Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni

Para Biriktirme Konusundaki Yeteneksizliğinizin 5 Olası Nedeni
Son Güncelleme: 
Yorum

Siz de para biriktirme konusunda kendinizi “dünyanın en yeteneksizi” ya da benzeri sıfatlarla tanımlayanlardan biri olabilir misiniz? Sürekli girişimde bulunuyor ama yine de elinize geçen paranın küçücük bir kısmını bile kenara atamıyor musunuz? Cüzdanınızda duran parayla rahatsız oluyor, 2 gün kumbaranıza para atsanız üçüncü gün biriken tüm parayı alıp hemen harcamaya mı koşuyorsunuz? Her seferinde “tamam, bu kez gerçekten başaracağım” gibi düşünceler içinde bir hevesle birikim yapmaya başlıyor, çok geçmeden aynı olumsuz sonuçlarla mı karşılaşıyorsunuz? O halde, haklısınız. Yani kendinizi birikim konusunda gerçekten “yeteneksiz” olarak tanımlayabilirsiniz.

Ama tabii, tercih edebileceğiniz başka bir seçenek daha var. Birikim yapma konusunda diyorum. Daha doğrusu, yapamama konusunda diyeyim. Seçebileceğiniz çok daha akıllıca bir yol daha bulunmakta. O da kenara para atmak konusunda neden bu kadar yeteneksiz olduğunuzu anlayıp, buna uygun şekilde çözüm yolları üretmek! Yani evet, “bir türlü para biriktiremiyorum” cümlesini sık sık kullanıyorsanız, yeteneksizliğinizin altındaki nedenleri ortadan kaldırabilir ve birikim yapmayı günlük alışkanlıklarınız arasına yerleştirebilirsiniz. Bunun için yalnızca sorununuzun nedenini bulmalısınız. Diğer bir deyişle; asıl problemin para biriktirme konusundaki yeteneksizliğiniz değil de yeteneksizliği seçmeniz olduğunu anlamalısınız. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Hemen aşağıdaki başlıklara göz atacak ve isterseniz birikim konusunda Varyemez Amca kadar başarılı olabileceğiniz gerçeğini göreceksiniz.

İşte para biriktirme konusundaki yeteneksizliğinizin olası ve aynı zamanda yok edilmesi gereken nedenleri:

Bütçe Planlamasının Ne Kadar Önemli Olduğunu Bilmiyorsunuz!

Bütçe Planlamasının Ne Kadar Önemli Olduğunu Bilmiyorsunuz!Neden mi para biriktiremiyorsunuz? Çünkü büyük ihtimalle bütçe planlaması yapmıyorsunuz. Paranızı hesapsızca yönetiyor, ne elinize geçen para miktarını ne de cüzdanınızdan çıkanı tam olarak bilmiyorsunuz. Aybaşı geldiğinde gidip maaşınızı çekiyor, faturalarınızı, ödemelerinizi hallettikten sonra geriye kalan parayla öyle böyle bir ay idare etmeye çalışıyorsunuz. Mutfak masrafınızın ne kadar olacağını, ekstra harcamalarınız için ne kadar para ayıracağınızı, ne de benzer ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğinizi bilmiyorsunuz.

Bütün bunlar da doğal olarak sizi maddi konularda başarısızlığa sürüklüyor. E haliyle; “maaş bitti ama ay bitmedi” diyenler arasına katılıyorsunuz. Yani elinizde birikim yapacak para kalmıyor. İlk etapta cüzdanınızda kenara atmak için para olsa bile, ay sonuna doğru ister istemez sözde biriktirdiğiniz 3 kuruş paraya göz diker duruma geliyorsunuz. Çünkü bütçe planlaması mevzusunun önemini görmezden geldiğiniz için işin başında hata yapıyorsunuz.

3’ün 5’in Hesabını Yapmıyorsunuz!

3’ün 5’in Hesabını Yapmıyorsunuz!“O kadar paradan ne olacak, çalışıp kazanıyorum 3 liranın hesabını mı yapacağım, ne o öyle pintiler gibi” ve benzeri cümleleri sık sık kullanıyor musunuz? O zaman para biriktirme konusundaki yeteneksizliğinizin bir diğer nedenini daha buldunuz demektir. Çünkü bu tarz cümleler kuranların neredeyse hiçbiri birikim yapma konusunda başarılı değildir. Hem harcama konusunda hem de biriktirme konusunda küçük miktarları küçümsedikleri için maddi anlamda hep sıkıntı yaşarlar. Onlara göre 3 kuruş parayla zengin de olunmaz iflas da edilmez. Oysaki gerçekler hiç de böyle değildir.

Hem atalarımız “damlaya damlaya göl olur” sözünü boşuna söylemiş olamazlar, değil mi? Sonuçta; 3’ün 5’in hesabını yapmak kişiyi zengin de eder fakir de! Nitekim yeterince varlığa sahip olanlar (sizin tabirinizle pinti zenginler) bu 3-5 durumunun ne kadar önemli olduğunu bilen ve 3’ün 5’in hesabını yaptıkları için maddi başarıya ulaşan insanlardır. Anlayacağınız, bundan sonra o çay-kahve parası dediğiniz miktarlara karşı biraz daha saygılı yaklaşmalısınız. Aksi takdirde o 3’ler 5’ler birikip birikip sizi düşünemeyeceğiniz kadar zor durumlar içine sokarlar.

Para Konusunda Fazla Cömert Davranıyorsunuz!

Para Konusunda Fazla Cömert Davranıyorsunuz!Evet, para konusunda fazla cömert davranıyorsunuz. Yani büyük ihtimalle para biriktirme konusundaki yeteneksizliğinizin nedenlerin bir diğeri de bu! Mesela; arkadaşlarınızla bir yerlere gidiyor ve nedense hesabı ödeyen hep siz oluyorsunuz. Markete gidiyor ve sadece kendinize değil yanınızdakine bir şeyler almak istiyorsunuz. Arkadaşınızın doğum günü için gidip yüzlerce liralık harcamalar yapıyor, grup halinde bir yere gidileceği zaman arabası kullanılan kişi hep siz oluyorsunuz.

Çünkü etrafınızdaki kişiler ne kadar cömert olduğunuzu anlamışlar ve kaba tabirle sizi yiyorlar. İşte bu şekilde davrandığınız için de birikim yapamıyorsunuz. Çünkü fazla cömertsiniz. Birinin cüzdanından para mı çıkması gerekiyor? O kişi olabilmek için adeta mücadele veriyorsunuz. Oysaki harcama konusunda gösterdiğiniz bu çabanın bir kısmını biriktirmek için yapsaydınız, şimdiye kadar belki de bir araba parası biriktirmiştiniz. Ama çok geç kalmış sayılmazsınız. Hemen şimdi cömert davranmaktan vazgeçerek, birikim konusunda bugüne yaptığınız hataları pekala telafi edebilirsiniz.

Ekstra Para Kazanmayı Gereklilik Olarak Görmüyorsunuz!

Ekstra Para Kazanmayı Gereklilik Olarak Görmüyorsunuz!Evet, para biriktirme konusundaki yeteneksizliğinizin bir diğer muhtemel nedeni de bu! Yani siz ekstra para kazanmayı bir gereklilik olarak görmüyorsunuz. Ucu ucuna yetirdiğiniz kazancınıza talim ediyor, “sanki kenara atacak para mı kalıyor” gibi cümleleri birikim yapamamanıza gerekçe olarak göstermekten çekinmiyorsunuz. Oysaki para biriktirebilmek için kullanılabilecek bir sürü farklı yol var. Hatta isterseniz olmayan paranızla bile birikim yapabiliyorsunuz.

Kaldı ki, elinize geçen paradan geriye birikim yapmak için bir kuruş bile kalmıyorsa, ekstra para kazanmak kesinlikle düşünmeniz gereken bir alternatif. Anlayacağınız; kumbaranıza para atamamanızın nedenini elinize yeteri kadar para geçmemesi olarak gösteremezsiniz. Ya da gösterseniz bile kendinizi kandırırsınız. Sonuçta; para biriktirmek istisnasız herkes için bir gereklilik. Siz de hemen şimdi kazancınızı arttırabilir, birikim yapmayı başaran insanların öz güvenini ve rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Kendinize İzleyeceğiniz Bir Maddi Hedef Belirlemiyorsunuz!

Kendinize İzleyeceğiniz Bir Maddi Hedef Belirlemiyorsunuz!Birikim yapma konusundaki girişimlerinizin hep hüsranla sonuçlanmasının bir diğer olası nedeni ise maddi hedef konusunda hatalı davranmanız. Çünkü izleyeceğiniz bir maddi hedefiniz olmadığı için birikim konusunda kolaylıkla demotive oluyor ve “biriktiremiyorum işte” gibi düşüncelerle hemen pes etmeye meylediyorsunuz. Oysaki önünüzde ulaşmak için çalışıp çabalayacağınız bir maddi hedef olsa, kendinizi birikim yapma hususunda çok daha iyi motive edebilir, emeklerinizin karşılığını yakında alacağınızı düşünerek kenara para atma işini daha istekli halledebilirsiniz.

Mesela; arkadaşlarınızla yurt dışı seyahatine çıkmak için birikim yapmak gibi. Ya da çok istediğiniz kendi işinizi kurmak için uğraşmak gibi! Veya ne bileyim, daha güzel bir evde oturmak, daha iyi bir arabaya binmek için para biriktirmek gibi! İşte kendinize bu şekilde maddi hedefler belirlerseniz, birikim sürecinde çok daha az zorlanır, vazgeçmek istediğinizde ulaşmak istediğiniz noktaya odaklanarak motivasyonunuzu daha kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu