Yatırım yapmaya başla!

Parasal Durumunuzu Organize Etmek için 6 Kolay Adım

Parasal Durumunuzu Organize Etmek için 6 Kolay Adım

Paranızı yönetme konusunda sıkıntı çekiyor musunuz? Peki, ay sonu gelmeden tüm paranızı tüketmiş oluyor musunuz? Birçoğumuzun sorunu aslında paramızı yanlış yönettiğimizi kabul etmemek. “Ben hesabımı yaptım” dememize rağmen atladığımız bazı noktalar nedeniyle ay sonunu getirmekte zorlanırız. Özellikle kişisel harcamalarımızı hesaba katmadığımızın farkına varamayız ve hesabımızı bozanların da onlar olduğunu kabul etmeyiz.

Hesaba katmadığımız harcamalar, önüne geçemediğimiz alışveriş tutkumuz gibi parasal durumumuzu alt üst eden noktaları her zaman göz önünde bulundurmalıyız. İyi bir bütçeleme yapmalıyız ve bunu yaparken kişisel harcamalarımızı da hesaba katmalıyız. Mutlu eden finansal alışkanlıklar, başlangıçta sizi sıkan ve mutsuz eden aktivitelermiş gibi görünür. Ama sizi aslında mutsuz eden en büyük faktör, parasız kalma durumunuzdur. Bu durumla karşılaşmamak için parasal durumunuzu iyi bir şekilde organize etmeniz gerekiyor.

İşte parasal durumunuzu organize etmeniz için uygulayabileceğiniz 6 kolay adım sizlerle:

1 Aylık Minimum Bütçenizi Oluşturun

Aylık Minimum Bütçenizi OluşturunMaaşınızı aldığınız zaman kendiniz bir bütçe hazırlayın ve bu plana mutlaka uyun. Bütçenizi hazırlarken minimum hazırlamaya özen gösterin. Yani harcamalarınızı minimumda tutarken, kendinize “bu ay bu kadar parayla geçinmek zorundayım,” sözü verin. Bunu işyerinde uygulamanız gereken bir hedef gibi görebilirsiniz.

Faturalarınızı, harcamalarınızı minimum düzeye indirebilirsiniz, minimum bütçeleme konusunda da başarılı olursunuz. Paranızı gereksiz yere savurmanız yerine minimum harcamalarla birikim sahibi olabilirsiniz ve bir hayalinizi gerçekleştirmek için büyük bir adım atabilirsiniz. Kendinize böyle bir plan yaparak iyi bir alışkanlık edinebilirsiniz ve bir süre sonra isteklerinizi gerçekleştirmek, geleceğe yatırım yapmak için birikim sahibi olabilirsiniz.

2 Finans Uygulamalarını Kullanın

Finans Uygulamalarını KullanınGünümüzün en büyük yardımcılarından olan mobil cihazlar, parasal durumunuzu kontrol etmeniz için de faydalıdır. Akıllı telefon ve tabletlerinize yükleyeceğiniz uygulamalarla parasal durumunuzu organize edebilirsiniz. Hatta iyi bir bütçeleme yapmak için mobil uygulamaların adımlarından destek alabilirsiniz. Bu şekilde aklınıza gelmeyen noktaları da belirlemiş olursunuz ve tam bir bütçe planı ile finansal hayatınızı organize edebilirsiniz.

Ücretsiz olarak bilgisayar, akıllı telefon ve tabletinize yükleyebileceğiniz finans uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamaları, Google Play ve App Store’den bulabilirsiniz. Bütçeleme için planınızı yapmada, belirlediğiniz hedeflere ulaşmada, dikkat etmeniz gereken noktalarda, uygulamalardan destek alabilirsiniz.

3 Ödemelerinizi Listeleyin

Ödemelerinizi ListeleyinFaturalarınız, ödenmesi gereken kredi gibi borçlarınızı listeleyin. Düzenli olarak bu faturaları ve borç miktarını inceleyin. Elektrik, doğal gaz gibi faturalarınızı otomatik ödeme ile ödeyebilirsiniz. Ama mutlaka bir liste yapın ve ödeme miktarlarını takip edin. Miktarda bir artış görüyorsanız, nedenlerini sorgulayın ve tasarruf edebileceğiniz noktaları araştırın. Bu sayede belli bir düzen için fatura miktarlarınızı görürsünüz ve tasarruf ettiğinizde yaşanan düşüşü görün. Bütçelemenizi yaparken fatura bedellerinde yaptığınız tasarrufu hesaba katın ve mümkünse faturalardan arta kalan paranızı da birikim hesabınıza aktarın.

Listelemenin bir faydası ise ödemelerinizi aynı gün yapmaktır. Ödemelerinizi aynı günlerde yaparak oluşturacağınız planı daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Organize bir şekilde parasal durumunuzu bu şekilde takip edersiniz. Elinize para geçtikçe hareket etmek yerine ödeme günlerinizi belirleyin ve buna göre hareket edin.

4 Yatırımlarınıza Göz Atın

Yatırımlarınıza Göz AtınGelecek veya gerçekleştirmek istediğiniz hayalleriniz için yatırım yaptınız mı? Peki, yatırım yaparak bu isteklerinizi daha kolay gerçekleştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Yatırım yaparak geleceğe güvenli bir şekilde hazırlık yapabilirsiniz. Hayali kurduğunuz eve, arabaya sahip olabilir, hatta istediğiniz işi yapmak için iyi bir fırsat yaratabilirsiniz. Ama bunu yapabilmek için önce parasal durumunuzu organize etmeniz gerekiyor. Yatırımlar için mutlaka kendinize bir para ayırmanız gerekiyor. Bunu birikim için oluşturduğunuz hesapta yapabilirsiniz. Birikim hesabınız durduğu yerde değer kazanmaz; ama siz bu hesabınızdaki parayı değerlendirecek olursanız, kazançlı çıkarsınız. Yatırım piyasaları hakkında ücretsiz eğitimlerden ve mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Sanal para ile deneyim kazanmanızı sağlayan demo hesapları akıllı telefonlarınıza indirerek nasıl yatırım yaparak para kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

5 Finansal Danışmanlara Başvurun

Finansal Danışmanlara BaşvurunEğer parasal durumunuzu organize etme konusunda sorunlar yaşıyorsanız, finansal danışmanlardan destek alabilirsiniz. Ayrıca bu kişileri bulmak için ücret ödemenize de gerek yoktur. İnternetten yapacağınız araştırmalarla finansal danışmanlara ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yöneltebilir ve faydalanacağınız püf noktaları alabilirsiniz. Aynı zamanda bu kişilerin bloglarında bulunan yazılarını takip edebilirsiniz ve nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda bilgiler alabilirsiniz.

6 İki Ayrı Banka Hesabı Açtırın

İki Ayrı Banka Hesabı Açtırınİki banka hesabına sahip olarak ödemelerinizi ve yatırımlarınızı birbirinden ayırabilirsiniz. Ödemeleriniz için bir miktar parayı birinci hesabınıza, yatırımlarınız ve birikimleriniz için bir miktar parayı da diğer hesabınıza koyabilirsiniz. Bu sayede ödeme günü gelen faturanız için elinizde para kalmama durumu ile karşılaşmazsınız ve harcamak için gerekli tutarı da önceden belirlemiş olursunuz.

Bankada açacağınız bir ödeme hesabı ile otomatik ödeme vererek faturalarınızın düzenli ödenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız birikim ve yatırım hesabınız sayesinde de gelecek için atmanız gereken adımlara yardımcı olacak parayı oluşturmuş olursunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum