığınız hataları daha açık bir şekilde göreceksiniz.

7 Sorumsuzca Risk Almayın

Sorumsuzca Risk AlmayınParasal konularda alacağınız riskler, size daha çok kazandırmalıdır. Yatırım dünyasında riskler her zaman vardır; ama kolayca kontrol edilebilirler. Üzerine biraz düşünmeniz ve hesap – kitap yapmanız işi çözecektir. Yapacağınız yatırımlarda, riskle oldukça büyük önem taşır. Sırf çok kazandıracak diye oldukça büyük riskli işlere adım atmamalısınız. Aldığınız tüyolarla yatırım yapmamalı ve tamamen kendi yorumlarınız, analizleriniz üzerine yatırım yapmalısınız.

Finans piyasalarında çok yüksek kazanç isteyen yatırımcılar, yüksek oranda riski de göz almalıdır. Ama sırf yüksek kazanç hayali ile riskleri analiz edilmemiş bir yatırıma girmemelisiniz. Bu nedenle risklerinizi de analiz etmeli, nasıl engelleyeceğinizi her zaman bilmelisiniz.

* Sonuç

Parasal başarı için dikkat edilmesi gereken noktaları, sayfalarca uzatabiliriz. Ama en genel hali ve özetiyle bu noktalar, hemen herkesin onayladığını noktalardır. Tasarruf, birikim ve yatırım konularında bilginiz olması, paranızı her zaman daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır. Ekonomi haberlerine de göz atmayı ihmal etmeden, kendinize gelir arttırma yolları bulabilirsiniz. Bu sadece parasal konularda büyük bir başarı elde edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum