Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Almanya Büyümesini Rekor Biçimde Geriletebilir

Covid-19 salgınından dolayı dünya ekonomileri hayatta kalma savaşları verirken, Euro Bölgesi devi Almanya'nın 2020'de sert bir ekonomik küçülme yaşayacağı öngörülüyor.
Pandemi Almanya Büyümesini Rekor Biçimde Geriletebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada 217 bini aşkın insanın ölümüne neden olan Covid-19 salgını, aylardır hayatı olumsuz etkileyen etkenlerin en başında geliyor. Öyle ki uzun bir süredir gündemden düşmeyen pandemiden dolayı diğer tüm gelişmeler neredeyse önemini yitirdi.

Küresel salgın ekonomilerde derin yaralar açarken son açıklanan veriler de ekonomideki kötü senaryoların birer canlı örneği oldu. Örneğin; Avrupa’nın Nisan ayı ekonomik güven endeksi en son 2008 yılındaki finansal krizde gördüğü rekor düşük seviyelere yeniden geriledi.

Hemen ardından dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ABD’den gelen 2020 ilk çeyrek büyüme rakamları, kabusu yüzümüze bir kez daha vurdu. Ülkedeki büyüme yine 2008 krizinden bu yana kaydedilen en sert düşüşü temsil etti.

İçinde Almanya’nın da yer aldığı büyün Avrupa, koronavirüs etkilerini en derininde hissediyor. Grafikte Almanya’nın çeyreklik GSYİH rakamlarını görüyorsunuz;
Almanya Çeyreklik GSYİH
Kaynak: Investing

Şirketler ve vatandaşlar ekonomiye duydukları güvende sert bir azalma yaşayınca bu ortamda şekillenen beklentiler belki de 2. Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en ciddi resesyona işaret ediyor. Almanya Ekonomi Bakanlığı, bugün yayımladığı raporunda ülkenin GSYİH’sinde %6,3 oranında küçülme beklediğini açıkladı.

2008 yılında yaşanan finansal krizde dahi böyle sert bir daralma yaşanmadığı düşünüldüğünde durumun ciddiyeti bir kez daha su yüzüne çıkıyor. Ekonomistler haftalar önce yürüttüğü bir tahminde Almanya’da 2020 için %4,2’lik bir daralma beklediklerini açıklamışlardı.

Bakanlığın bugün raporladığı ifadelerde yer alan %6,3’lük rakama kıyasla nispeten daha iyimser olan %4,2 oranı, yine de ciddi bir resesyon tehlikesini akıllara kazıdı. Öte yandan 15 Mayıs’ta açıklanacak olan Almanya ilk çeyrek GSYİH rakamları, yıllık seviye açısından bir ön gösterim olacak.

Peki, 1950 yılından bu yana görülen en sert resesyon gerçekleştikten sonra süreç nasıl işleyecek? Ekonomistlere göre resesyonun tam etkileri 2020’nin ikinci çeyreğinde hissedildikten sonra kademeli bir iyileşme kaydedilecek. 2021 yılı için ise %5,2’lik büyümenin söz konusu olabileceği belirtildi.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, açıklamasında şu ifadeleri kaydetti;

Almanya Ekonomi Bakanı AçıklamalarıDiğer taraftan ekonomik açılma hareketleri kapsamında kademeli olarak hayatı normalleştirmeye yönelen Almanya, 4 Mayıs’tan itibaren harekete geçeceğini duyurmuştu. Eyaletlerdeki vaka yoğunluğuna yönelik değişen önlemlerin sıkılık derecesi, güncel verilerle uyumlu olacak şekilde düzenleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu