Yatırım yapmaya başla!

Para Biriktirme Konusunda Başarısız Olanların Bildikleri Durumlar ve Çözüm Önerileri

Siz de birikim yapma konusunda sınıfta kalanlardan biri olabilir misiniz? Etrafınızdan sürekli “çok para harcıyorsun, biraz da yarını düşün, az da olsa kenara para atmayı öğren!” gibi sözler mi duyuyorsunuz? O zaman hemen şimdi duyacaklarınız size çok ama çok tanıdık gelecektir diyebilirim.
Para Biriktirme Konusunda Başarısız Olanların Bildikleri Durumlar ve Çözüm Önerileri

Bugün para biriktirme konusunda çuvallayanların aşina oldukları veya olduğunuz durumlar üzerine konuşacağız. Kim bilir, belki de aşağıda ele alacağım hususları açık ve net olarak gördüğünüzde hatalarınızı telafi etmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Maddi konularda daha başarılı olmak için radikal kararlar alabilirsiniz.

Sonuçta; sizinle aynı miktarlarda paralar kazanan pek çok arkadaşınız ev, araba sahibi olmuşken; kenarda bir kuruş bile paranızın olmaması tamamen sizin yeteneksizliğinizden kaynaklanıyor. (Para biriktirme konusundaki yeteneksizliğinizin olası nedenleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.) Bu arada “yeteneksizsiniz” dedim diye hiç öyle alınmaya falan kalkışmayın. Çünkü birikim yapma konusunda zerre yeteneğiniz olmadığının siz de pekala farkındasınız. Bu durumu düzeltmenin elinizde olduğunu bilmelisiniz. Kazanacağınız yeni alışkanlıklarla aşağıdaki durumları yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Kenara para atmayı başarmış akranlarınız gibi siz de kendinizi güvence altına almanın keyfini yaşayabilirsiniz.

İşte para biriktirme konusunda çuvallayanlara tanıdık gelecek 8 klişe durum:

Birikim Yapmak Sizin için Pazartesi Günleri Başlanan Diyetler Gibidir!

Birikim Yapmak Sizin için Pazartesi Günleri Başlanan Diyetler Gibidir!Yeni evlendiği halde ev satın almak için kollarını sıvayan, iş hayatına daha birkaç sene önce atılmış olmasına rağmen biriktirdiği parayla arabasını alan ve benzeri başarılarla karşınıza çıkan arkadaşlarınıza bakarak gaza gelir ve “tamam” dersiniz. “Bu ay kesin para biriktirmeye başlıyorum, artık hesabımı kitabımı yapıp gereksiz hiçbir şey için para harcamayacağım!” Ancak ne yazık ki kısa süre sonra bir hevesle aldığınız bu kararları gerçekleştiremeyeceğiniz gerçeğiyle karşılaşırsınız. Çünkü birikim yapmak sizin için her pazartesi başlanan ama haftanın sonuna kadar bile sürdürülemeyen diyetler gibidir. Para biriktirme taktikleri ile siz de yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Olmayan Parayla Birikim Yapma Yolları

“Bu Son” Deyip Yine Olmadık Şeylere Para Harcarsınız!

“Bu Son” Deyip Yine Olmadık Şeylere Para Harcarsınız!Size tanıdık gelecek durumlardan bir diğeri de budur! Yani o malum dürtülerinize karşı koyamayıp, yaptığınız her alışverişten sonra kendinize “tamam, bu sondu” der ama verdiğiniz o sözde hiçbir zaman duramazsınız. Zaten içten içe yaptığınız o harcamanın son olmadığını da bilirsiniz. Ama yine de pişmanlıkla karışık bir umutla elinizi cüzdanınıza gereksiz yere son kez attığınızı düşünürsünüz. Kısa süre sonra yine hatayı yapacağınızı bile bile aynı kısır döngüyü yaşarsınız. Bu döngüyü yaşamamak, borç batağından kurtulmak istiyorsanız bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Her Defasında “Maaş Bitti, Ay Bitmedi” Dersiniz!

Her Defasında “Maaş Bitti, Ay Bitmedi” Dersiniz!Birikim yapma konusunda sürekli çuvallıyorsanız, düzenli olarak yaşadığınız durumlardan bir diğeri de “maaş bitti, ay bitmedi” demektir. Çünkü benimsediğiniz o kötü harcama alışkanlıkları yüzünden bir ay boyunca çalışıp kazandığınız para birkaç gün taş çatlasın 2 hafta içerisinde bitmektedir. Bu nedenle de hep eksiye girer, aldığınız o birikim yapma kararlarını hiçbir zaman uygulayamazsınız. Çünkü bankamatikten çektiğiniz gıcır gıcır paraları gördüğünüzde “bu sondu, para biriktirmeliyim” sözlerinizi anında unutuverirsiniz. Ve son olarak; her ay neden bu duruma düştüğünüzü daha net görmek istiyorsanız, aşağıdaki yazıya göz atmalısınız derim.

İlgili İçerik: “Maaş Bitti, Ay Bitmedi” Diyenlerin Bu Duruma Düşme Nedenleri

Giymeye Fırsat Bulamadığınız Bir Sürü Kıyafetiniz Vardır!

Giymeye Fırsat Bulamadığınız Bir Sürü Kıyafetiniz Vardır!Dolabınızda bir kez bile üzerinize giymediğiniz onlarca kıyafet vardır. Evinizde hiç kullanmadığınız ya da aslında hiç ihtiyaç duymadığınız sayısız eşya bulunmaktadır. Yani aslında paranızın nereye gittiği açıkça ortadadır. Neredeyse bir mağazayı dolduracak kadar; çok olan kıyafetleriniz, çantalarınız, aksesuarlarınız ve benzeri şeyler için harcadığınız para adeta servet değerindedir. Ama siz yine de kendinize “neden para biriktiremiyorum” gibi cevabını bildiğiniz sorular sormaktan vazgeçmezsiniz. Oysaki yapmanız gereken şey, olur olmaz her şeye para harcamamak için mantıklı nedenler bulmaktır ve harcamaya her meylettiğinizde o nedenleri hatırlayarak bu dürtülerden vazgeçmektir.

Alışveriş Yapmak için Zibilyon Tane Nedeniniz Vardır!

Alışveriş Yapmak için Zibilyon Tane Nedeniniz Vardır!İş para harcamaya geldiğinde bir sürü neden bulabilirsiniz. Mesela; o renkte hiç ama hiç kazağınız yoktur, tutkunu olduğunuz markada deli gibi indirim vardır, 2 alana 1 tane bedavadır, yakın zamanda önemli bir toplantınız vardı, iş yerinde şık görünmek zorundasınızdır, canınız evde yemek yemek istemiyordur, bir kahve de mi içmeyesinizdir, böyle tarz bir elbiseyi bir daha nereden bulacaksınızdır ve daha benzeri zibilyon tane neden bulabilirsiniz. Yeter ki bulacağınız bahane para harcamak için olsun. O an adeta bir beyin fırtınası yapar ve size göre elinizi cebinizde atmak için elle tutulur bir sürü neden bulursunuz.

Tasarruf Konusunda Başarılı Olanları Anında “Pinti” Yaparsınız!

Tasarruf Konusunda Başarılı Olanları Anında “Pinti” Yaparsınız!Arkadaşlarınızı, kardeşinizi, eşinizi, “oğlum, kızım zaten evin eşyayla dolu neden hala bir şeyler alıyorsun” gibi sözlerle size sürekli nasihat veren anne-babanızı, kısacası etrafınızdaki bütün tasarruf ve birikim uzmanlarını “pinti” sıfatıyla yaftalarsınız. Çünkü bu şekilde düşünmek, kendinizi onların pinti olduğuna inandırmak, birikim yapma konusunda ne kadar yeteneksiz olduğunuzu kabul etmekten çok daha kolaydır. Size göre onlar; yaşamayı bilmeyen cimriler, diğer bir ifadeyle Varyemez Amca’lardır. (Daha önce hiç duymadığınız tasarruf önerileri için burayı tıklayın.)

Paranız Olmasa Bile Kredi Kartınız İmdadınıza Koşar!

Paranız Olmasa Bile Kredi Kartınız İmdadınıza Koşar!Birikim yapma konusunda çuvallıyorsanız, bu durum da sürekli deneyimledikleriniz arasındadır. Yani harcama yapmak istediğinizde, “param var mı yok mu” diye düşünmezsiniz bile! Çünkü o an yalnızca istediğiniz şeyi almaya odaklanmışsınızdır. Ödenmesi gereken borçlar, kendinize verdiğiniz “bu sondu” ve benzeri sözler, beklemeye aldığınız kredi kartı borçları, bir sonraki maaşa kadar hangi parayla geçineceğiniz ve dahasının hiçbir önemi kalmamıştır. Nasıl olsa cüzdanınızda imdadınıza koşacak bir kredi kartınız daha vardır. Ama yapacağınız yeni borcu nasıl ödeyeceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Kredi kartını bilinçli kullanmak için önerilere buradan ulaşabilirsiniz. Böylece paranızı daha doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

“Parayı Mezara mı Götüreceğim” Diyerek Kendinizi Kandırırsınız!

“Parayı Mezara mı Götüreceğim” Diyerek Kendinizi Kandırırsınız!Tamam, diğerleri gibi para biriktiremiyorsunuzdur. Akranlarınız gibi yatırım yapamıyor, ev-araba sahibi olamıyorsunuzdur. Ama hayatınız onlarınkine göre çok daha eğlencelidir. Çünkü siz kazandığınız parayı harcamayı biliyorsunuzdur. Keyfiniz için harcama yapıyor, seyahatlere çıkıyor, istediğinizi alıyor, bir şey almak isteyip de içinizde kalması durumunu yaşamıyorsunuzdur. Yine de geleceğinizi düşünmelisiniz. Para biriktirmenin en iyi yolu nedir araştırmalısınız. Araştırmalarınız sonucunda para biriktirmenin değişik yolları ile tanışabilirsiniz. En basitinden para biriktirmek için banka hesabı açmak veya bir kumbara almak ilk etapta yeterli olacaktır.

Uzun lafın kısası; hayatın tadını çıkarmayı biliyorsunuzdur. Hatta bu konuda hem kendinize hem de başkalarına “harcamayıp da ne yapacağım, parayı mezara mı götüreceğim” diyorsunuzdur. Yani bu cümleyi istediğiniz gibi algılayarak, kendinizi birikim yapamadığınız için haklı çıkarmaya çalışıyorsunuzdur. Fakat paragrafın sonunda değindiğim gibi geleceğinizi düşünmeniz şarttır. Elbette ki parayı mezara götürmeyeceksiniz ama atalarımızın dediği gibi ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Birikim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum