Paylaşım

Panama Kayıtlarına Göre Liderler Vergi Kaçırıyor, Kara Para Aklıyor!


 

Aralarında Vladimir Putin, Hüsnü Mübarek, Beşar Esad ve Muammer Kaddafi gibi dünya liderlerinin yer aldığı vergi kaçakçılığı ve kara para aklama iddialarının yer aldığı “Panama Kayıtları” bugün dünya gündemine bomba gibi düştü. BBC ve The Guardian’ın haberlerinde yer alan iddialar ve tüm merak edilenler haberimizde;

Bugün uluslararası çapta oldukça önemli bir gelişme yaşanıyor. Yaşanan bu gelişme ise Panama merkezli hukuk firması Mosscak Fonseca’ya ait belgelerin bugün gizli bir şekilde medyaya yollanmış olması. Panama kayıtları başlığı altında, toplamda 11 milyon sayfalık bir doküman bugün uluslararası çapta büyük krize yol açtı. Panama kayıtlarının servis edildiği medya kuruluşu ise Alman merkezli olan Süddeutsche Zeitung gazetesi. Avrupa medyasının temel taşları arasında kabul edilen Süddeutsche Zeitung gazetesi, elde ettiği 11 milyon sayfalık belgelerden bir kısmını Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) vasıtasıyla bugün toplamda 80 ülkeden gazetecilere yolladı. Böylelikle belgeler, bugün uluslararası medyada geniş yer buldu.

12 devlet lideri ve 143 politikacı offshore hesaplarla vergi kaçırdı iddiası!

Bugün dünya kamuoyuna sızdırılan Panama kayıtları’nın temelinde yer alan bilgiler, 12 devlet lideri ve 143 politikacının para aklama ve offshore hesaplarla vergi kaçırdığını ifade ediliyor. Ayrıca belgelerde, dünyanın yakından tanıdığı liderlerin ve ünlülerin bağlantılarının bulunduğu kişilerin de gizli ortaklıklar yürüterek kara para akladıkları iddia ediliyor.

BBC ve İngiliz The Guardian’ın haberi gündeme bomba gibi düştü!

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’dan, Süddeutsche Zeitung’a sızdırılan belgelerin dünya medyasına servis edilmesinin ardından bugün BBC ve dünyaca ünlü İngiliz gazetesi The Guardian, oldukça ses getirecek bir haber yaptı. Sızdırılan Panama kayıtları doğrultusunda BBC’nin haberine göre gizli belgelerde, deniz aşırı şirketlerin kara para akladığı ve vergi kaçırdığı iddia edildi. Bu şirketlerin bağlı oldukları isimler ise bir hayli şaşırtıcı. BBC’nin haberine göre, bu şirketlerin eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi ve Suriye lideri Beşar Esad ile ilişkili bağlantılarının bulunduğu iddia ediliyor.

The Guardian gazetesinin yayınladığı Panama kayıtları haberinin hedefi ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Guardian haberinde, vergi kaçakçılığına ilişkin belgeler içerisinde Putin’in oldukça yakın bir arkadaşı olan müzisyen Sergi Roldugin’e ait olan offshore banka hesaplarının olduğu, vergi kaçırmak adına planlanmış toplamda 2 milyar dolarlık para transferinin Putin’e kadar uzandığı iddia ediliyor. Böylelikle The Guardian, Putin’in milyar dolarlık para aklama zincirinin bir parçası olabileceğini iddia etmiş oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın