Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Pamukkale Turizm Konkordato Başvurusunda Bulundu!

Pamukkale Turizm’le birlikte konkordato haberlerine bir yenisi daha eklendi. Detaylar haberimizde;

1962 yılında, TBMM 1. Dönem Milletvekili Hacı Mazlum Bababalım’ın torunları tarafından kurulan şirketin konkordato isteğinde bulunduğu açıklandı. İzmir Ticaret Mahkemesi’ne başvuru yaptığı belirtilen Pamukkale Turizm’e 3 aylık geçici mühlet verildiği, ayrıca konkordato kapsamına firmaya bağlı iki iştirak olduğu kaydedildi.

Pamukkale Turizm’in resmi sitesinden yapılan duyuruda, faaliyetlerinin denetimi için geçici konkordato komiser heyeti atandığı bildirildi. 600 otobüüs olan şirketin ekonomik şartların zorluğuna ve seferlerin normal bir şekilde seyredeceği vurgulanan açıklamada; şirketin borçlarını yapılandırmak durumunda kaldığı dile getirildi.

İlaveten, Pamukkale Turizm yetkilileri 15 milyona yakın yolcusu bulunan şirketin nakit akışında problem yaşadığı belirtildi.

Pamukkale Turizm Konkordato İlan EttiŞirketin borçlarını problemsiz bir şekilde ödeyebilmek için konkordato başvurusunda bulunduğu resmi açıklamada şu ifadelere yer verdiği aktarıldı: “İçinde bulunduğumuz ekonomik şartların yarattığı olumsuzluklar sonucu borçlarımızı yapılandırmak zorunlu hale geldi. Bu kısa yapılandırma ve planlama sürecinde amacımız 3500 çalışanımız, aileleri, iş ortaklarımız ve yolcularımızdan oluşan tüm Pamukkale Turizm ailesinin haklarını korumak ve yolumuza çok daha sağlam adımlarla devam etmektir. Seferlerimizde hiçbir değişiklik olmayıp normal seyrinde devam edecektir.”

Bu noktada, son dönemlerde arka arkaya gelen konkordato haberlerindeki artış yeniden gündeme geldi.

Konkordato Kararları Dikkat Çekiyor Çünkü mevcut durumda yaşanan olumsuzluklardan dolayı Yeşil Kundura, Hotiç, Beta Ayakkabı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ortaklarından olan İtalyan dev Astaldi gibi birçok şirket konkordato kararı almak durumunda kalmıştı. Ancak İTO Başkanı Şekib Avdagiç, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konkordato ilan eden şirket sayısının 3-5 binlerle alakası olmadığını, yalnızca 500’ün altında olduğunu söylemişti.

Konkordato haberleriyle ilgili çıkan haberlerin üzerine gelen bu açıklamaya göre, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, konkordato ilan eden şirket sayısının abartıldığı kadar çok olmadığını belirtmiş ve çok ciddi spekülasyonlar yapıldığını kaydetmişti.

Ülke çapında 500’ün, İstanbul genelinde ise 100’ün altında konkordato başvurusu olduğunu anlatan Avdagiç, bu şirketlerin kendilerini korumaya aldıklarını, şu andaki düzenlemelere bağlı olarak finansman kanallarındaki tıkanıklıkların açılmaya başladığını ve kurda gerileme olduğunu duyurmuştu. Tüm bunların yanında İTO Başkanı’nın, fiyatlama konusundaki en büyük riskin kur faktörü olduğuna vurgu yaparak Türkiye’nin üzerindeki kara bulutların yavaş yavaş dağılmaya başladığını söyleyerek umut verici konuşmasına dikkat çekilmişti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle