Yatırım yapmaya başla!

Panama Kayıtları Vladimir Putin’in Sonu Olabilir mi?

Panama Kayıtları Vladimir Putin’in Sonu Olabilir mi?

Panama kayıtları bilindiği üzere dün dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait olan yaklaşık 11 milyon sayfalık doküman yani “Panama kayıtları” Almanya merkezli gazete Süddeutshce Zeitung’a servis edilmişti. Gazete ise bu belgeleri Uluslararası Araştırma Gazeteciler Konsorsiyumu’na (ICIJ) göndererek, uluslararası medya kuruluşlarıyla paylaşmıştı. Olayın üzerinden bir gün geçmesine rağmen bilgilerin kim tarafından sızdırıldığı henüz netleşmemiş olan Panama kayıtları; kara para aklama, yolsuzlukluk ve vergi kaçakçılığı iddialarıyla dünya gündemini sarsmış durumda.

İllegal kayıtların yer aldığı belgelerde en çok dikkat çeken nokta ise dünyanın önemli liderlerinin de bu kayıtlarda yer almış olması. Panama kayıtlarıyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Bu liderlerin başını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çekiyor. Putin’in bu belgelerde önemli bir yere sahip olmasının nedeni ise yakın dostu olan Sergei Roldugin’in uluslararası vergi kaçakçılığı yaptığına ilişkin kayıtların bulunmuş olması. İngiliz The Guardian gazetesi bugün yaptığı haberde konuyla ilgili olarak gündemi derinden sarsacak yeni iddialarda bulundu. Guardian’ın iddiaları ise şöyle;

Putin’in ailesi de işin içinde!

Panama kayıtlarının yayınlanmasının üzerinden bir gün geçmesinin ardından bugün çeşitli iddialar ortaya atılmaya başlandı. İddialara göre kayıtlı belgeler içerisinde Putin’in yakın arkadaşı olan Roldugin’in çok sayıda anlaşma üzerinden milyon dolarlar kazandığı ve Putin’in himayesinde olduğu belirtiliyor. Kazanılan bu paraların akışı sırasında Putin’in ailesinin de faydalandığı ifade ediliyor. Ayrıca offshore işlemler üzerinden yapılan para akışının, birçok ülkeyi kapsadığı belirtilirken Putin’in kızı Kateria’nın düğün töreninin yapıldığı kayak tesisinin de bu para akışıyla bir bağlantısının olduğu iddia edildi.

Putin’in kişisel bankacısı da Panama kayıtlarında…

Panama kayıtlarında Putin’e yakın bir başka isim daha ortaya çıkarıldı. Bilindiği üzere Putin’in yakın arkadaşı Roldugin’in kayıtlarda adının geçmesi bile Putin’in itibarını sarsmışken, bugün ise Putin’in kişisel bankacısı olan Yuri Kovalchuk’un da kayıtlarda adının geçtiği iddia edildi. Bilindiği üzere Kovalchuk, Rusya’nın en önemli bankalarından biri olan Bank Rossiya’nın en büyük hissedarı konumunda bulunuyor. Ortaya atılan iddialara göre Kovalchuk, offshore bir şirket üzerinden 1 milyar dolarlık para transferi yaptı. Bu para akışını ise Kovalchuk, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Rus Devlet Bankası Russian Commercial Bank’ın da içerisinde bulunduğu bazı bankalar tarafından verilen teminatsız kredilerle sağladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum