Yatırım yapmaya başla!

Hangi Psikoloji ile Daha Fazla Para Harcıyoruz?

Lüks yaşam sizi de kendine doğru çekiyor mu? Maddi durumunuzu zorlayacak olsa da pahalı ürünler almadan duramıyor musunuz? O zaman bu yazıyı okumalısınız…
Hangi Psikoloji ile Daha Fazla Para Harcıyoruz?

Lüks tüketim biçiminin yalnızca zenginler tarafından değil orta seviyede gelirliler tarafından da tercih edildiği bir çağda yaşadığımız açıkça ortada! Elbette, milyon dolarlık arabalar, astronomik fiyatlı evler ve benzerleri, hala herkes tarafından ulaşılabilir değil! Ancak şu da bir gerçek ki eskiye nazaran, zenginlerle yoksulların kullandığı ürünler arasında pek bir farkın kalmadığı pek çok şey var!

Örneğin; banka hesabında milyonlar olan biri de x otelinde tatil yaparken, borçla ya da yıllardır kenara attığı birikimiyle aynı yerde tatil yapabilen dar gelirliler olduğunu biliyoruz. Veya zengin de iPhone 8 için ön sipariş verirken, fakirin de aynı tarihte binlerce liralık telefon için tuşa basabildiğini görüyoruz. Peki, çok para harcamak veya pahalı ürünlere daha çok ilgi duymak neden kaynaklanıyor? İşte BBC’nin haberine göre farklı bilim adamlar tarafından yapılan araştırmaların ilgi çekici sonuçları!

Araştırmalara göre bir ürünün fiyatı, onu nasıl algıladığımız açısından fazlasıyla önem taşıyor.

Araştırmalara göre bir ürünün fiyatı algıda fark yaratıyor

Daha açık söylemek gerekirse, daha pahalı bir ürünün daha kaliteli olduğunu düşünerek onu almak istiyoruz. Kaldı ki aynı kalitede daha ucuz bir ürün bulsak da bu algı değişmiyor.

Örneğin; California Teknoloji Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, deneklere aynı şarap farklı fiyatlar söylenerek sunulmuş. Ve beklendiği gibi, yüksek fiyatlı şarapların daha büyük bir zevkle içildiği görülmüş.

Aynı konuyu baz alan başka bir araştırmada ise deneklere plasebo ağrı kesiciler verilmiş.

İnsanlar pahalı ürünlerin iki kat daha iyi olduğunu düşünüyor

Ve fiyatı yüksek söylenen ilaçların daha etkili bulunduğu sonucuna varılmış. Harvard Üniversite’de profesörlük yapan Michael Norton’a göre iki kat pahalı olan ürünler iki kat kaliteli düşünülüyor. Ve pahalı ürünleri alan insanların, alışverişten aldıkları tatmin de iki kat oranında artıyor. İşte bu nedenle de insanlar daha pahalı ürün alıp daha çok tatmin olmak istiyorlar. Gerçi burada devreye alışveriş gerçekten mutlu ediyor mu sorunsalı da giriyor ama o başka bir konu!

Öte yandan, bazıları da kendisine özel, sürekli hatırlayacağı türden deneyimleri yaşamak için para harcıyor.

Bazıları da deneyim satın almak için para harcıyor

Çünkü bu şekilde kendisini daha mutlu hissediyor. Mesela; zenginler deneyim satın almak için çuvalla para harcıyor. Burada; sizlere yarış pilotu, girişimci ve Ferrari koleksiyoncusu olarak tanınan Josh Cartu’dan bahsetmek istiyorum. Zira o maddi şeyler satın almanın insanı mutlu ettiği ancak bunun diğerleri gibi her defasında daha az zevk verdiğini söylüyor.

Pahalı otomobil koleksiyonuyla nam salan Cartu, bu zevkini onunla aynı ilgiyi paylaşan elit bir sosyal çevreyle bağ kurmasını sağladığı için sürdürmekle açıklıyor. Ayrıca kendisine “bugüne kadar yaşadığınız en unutulmaz deneyimi” sorulduğunda, bunu “bir Rus MiG savaş uçağıyla uçmak” sözleriyle yanıtlıyor.

Profesör Elizabeth Currid Halkett ise günümüz zenginlerinin para harcama alışkanlıklarına farklı bir açıdan değerlendiriyor.

Profesör Elizabeth Currid Halkett zenginlerin para harcama alışkanlıkları hakkında konuşuyor

Uzmana göre ABD’deki zenginler eskiye nazaran daha az lüks tüketim ürünü alıyorlar. Bunun yerine kaliteli organik gıdalar ya da pahalılığını gösterecek bir hikayeye sahip olan ürünlere yöneliyorlar.

Çünkü artık lüks ürünler ender değil yaygın olanlardan oluşuyor bu da ürünün cazibesini kaybetmesi anlamına geliyor. Ancak pahalı ürün ya da tecrübeye yönelmenin asıl nedeninin mutluluk arayışı olduğu öne sürülüyor. Profesör Norton ise bu durumu “ne kadar çok harcama yapıldığı değil, nasıl harcama yapıldığı önemli” diyerek, bize göre son noktayı koyuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum