Yatırım yapmaya başla!

Dünya’nın En Gizli Belgeleri “Panama Kayıtlarının” İkinci Kısmı Yayımlandı!

Dünya’nın En Gizli Belgeleri “Panama Kayıtlarının” İkinci Kısmı Yayımlandı!

Panama merkezli hukuk firması Mosscak Fonseca’ya ait oldukça gizli belgeler geçtiğimiz ayın başında Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) servis edilmişti. Panama kayıtları başlığında toplanan ve 11,5 milyon sayfayı bulan dokümanda 12 devlet lideri ve 413 politikacının offshore hesaplarla vergi kaçırdıkları iddiaları yer alıyordu. ICIJ, merakla beklenen Panama kayıtlarının ikinci kısmını bugün kamuoyuna açıkladı. Ama öncesinde dilerseniz, Panama kayıtlarının birinci kısmında geçen iddiaları kısaca hatırlayalım.

Panama kayıtlarının ilk kısmında hangi bilgiler yer alıyordu?

Yayımlandığı andan itibaren dünya kamuoyunda bomba etkisi yaratan Panama kayıtlarının yayımlanan ilk kısmında iki dev lider üzerinde duruluyordu. Bunlardan ilki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’di. İngiltere merkezli The Guardian gazetesinin iddiasına göre, Putin’in yakın dostu Sergei Roldugin çok sayıda anlaşma üzerinden milyon dolarlar kazanıyor ve bunların hepsini Putin’in himayesinde gerçekleştiriyordu. The Guardian iddialarının devamında ise Putin’in kişisel bankacısı olan Yuri Kovalchuk’un offshore bir şirket üzerinden 1 milyar dolarlık para transferi yaptığını iddia etmişti. The Guardian bu iddialarını bir adım ileriye taşıyarak, Putin’in ailesinin de bu işlemlerden haberdar olduğunu belirtmişti. Putin’le ilgili iddialar hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlerleyen günlerde ise İngiltere Başbakanı David Cameron’un Panama kayıtlarıyla başı belaya girmişti. Çeşitli haber kuruluşlarının iddialarına göre Cameron’un babasının kurucusu ve yöneticisi olduğu Blairmore şirketinin, vergi kaçırma ve kara para aklama faaliyetlerine bulaştığı belirtilmişti. Ayrıca iddiaların devamında ise David Cameron ve eşi Samantha’nın Blairmore şirketinden hisselerinin olduğu belirtilmişti. Cameron bu iddiaların üzerine yaptığı açıklamada, gizleyeceği bir şeyin olmadığını ve suçlamaları kesinlikle kabul etmeyeceğini ifade etmişti. İngiltere Başbakanı Cameron hakkında ortaya atılan iddiaların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

214 bin şirkete ait yeni kayıtlar eklendi!

ICIJ bugün internet sitesinde Panama kayıtlarının ikinci bölümünü kamuoyuyla paylaştı. Veri bankası formatında yayımlanan kayıtlada toplamda 214 bin şirkete ait yeni kayıtlar bulunuyor. Ülkelere göre şirketler ise şöyle; İngiltere’den 17 bin, Rusya’dan 11 bin, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 8 bin, ABD’den 6 bin, Fransa’dan 304, Almanya’dan 200.

Türkiye’den 100 şirket Panama kayıtlarında yer aldı!

ICIJ tarafından bugün ikinci kısmı yayımlanan Panama kayıtlarında Türkiye’den ise 100 civarında şirketin bilgileri yer alıyor. Ayrıca yeni kayıtlarda, Mossack ile müşterileri arasında aracılık yapan bankaların ve diğer şirketlerin de bilgilerine yer verildi. Tüm dünyanın büyük bir dikkatle takip ettiği ve toplamda 11,5 milyonu bulan Panama kayıtlarının geri kalan içeriğinin ise ICIJ tarafından belirli aralıklarla yayımlanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum