Dolar (%-1.01) 13.5127
Euro (%-1.02) 15.0751
Sterlin (%-1.05) 18.0988
Ons (%-0.40) 1787.82
Gram (%-1.53) 776.01
Çeyrek (%-1.53) 1268.78
THYAO (%-1.68) 28,16
ASELS (%-1.70) 21,92
PETKM (%-1.25) 8,70
EUR/USD (%0.05) 1.11481
USD/JPY (%-0.02) 115.33
EUR/GBP (%0.01) 0.8328
Petrol (%0.74) 87.25
Gümüş (%-1.65) 22.302
Bitcoin (%2.45) 37107.01
Ethereum (%2.07) 2485.27
Bist100 (%-0.73) 1,983.18

Para Yönetimi Konusunda Doğru Yolda İlerlediğinizin 6 Kanıtı

Para Yönetimi Konusunda Doğru Yolda İlerlediğinizin 6 Kanıtı
18 Ağustos 2016 | 08:58
Yorum

Para yönetimi konusunda kendinizi başarılı hissediyor musunuz? Ödemelerinizi aksatmadan yapıyor, cüzdanınızda olan parayı akıllıca harcamayı becerebiliyor musunuz? Evet, açık ve net olarak size maddi konularda ne kadar iyi olduğunuzu düşündüğünüzü soruyorum. Zira bu soruya vereceğiniz cevap yaşamınızın hangi yönde ilerlediğini belirleyecek, hayalini kurduğunuz noktaya ulaşıp ulaşamayacağınız hakkında ciddi anlamda fikir verecektir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı, mikrofonu tekrar size uzatıyorum: Para yönetimi konusunda kendinizi başarılı biri olarak görüyor musunuz yoksa bu soruya “eh işte, öyle böyle” gibi cevaplar mı verirsiniz?

Yanıtınız “evet” mi? Kendinizden emin bir şekilde “elbette para konusunda gayet başarılıyım” mı diyorsunuz? Yanıtınızı desteklemek amacıyla “evim var, arabam var, işim gücüm var, kenarda 3-5 kuruş param var, istediğim her şeyi alabiliyorum” gibi gerekçeleri mi öne sürüyorsunuz? Peki, o zaman şunu sorayım. Sizce tüm bunlar gerçek olsa bile; evle, arabayla, işle, güçle vs. para yönetimi konusunda başarılı olmuş sayılır mısınız? Yani sizce bunlara finansal konularda başarı için kafi denilebilir mi? Tabii ki hayır! Zira yukarıda bahsettiğimiz her şeye sahip olsanız bile bu durum sizin maddi geleceğinizin parlak olduğunu kanıtlamaz. Ya da tam tersi! Evinizin, arabanızın, işinizin, gücünüzün, birikiminizin veya benzer şeylerinizin olmaması da parasal konularda karanlık yarınlar yaşayacağınızı göstermez. Keza her iki durumda da işin gidişatını değiştirmek mümkündür.

Anlayacağınız; şu anda para sıkıntısı çekiyor olmanız gelecekte de aynı şekilde sıkıntılar yaşayacağınız anlamına gelmiyor. Hatta kendinizi para yönetimi konusunda başarısız ilan etmiş olsanız bile bu sizin yarınlarınızın finansal karmaşa içerisinde geçeceğine işaret etmiyor diyebilirim. Neden mi? Çünkü her şey sizin benimsemiş olduğunuz para alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Peki, para yönetimi konusunda doğru adımlarla ilerleyip ilerlemediğinizi anlamanın açık bir yolu yok mu? Tabii ki var! Şayet aşağıdaki cümlelerin sizin para alışkanlıklarınızı yansıttığını düşünüyorsanız, o zaman kendinizi finansal konularda başarıya meyletmiş biri olarak rahatlıkla görebilirsiniz.

Geliriniz Arttığında Daha Çok Harcamaya Kalkışmıyorsunuz!

Geliriniz Arttığında Daha Çok Harcamaya Kalkışmıyorsunuz!Evet, geliriniz arttığında daha çok harcamaya kalkışmamanız, sizin para yönetimi konusunda doğru adımlarla ilerlediğinize işaret etmektedir. Yani elinize ekstra bir para geçtiği zaman kendinize hemen ekstra bir harcama çıkarmıyorsunuz. Bunun yerine artan gelirinizi görmezden gelmeyi tercih ediyor, cüzdanınızda duran fazla parayla gereksiz harcamalar yapmaya kalkışmıyorsunuz. Mesela; maaşınıza zam yapıldığında “nasıl olsa fazladan para var” diye düşünerek, hemen yeni bir şey almaya ya da yeni bir borcun altına girmeye kalkışmıyorsunuz. Ve bu yaklaşımınızla da en doğrusunu yapıyorsunuz.

Alışveriş Konusunda Çılgınlar gibi Davranmıyorsunuz!

Alışveriş Konusunda Çılgınlar gibi Davranmıyorsunuz!Alışveriş söz konusu olduğunda kendinizi kaybetmiyorsunuz. Bir şey satın almadan önce onun gerçekten ne kadar gerekli olduğunu düşünüyor, paranızı ancak kararınızdan emin olduğunda veriyorsunuz. Alışveriş merkezine belirli bir şey satın almak için gidip de eliniz kolunuz poşetlerle dolu olarak evinize dönüyorsunuz. Harcama yapıp yapıp karşınıza çıkan sonuçlar karşısında “ben ne ara bu kadar şey harcadım” demiyor, dürtülerinize değil de mantığınıza dayanarak elinizi cebinize atıyorsunuz.

Eşinizle Aranıza Para Sorunu Sokmuyorsunuz!

Eşinizle Aranıza Para Sorunu Sokmuyorsunuz!Çünkü eşinize parasal konularda yalan söylemiyorsunuz. Ondan gizli harcamalar yapmıyor, kazandığınız parayı partnerinizden saklamıyorsunuz. Bütçe planınızı eşinizle birlikte yapıyor, hesabınızı kitabınızı kafanıza göre yapmıyorsunuz. Bu sayede de ne maddi ne de manevi anlamda bir sorun yaşamamış oluyorsunuz. Uzun lafın kısası; para yüzünden ilişkinize zarar vermiyor, eşinizden saklamanız gereken harcamalardan kaçındığınız için de pek çok farklı açıdan kazanan kişi siz oluyorsunuz. Tam da bu noktada size ilişkinize zarar verecek para sorunları başlıklı yazıya göz atmanızı öneririm.

Tasarruf Konusunda Kullanabileceğiniz Her Türlü Yöntemden Yararlanıyorsunuz!

Tasarruf Konusunda Kullanabileceğiniz Her Türlü Yöntemden Yararlanıyorsunuz!Para yönetimi konusunda başarıya doğru ilerlediğinizi gösteren bir diğer işaret de tasarruf etmeye özen göstermeniz. Yani siz müsriflik denilebilecek her şeyden kaçınıyorsunuz. Mesela; 3 tane ceketiniz varken bir tane daha almaya gerek duymuyorsunuz. Telefonunuz her türlü işinizi karşılamak için fazlasıyla yeterliyken, sırf istediğiniz için piyasaya yeni çıkan bir telefon almaya kalkışmıyorsunuz. Hiçbir elektrikli eşyanızı boş yere çalıştırmıyor, banyoda saatlerce kalarak litrelerce su israfı yapmıyorsunuz. Çocuğunuzun gönlünü hoş tutmak için onu 54455. yeni oyuncakla şımartmıyor, bunun yerine ona sevginizi ve ilginizi vermeyi tercih ediyorsunuz. Uzun lafın kısası; siz tasarruf konusunda gerçek bir uzman olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyorsunuz.

Az da Olsa Her Ay Kenara Para Atmayı Başarıyorsunuz!

Az da Olsa Her Ay Kenara Para Atmayı Başarıyorsunuz!Belki binlerce liralık birikimler, yatırımlar yapamıyorsunuz ama az da olsa her ay kenara para atmayı başarıyorsunuz. Çünkü eskilerin deyimiyle “kötü gün parası” yenilerin deyimiyleyse “birikim” konusunun ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. İleride karşılaşabileceğiniz beklenmedik olayları düşünüyor, gerek kendiniz gerekse çocuklarınız için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Bu nedenle de her zaman elinizdeki paranın bir kısmını kenara atmak için ayırıyorsunuz. Ve bu düşüncenizle kesinlikle ama kesinlikle iyi bir şey yapıyorsunuz.

Fırsatlara Karşı Gözlerinizi Kapatmıyorsunuz!

Fırsatlara Karşı Gözlerinizi Kapatmıyorsunuz!İhtiyacınız olan bir ürün indirime mi girdi? Tatil döneminizde rahatlıkla yapabileceğiniz bir işle mi karşılaştınız? Daha uygun bir evde yaşama fırsatı mı buldunuz? İşte bunlar gibi fırsatları asla kaçırmıyorsunuz. Çünkü yeni fırsatlara karşı gözlerinizi her zaman açık tutuyorsunuz. Başkaları gibi bir ürüne 5 lira ödemek yerine araştırma yapıyor ve onu çok daha uygun fiyatlar karşılığında satın alıyorsunuz.

Ya da aynı iş yerinde çalıştığınız arkadaşınıza gidiş-dönüş masrafını birlikte karşılayarak aynı arabada gitme teklifini sunuyorsunuz. Evinizde bir şey bozulduğu zaman hemen tamirci çağırmak yerine, sorunu kendiniz halletmeye çalışıyor ya da o işi yapabilecek arkadaşlarınızdan yardım istiyorsunuz. Ne demek istediğimi anladınız, öyle değil mi? Kısa ve öz olarak; siz her durumda en mantıklı seçeneği tercih etmeyi biliyorsunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar