Yatırım yapmaya başla!

Para Sihirbazı Kumport Limanı’nı Satıyor

Para Sihirbazı Kumport Limanı’nı Satıyor

1994 yılında hizmet vermeye başlayan, Ambarlı’daki Kumport Limanı’nın % 65’i yaklaşık 2 milyar dolara satılıyor. İş hacmi baz alındığında 1.3 milyon TEU iş hacmiyle, Türkiye’nin 3. en büyük limanı konumunda olan Kumport Liman’a, Çin ve Hong Kong’un en büyük liman işletmecisi China Merchants Grup talip oldu. Merchants Grup’un yanında limanın 5 talibi daha olduğu bildirildi. Söz konusu 5 talibin resmi tekliflerini 22 Haziran’da yapmaları bekleniyor.

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin Kumport Limanı’nın hisse senetleri satışlarını doğruladı ancak sürecin devam ettiğini belirtti.

Fiba Holding’in ilk olarak limanın küçük bir hissesini satmayı planladığı ancak gelen talipler ve verilen yüksek fiyatların etkisiyle daha fazla hisse satılmasına karar verildiği bildirildi. Bu doğrultuda limanın % 65’lik hissesi satışa çıktı.

Hüsnü ÖzyeğinLimanın bu % 65’lik hissesi için ortaya atılan fiyatın 1 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor. Fiba ve Turkon ortaklığı Kumport Limanı 2007 yılında 255 milyon dolara satın almıştı. O tarihten bu yana değerinin bu kadar yükselmesinde ise taşıdığı yüksek potansiyelin etkisinin olduğu düşünülüyor.

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, dünyada “para sihirbazı” olarak tanınıyor. Özyeğin’in bu sıfatı almasının altında Finansbank’ın % 46’lık kısmını rekor bir fiyatla Yunanlı NBG’ye satması ve Türkiye’nin en zenginler listesinde yer alması yatıyor.

Özyeğin’in Finansbank’ın satışında gerçekleştirdiği başarının benzerini, bu kez Kumport Liman satışında da yapması bekleniyor. Piyasada adını sıkça duyuran Hüsnü Özyeğin 2001 yılında 5 milyon lira sermaye ile kurduğu Fiba Sigorta’yı 2011 yılında Japonlara 485 milyon dolara satmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum