Yatırım yapmaya başla!

Paranıza Karşı Saygısızca Davrandığınızın 7 İşareti

Paranıza Karşı Saygısızca Davrandığınızın 7 İşareti

Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur. Atalarımız bu sözleriyle ne kadar da doğru bir yargıya varmışlar, değil mi? Sonuçta; bu cümleyle iyi denilebilecek her şey için emek vermek gerektiği vurgulanmış. Yeteri kadar uğraşmadan, ilgilenmeden hiçbir konuda olumlu sonuç alınamayacağından bahsedilmiş. Mesela; iş hayatında başarılı mı olmak istiyorsunuz? O zaman yeri geldiğinde uykusuz kalacak, yeri geldiğinde özel hayatınızdan ödün verecek, yeri geldiğinde herkesten daha çok çalışacaksınız. Eğitim hayatında mı başarılı olacaksınız? Aynı şekilde uğraşacak, ne kadar çok emek verirseniz o kadar çok başarılı olacağınızı bileceksiniz. Anlayacağınız; vereceğiniz emekle alacağınız sonuç arasında kesinlikle doğru orantılı olan bir ilişki var.

Peki, söz konusu para olduğunda bu kural yine geçerli mi? Elbette, öyle! Hatta belki de “bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur” cümlesinde en çok feyz almamız gereken yer tam da bu nokta! Çünkü paranız için ne kadar emek verir, ona ne kadar iyi bakarsanız, aynı derecede başarılı olursunuz. Ama işte pek çok kişi para konusunda bu düşünceyle hareket etmiyor ya da edemiyor. Diğer bir deyişle; parasına karşı saygısızca davranıyor ve sonra da “ben nerede hata yaptım, neden istediğim hayata ulaşamıyorum” gibi serzeniş cümlelerinin içinde boğulup gidiyor. İşte bu nedenle sizlere, paranıza karşı daha saygılı olmanızı öneriyorum. Zira ona karşı yaklaşımınız bir ayna misali size geri dönecek ve finansal konularda başarılı olup olamayacağınızı belirleyecektir. Sonuç olarak; paranıza karşı saygılı mı saygısız mı davranıyorsunuz, bu sorunun cevabını aşağıdaki başlıklara bakarak verin derim.

Karşınızda paranıza karşı saygısızca davrandığınızı gösteren 7 açık işaret:

Bütçe Planı Yapmıyorsunuz!

Bütçe Planı Yapmıyorsunuz!Eğer bütçe planı yapmıyor, gelirinizi giderinizi olması gerektiği gibi takip etmiyorsanız, paranıza karşı saygısızca yaklaşıyorsunuz demektir. Zira her konuda olduğu gibi finansal konularda da plansız programsız hareket etmek, karşınıza olumsuz sonuçtan başka bir şey getirmeyecektir. İşte bu nedenle; yaklaşımınızı hemen değiştirmeli, bütçe planlaması konusuna dikkat etmeye başlamalısınız. Peki, bütçe planı yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları biliyor musunuz?

Öncelikli olarak bunları düşünmeli, sonrasında ise kalemi kağıdı elinize alarak bir bir yazmaya başlamalısınız. Emin olun, bütçe planı yapmaya başladıktan sonra maddi durumunuzda nasıl bir değişim olduğunu görecek ve finansal konularda daha başarılı olmaya başlayacaksınız.

Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı, Bilmiyorsunuz!

Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalı, Bilmiyorsunuz!Kredi kartlarınızı düşüncesizce kullanıyor, olmayan paranızla harcama yaparken tereddüt bile yaşamıyorsunuz. Evet, bu durum da sizin paranıza karşı saygısızca yaklaştığınızın ikinci açık işareti. Oysaki yapmanız gereken şey hiç kredi kartı kullanmamak, tıpkı eski zamanlardaki gibi cebinizde paranız varsa harcama yapmaktır. Yani kredi kartı kullanımı konusunda tercih edebileceğiniz en iyi seçenek hiç kart kullanmamaktır da diyebilirim. Tabii, bu konuda ikinci bir seçenek daha olduğunu da söyleyebilirim. O da tahmin ettiğiniz gibi kredi kartlarınızı akıllıca kullanmaktır. Mesela; büyük alışverişlerinizde taksitli alışveriş yapmak için kredi kartı kullanabilirsiniz. Veya acil durumlarda, ama gerçekten acil durumlarda, kredi kartınızdan faydalanabilirsiniz. Tam da bu noktada size aşağıdaki yazıyı incelemenizi öneriyorum. Çünkü cüzdanınızdaki o plastik kartları yanlış kullandığınız takdirde, iflasın eşiğine kadar sürüklenebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilir, öğrenmek için tıklayın!

Kazandığınızdan Daha Çoğunu Harcıyorsunuz!

Kazandığınızdan Daha Çoğunu Harcıyorsunuz!Ünlü iş adamı, hisse senedi yatırımcısı ve hayırsever Warren Buffett’in de tavsiye ettiği gibi kazandığınızdan daha azını harcamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü ancak bu şekilde maddi konularda başarılı olabilirsiniz. Ama siz büyük ihtimalle bu noktayı da göz ardı ediyorsunuz. Cebinize 3 lira girse, 4 liralık harcama yapıyor, bütçenizde açılan küçücük deliğin nasıl hızla büyüdüğünü göremiyorsunuz. “Ne yapayım, kazandığım para geçimimi sağlamaya yetmiyor” diye düşünerek giderlerinizi gelirinizin üzerinde tutuyor, bu tavrınızla da paranıza saygısızlık etmiş oluyorsunuz. Oysaki kazandığınızdan çok daha azını harcamayı hayat tarzınız haline getirseniz, kendinizi hem maddi hem de manevi anlamda çok daha rahatlamış hissedersiniz. Dilerseniz, bu konudaki hatalarınızı cüzdanınızla birlikte ruhunuzu da rahatlatacak öneriler başlıklı yazıyı inceleyerek düzeltebilirsiniz.

Gereksiz Şeyler için Çuvalla Para Harcıyorsunuz!

Gereksiz Şeyler için Çuvalla Para Harcıyorsunuz!Paranıza karşı yaklaşımınızı mı merak ediyorsunuz? O zaman gereksiz şeyler için harcama yapıp yapmadığınıza karar vermelisiniz. Cüzdanınızdan çıkan paranın nereye gittiğini bildiğinizden emin olmalı, ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz ama gerçekte lüks sayılan harcamaların gider listenizde ne kadar yer kapladığını görmelisiniz. Evet evet, maddi konularda başarılı olup olamayacağınızı merak ediyorsanız, bu konunun üzerinde ciddiyetle durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ama iyisi mi siz öncelikli olarak ne gibi gereksiz harcamalar yapıyor olabileceğinize karar verin. Hatta bunu hemen şimdi yapın. Peki, nasıl mı? Aşağıdaki başlıklara göz atmanız paranızı gereksiz şeyler için harcayıp harcamadığınızı görmeniz için gayet yeterli olacaktır.

Tasarruf Edebileceğiniz Pek Çok Noktayı Gözden Kaçırıyorsunuz!

Tasarruf Edebileceğiniz Pek Çok Noktayı Gözden Kaçırıyorsunuz!Evet, paranıza karşı saygısızca yaklaştığınızı gösteren işaretlerden bir diğeri de tasarruf konusuna gereken önemi vermiyor oluşunuz! Evinizde, iş yerinizde, kullandığınız otomobilde, kısacası hayatınızda tasarruf edeceğiniz ne kadar çok yer olduğunu görmezden geliyorsunuz. Mesela; mı? Mesela; eğlence giderleri konusunda tasarruf edecek noktalar. Ya da faturalarınızı azaltmak için dikkat edeceğiniz küçük öneriler. Veya ihtiyaçlarınızı çok daha uygun fiyatlara karşılayabileceğiniz yollar! Kısacası; genel anlamda tasarruf noktaları! Giderlerinizi azaltmak ve aynı zamanda gelirinizi arttırmak için kullanabileceğiniz o kadar çok farklı tasarruf yöntemi var ki! Yalnızca bunlara gereken özeni göstermeniz ve paranızı cüzdanınızda tutabilmek için tasarruflu yaşamayı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. İşte bunun için de size aşağıdaki tasarruf yazılarına göz atmanızı öneriyorum.

Birikim Konusunu Aklınıza Bile Getirmiyorsunuz!

Birikim Konusunu Aklınıza Bile Getirmiyorsunuz!Birikim konusunu aklınıza bile getirmiyorsunuz çünkü kenara para atmak için uygun koşullara sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz. Daha doğrusu olaya “benim etim ne budum ne, cüzdanımda para mı kalıyor ki birikim yapayım” gibi düşüncelerle yaklaşıyorsunuz. Ve bu yaklaşımla da paranıza karşı bir kez daha saygısızca yaklaşmış oluyorsunuz. Tamam, kazandığınız paradan geriye bir kuruş bile kalmıyor olabilir. Elinize geçen para ihtiyaçlarınızı karşılamaya ucu ucuna yetiyor da olabilir. Ama tüm bunlar “birikim yapamazsınız” anlamına falan da gelmiyor. Zira kenara para atmak için kullanabileceğiniz bir sürü farklı yöntem var. Örneğin; tasarruf ederek kazancınızı arttırmayı deneyebilirsiniz. Veya ekstra para kazanma seçeneğini düşünebilirsiniz. Anlayacağınız; siz yeter ki birikim yapmayı isteyin. Çünkü önünüzde birikim yapmak için sarılabileceğiniz bir sürü mantıklı neden var.

Borçlarınızı Nasıl Ödeyeceğinizi Bilmiyorsunuz!

Borçlarınızı Nasıl Ödeyeceğinizi Bilmiyorsunuz!Bu da paranıza karşı saygısızca yaklaştığınızın bir diğer açık işareti! Zira borçlarınızı görmezden gelmeniz, iflas bayrağını çekmek için davetiye çıkarmakla aynı anlama gelmektedir. İşte bu nedenle; var olan borçlarınızı tek tek hesap etmeli, onlardan kurtulmak için işe yarar bir plan hazırlamalısınız. Hangi borcunuzu ne kadar sürede ödeyebileceğinizi düşünmeli, belinizi büken bu yüklerden nasıl kısa sürede kurtulabileceğinizin cevabını bulmalısınız. İşte tam da bu noktada sizlere borçlarınızdan kurtulmak için kullanabileceğiniz ek gelir yöntemlerini öğrenmenizi öneririm. Zira bu yöntemler sizi istediğiniz süre zarfında maddi refaha kavuşturacak, canınızı sıkan borçlarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak, paranıza karşı saygısızca yaklaşmaz ve yukarıda yazan bütün noktalara dikkat ederseniz, hak ettiğiniz hayata önünde sonunda ulaşarak, yaşamınızı size yaraşır bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum