Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Paraguay’da Kripto Madenciliğini Düzenleyen Tasarı Veto Edildi

Geçtiğimiz ay Senato tarafından onaylanan kripto düzenlemeleri içeren tasarı, Paraguay Başkanı Mario Abdo Benitez tarafından veto edildi.
Paraguay’da Kripto Madenciliğini Düzenleyen Tasarı Veto Edildi
HABER GİRİŞ

Kripto paraların düzenleyici kapsamı, ülkeler tarafından belirlenmeye çalışılan konular arasında yer alıyor. Güney Amerika ülkesi Paraguay, geçtiğimiz ay Senato’da kripto para madenciliğine yönelik düzenlemeler içeren bir yasa tasarısını onaylamıştı.

Paraguay Başkanı Mario Abdo Benítez, kripto para madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak tanımayacak yasa tasarısını veto etti. Madenciliğin yüksek elektrik tüketiminin sürdürülebilir bir ulusal endüstrinin genişlemesini engelleyebileceğini öne sürdü.

Tasarı Madenciliği Teşvik Ediyordu

Kararnamede, kripto madenciliğini için yoğun sermaye kullandığına ve bu nedenle diğer endüstriyel faaliyetlerle eşit katma değer üretmeyeceğine yer verildi. Tasarıyı hazırlayan Senatör Fernando Silva Facetti’ye göre yasa kripto madenciliğini teşvik etmeyi amaçlıyordu.

Paraguay hükümeti elektrik kullanımının yüksek olması nedeniyle bu talebi geri çevirmiş oldu. Temmuz ayında kripto para madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak kabul eden tasarıda, yüzde 15’lik bir vergi dilimi de vardı.

Enerji Gereksinimi Artıyor

Belgeye göre son bir yılda ülkedeki sanayi yatırımları 220 artarak 319 milyon dolara ulaşırken, GSYİH son beş yılda yüzde 4’ten fazla arttı. Bu artışların devam etmesi halinde, ulusal sanayinin sürdürülebilir olması için ülkede üretilen enerjiye ihtiyacın artabileceği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Kararnamede, Paraguay’ın kripto madenciliğini yoğunlaştırması için önümüzdeki dört yıl içinde elektrik ithal etmek zorunda kalacağı kaydedildi. Tasarı madencilerin endüstriyel enerji tüketimi için lisans başvurusunda bulunmalarını ve izin talep etmelerini şart koşuyor.

Paraguay’daki düşük enerji maliyetleri, yerli ve yabancı şirketleri 2020’den bu yana ülkede madencilik yatırımı yapmaya teşvik ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın