Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Sırasında Milyonlar İşsiz Kalırken, Milyarderler Zenginleşiyor

Pandeminin vurduğu süreçte 42,6 milyon Amerikalı işsizliğe başvururken milyarderler toplam servetlerine yarım trilyon dolar ekledi. İşte detaylar;
Pandemi Sırasında Milyonlar İşsiz Kalırken, Milyarderler Zenginleşiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 6,8 milyon vaka sayısını geçen koronavirüs tablosunda çarpıcı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Pandeminin faaliyetleri durma noktasına getirdiği aylar içinde milyonlarca kişi işsiz kalırken, bazı milyarderler servetlerini daha da artırıyor.

Onlardan bir tanesi 2020’nin ilk dört ayında 30 milyar dolardan fazla kazanan Jeff Bezos iken düşünce kuruluşu Politika Araştırmaları Enstitüsü (Institute for Policy Studies) tarafından yayınlanan rapor, ABD’deki milyarderlerin 18 Mart ile 10 Nisan arasında servetlerine şaşırtıcı bir 282 milyar dolar eklediğini gösterdi.

Küresel salgın, halihazırda endişe verici seviyelere ulaşan servet eşitsizliğini gözler önüne sererken IPP’nin raporu durumu netleştirdi. Raporda eşitsizliğin hem kısa hem de uzun vadeli vergi reformları ve gözetim ile ele alınmazsa, Amerika’nın önceden var olan aşırı eşitsizlik durumunun sadece ekonomiyi değil, demokrasiyi de ezebileceği belirtildi.

Rapora göre Ocak 2020 ve 10 Nisan 2020 arasında, ülkenin en zengin 170 milyarderinin 34’ünün servetlerinde on milyonlarca dolarlık artış görüldü.
ABD İşsizlik Mayıs Yüzde 13.3'e Geriledi
Kaynak: Investing

Sekizi ise net servet artışının 1 milyar doların üzerinde olduğunu gördü. 15 Nisan itibariyle Jeff Bezos’un serveti 1 Ocak 2020’den o zamana tahminen 25 milyar dolar artarken rakam Honduras’ın 2018’deki 23,9 milyar dolarlık GSYİH’sinden daha büyüktü.

18 Mart ve 10 Nisan 2020 arasında, işsizlik oranı yüzde 15’e yükselirken 22 milyondan fazla insan işini kaybetti. Aynı üç hafta içinde ise ABD milyarder serveti neredeyse yüzde 10’luk bir kazançla 282 milyar dolar arttı. Milyarder serveti 2008 mali krizinden sonra hızla toparlandı ki 2010-2020 arasında ABD milyarder serveti yüzde 80,6 arttı.

1990 ve 2020 arasında ise ABD milyarder serveti yüzde 1.130 arttı. Rakam, ABD hanehalkının ortalama servet artışının 200 katından daha fazlaydı. Servetlerinin yüzdesi olarak ölçüldüğünde, Amerika’nın milyarderlerinin vergi yükümlülüklerinin ise 1980-2018 arasında yüzde 79 azaldığı belirtildi.

Raporun Inequality.org’da yer alan güncellenmiş haline baktığımızda ise karşımıza şu tablo çıkıyor.
42,6 Milyon ABD’li İşsizlik için Başvururken, Milyarderler Yarım Trilyon Dolar Kazandı
KAYNAK: Inequality.org

4 Haziran’da güncellenen tabloya göre 42,6 milyon Amerikalı işsizliğe başvururken milyarderler toplam servetlerine yarım trilyon dolar ekledi.

4 Haziran’da Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan yapılan duyuruya göre geçen haftada 1,9 milyon kişinin daha işsizlik başvurunda bulunması, 18 Mart’tan bu yana 42,6 milyon Amerikalının başvurduğunu gösteriyor. Aynı 11 hafta boyunca, 18 Mart ve 4 Haziran arasında, ABD milyarderlerinin toplam serveti ise yüzde 19.15 artışla 565 milyar dolar artmış.

Yani halkın büyük bir bölümü salgın nedeniyle geçim kaynağını kaybederken, milyarderlerin bulunduğu küçük kesim ise zaten yeteri kadar kabarık olan cüzdanını şişirmeye devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu