Yatırım yapmaya başla!

Pamukta 1 Milyon Tonun Üzerine Çıkılarak Rekor Üretim Bekleniyor!

Hava koşullarının iyi gitmesiyle bu yıl pamuk üretiminde rekor seviyeye ulaşılması bekleniyor. Asıl hedef ise tekstilde kullanılan 1 milyon 600 bin tonluk üretime ulaşmak.
Pamukta 1 Milyon Tonun Üzerine Çıkılarak Rekor Üretim Bekleniyor!

Beyaz altın olarak tanımlanan pamuk üretiminde bu yıl rekor üretim bekleniyor. Ülkemizde Adana başta olmak üzere Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılan pamuk yetiştiriciliği, geçen yıl Ege’de de artış gösterdi. Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, mevsim koşullarının iyi gitmesine bağlı olarak 2019 yılında, pamuk üretiminde bir rekora imza atılacağını söyledi.

2018 yılında 525 bin hektarlık alana pamuk ekimi yapıldı.

525 Bin Hektar PamukBir önceki yıl bu rakam 502 bin hektar civarındaydı. En büyük hedeflerinin 1 milyon ton üretime ulaşmak olduğunu söyleyen Balçık, 2017 yılında 882 bin ton, 2018 yılında ise yaklaşık 930 bin ton pamuk üretimi yapıldığını açıkladı.

Pamuk ekim alanlarını her geçen yıl artış göstererek, istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirten Balçık, geçen yıl Ege Bölgesi ve Adana’da biraz daha fazla artış olduğunu açıkladı. Şanlıurfa’da sulama alanlarının açılmasıyla da ülke geneli üretim kapasitesinin daha da büyüyeceğini dile getirdi.

Esas hedefin tekstilde kullanılan 1 milyon 600 bin tonun üzerine çıkmak olduğu belirtildi.

Hedef 1 Milyon Ton PamukBu yıl hava şartlarının iyi gitmesiyle rekor üretim beklediklerini aktaran Balçık, Türkiye’nin pamuk üretimi verimliliğinde halen Avustralya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını ekledi. Devletin sunduğu teşvikler, çiftçinin tecrübesi ve teknolojik yatırımlar sayesinde hedeflerin daha da yükselebileceğini sözlerine ekledi.

Hükümetin verdiği teşviklerin üretim kalitesini artırmaya yönelik olması gerektiği belirtildi.

Kalite ArtırılmalıTeşviklerin uzun vadeli planlara dayalı olması gerektiğini dile getiren Balçık, girdilerde ithalata bağımlı olmanın üreticiyi olumsuz etkilediğini ancak sorunların çözülemeyecek şeyler olmadığını ifade etti.

Türkiye’nin bunu başaracak altyapıya sahip olduğunu, daha akılcı çözümlerle üretime devam etmemiz gerektiğini anlattı. Devlet kanadı, bakanlıklar ve ziraat odaları ve ticaret borsalarıyla birlikte hareket ederek hedeflere ulaşabileceğimizi sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum